شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

بارتومئو بالاخره استعفا کرد

جنجال آخر آقای رئیس

جنجال آخر آقای رئیس

فشار اعضای باشگاه بارسلونا و رسانه‌‌ها روی خوسپ ماریا بارتومئو سرانجام کار خودش را کرد و او از ریاست این باشگاه استعفا کرد. با وجود مقاومت تقریبا سه ماهه در برابر فشار سنگین انتقادات به خاطر ناکامی‌های فصل گذشته بارسلونا و ماجرای درخواست لیونل مسی برای جدایی که در آن به متهم ردیف اول هم تبدیل شد، بارتومئو و کل اعضای هیئت مدیره باشگاه تصمیم به استعفا گرفتند. این خبر در حالی روی خروجی رسانه‌ها رفت که روز قبل از آن، مصاحبه‌ای مفصل از بارتومئو منتشر شد که او در آن گفت به هیچ عنوان به استعفا فکر نکرده است و فکر هم نمی‌کند که ترک پستش در حالی که تنها 5 ماه دیگر به پایان دوره ریاست او باقی مانده (دوره بعدی انتخابات ریاست باشگاه در اسفند برگزار خواهد شد) تصمیم درستی باشد. با این وجود در نتیجه بروز یکسری اختلافات میان بارتومئو و سهامداران باشگاه در مورد برگزاری یا عدم برگزاری همه پرسی استیضاح وی، مردی که از سال 2015 رئیس باشگاه بارسلونا بوده است، سرانجام تصمیم به استعفا گرفت. او ساعتی پس از انتشار خبر استعفایش هم برای آخرین بار یک نشست خبری برگزار کرد و در آن جنجال تازه ای درست کرد.

بارتومئو در این نشست خبری اعلام کرد که او و همکارانش به ایده تشکیل سوپر لیگ اروپا چراغ سبز نشان داده‌اند و به همین دلیل هم موافقت خود را به دست‌اندرکارانی که قصد تأسیس این تورنمنت را دارند اعلام کرده‌اند. بارتومئو در طول 35 دقیقه‌ نشست خبری‌اش فاش کرد که به صورت رسمی موافقت خود را با حضور بارسا در سوپرلیگ اروپا اعلام کرده. البته او این را هم گفت که این موافقت باید به تصویب هیئت رئیسه باشگاه برسد و در مجمع بعدی، اعضا درباره این موضوع نظر خود را اعلام خواهند کرد. او همچنین اعلام کرد که باشگاه بارسلونا موافقت خود را با برگزاری جام جهانی باشگاه‌ها به شیوه جدید اعلام کرده است.

هفته گذشته فاش شد که یک طرح پرزرق و برق در دست بررسی است که در آن بزرگان فوتبال قاره سبز از جمله تیم‌های انگلیسی که معمولاً هر سال در لیگ قهرمانان اروپا حضور دارند، یک لیگ متمایز با عنوان لیگ برتر اروپا، را تشکیل خواهند داد و بانک جی‌پی مورگان آمریکا نیز قرار است حامی مالی و سرمایه‌گذار این تورنمنت باشد. طبق گزارش نشریه اسپانیایی وسپوپولی و سایت اسکای نیوز انگلیس، این لیگ به صورت بالقوه 18 تیم خواهد داشت که شامل 5 تیم انگلیسی و تیم‌هایی از اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه خواهد بود و در آن نه صعود وجود خواهد داشت نه سقوط. البته اولین بار سال 2018 بود که نشریه اشپیگل آلمان گزارش کرد باشگاه رئال مادرید به توصیه شرکت سرمایه‌گذاری کی‌کپیتال، در پشت پرده، نقشی فعال برای شکل گیری یک سوپرلیگ اروپایی دارد.

اما اظهارات بارتومئو اندک تردیدی که در مورد صحت این خبرها وجود داشت را از بین برد. او گفت:« می‌توانم خبر خارق‌العاده‌ای را اعلام کنم. روز گذشته ما پیشنهاد بازی در یک تورنمنت با عنوان سوپرلیگ اروپا که در سال‌های آینده برگزار خواهد شد را پذیرفتیم، تورنمنتی که پایداری مالی باشگاه در آینده را تضمین خواهد کرد. همچنین ما موافقت خود با شیوه جدید برگزاری جام جهانی باشگاه‌‌ها را هم اعلام کردیم.» خیلی طول نکشید که خاویر تباس رئیس سازمان لیگ اسپانیا به اظهارات بارتومئو واکنش نشان داد. او ایده تشکیل سوپرلیگ اروپا را یک ایده ضعیف و تخیلی توصیف کرد و مدعی شد که تشکیل این تورنمنت منجر به نابودی باشگاه‌ها خواهد شد. تباس با انتشار یک پیام در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:« بیانیه تأسف‌آور بارتومئو در آخرین روز کاری‌اش درباره پیوستن بارسلونا به یک تورنمنت ضعیف و تخیلی بود که می‌تواند منجر به نابودی‌شان شود. او با حرف‌هایش جهلی که نسبت به صنعت فوتبال دارد را تأیید کرد. پایان غم‌انگیز برای رئیسی که موفق بود و این اواخر مرتکب کلی اشتباه شد».

بارتومئو این بمب خبری را همزمان با استعفای خود و تمام اعضای هیئت مدیره باشگاه اعلام کرد اما جزئیات بیشتری درباره آن نداد. با وجود طولانی بودن نشست خبری‌اش که بیشتر زمان آن را صرف دفاع از خود و توجیه اقداماتش در برابر انتقادات کرد، بارتومئو از پاسخ به سؤالات بعدی که از او درباره سوپرلیگ اروپا شد طفره رفت.

با کنار رفتن بارتومئو، یک هئیت مدیره موقت به ریاست کارلس توسکتس که یک استاد اقتصاد در دانشگاه بارسلونا است، زمام امور را در دست می‌گیرد و باشگاه را مهیای برگزاری انتخابات ریاست خواهد کرد. در همین حال بارتومئو و دستیارانش هم ممکن است به خاطر کم آمدن بودجه باشگاه در دوران مدیریت آنها از سال 2014 مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.