یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

برای بازپس‌گیری ساختمان‌های مصادره شده از سوی شستا

فدراسیون فوتبال و پرسپولیس دست به دامن دستگاه قضایی

فدراسیون فوتبال و پرسپولیس دست به دامن دستگاه قضایی

شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) پس از تملک ساختمان‌های فدراسیون فوتبال و پرسپولیس بابت کمک به پرداخت مطالبات مارک ویلموتس، در نامه‌ای به این فدراسیون اعلام کرد در صورتی که اجاره بهای ساختمان‌های مذکور از دی ۹۹ تا تیر ۱۴۰۰ پرداخت نشود، از طریق قضایی حکم تخلیه این ساختمان‌ها را دریافت خواهد کرد. این اتفاق قدم بعدی شستا در ماجرای تسویه حساب با فدراسیون فوتبال است که بارها نسبت به این حکم معترض شده است.

به گزارش ایران ورزشی؛شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) پس از تملک ساختمان‌های فدراسیون فوتبال و پرسپولیس بابت کمک به پرداخت مطالبات مارک ویلموتس، در نامه‌ای به این فدراسیون اعلام کرد در صورتی که اجاره بهای ساختمان‌های مذکور از دی ۹۹ تا تیر ۱۴۰۰ پرداخت نشود، از طریق قضایی حکم تخلیه این ساختمان‌ها را دریافت خواهد کرد. این اتفاق قدم بعدی شستا در ماجرای تسویه حساب با فدراسیون فوتبال است که بارها نسبت به این حکم معترض شده است.
فدراسیون فوتبال برای جلوگیری از این اتفاقات و برگرداندن آب رفته به جوی، خواستار اعمال ماده ۴۷۷ مبنی بر تجویز اعاده دادرسی کرده که براساس این ماده، در صورت تشخیص رئیس قوه قضاییه، امکان بررسی مجدد پرونده در محاکم قضایی وجود دارد.
سایت فدراسیون فوتبال نوشت: «غلامرضا رفیعی، مشاور عالی حقوقی رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرد رئیس فدراسیون فوتبال و مدیر عامل باشگاه پرسپولیس نسبت به حکم پرونده شستا و تملک ساختمان‌های فدراسیون و پرسپولیس از ریاست قوه قضاییه تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری (تجویز اعاده دادرسی) کرده‌اند.
در پی تملک ساختمان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس توسط شرکت شستا که به‌نظر فدراسیون، رأی دادگاه و اقدامات شستا در استفاده از چک تضمینی منطبق با موازین قانونی، شرعی و عادلانه نبوده است، درخواست تجویز اعاده دادرسی ریاست فدراسیون و مدیرعامل پرسپولیس تقدیم دفتر ریاست قوه قضاییه شد. همچنین اقداماتی که شرکت شستا در حق فدراسیون و پرسپولیس انجام داده است به ریاست سازمان بازرسی کل کشور، ریاست دیوان محاسبات نیز اعلام شده است.
متأسفانه در اقدامی که مغایر با رویه قضایی محاکم و مبانی شرعی و قانونی است، دادگاه صادرکننده حکم، علاوه بر محکومیت فدراسیون به پرداخت دو میلیون یورو به نرخ روز ارز در زمان اجرای حکم، دستور پرداخت میلیاردها تومان خسارات تأخیر تادیه ارزی را نیز صادر کرده است که‌ در نتیجه اجرای آن حکم، ساختمان فدراسیون و پرسپولیس با دستور دادگاه به‌نفع شستا تملک شده و فدراسیون فوتبال و پرسپولیس در شدیدترین مضیقه و تنگنای تاریخ فوتبال ایران قرار گرفته‌اند! ریاست قوه قضاییه و دادستان کل کشور استحضار و اشراف کامل دارند که خسارات تأخیر تادیه ارزی برخلاف موازین قانونی و شرعی است و رویه محاکم در زمانی که عین ارز خارجی به نرخ روز ارز مورد مطالبه است، دیگر به آن خسارات تأخیر تادیه تعلق نمی‌گیرد زیرا قیمت ارز، همواره براساس نرخ تورم افزایش می‌یابد.
متأسفانه در حین صدور حکم و اجرای آن توسط اجرای احکام مجتمع قضایی شهید صدر، مبلغ ۲۹ میلیارد تومان پرداختی نقدی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال به حساب شستا نیز مورد محاسبه قرار نگرفته و موضوع رفع تعهد ارزی شستا در مقابل بانک مرکزی به استرداد ارز حاصل از صادرات نیز مورد توجه دادگاه و اجرای احکام قرار نگرفته است. در حالی که از روز رفع تعهد ارزی شرکت شستا، بدهی فدراسیون فوتبال به نرخ روز ارز در همان روز به ریال ایران تبدیل شده و دقیقاً بر همین اساس شرکت شستا مبلغ ۲۹ میلیارد تومان را در چند مرحله از فدراسیون و وزارت ورزش دریافت کرده و در دفاتر قانونی طرفین ثبت شده بود! متأسفانه شرکت شستا در یک اقدام غیرقانونی، اقدام به مطالبه تمام وجه چک تضمینی ارزی به نرخ روز اجرای حکم به انضمام خسارات تأخیر تادیه ارزی کرده است که در نتیجه توجه نکردن به دفاعیات فدراسیون، منجر به صدور و اجرای حکم صادره و ایجاد بحران حاضر برای فدراسیون و باشگاه پرسپولیس شده است. این کم لطفی شستا در حق فوتبال ایران، هرگز از ذهن طرفداران فوتبال ملی و پرسپولیس پاک نخواهد شد. اکنون رئیس فدراسیون و مدیرعامل باشگاه پرسپولیس از ریاست قوه قضاییه استمداد کرده‌اند که وفق موازین قانونی نسبت به حکم صادره توسط دادگاه عمومی حقوقی تهران اعاده دادرسی را براساس ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری تجویز کرده تا حقوق فدراسیون و باشگاه پرسپولیس اعاده شود.»
باید دید ادله فدراسیون فوتبال در این پرونده غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس جدید قوه قضاییه را برای رسیدگی مجدد به این پرونده مجاب خواهد کرد یا خیر. در صورت رسیدگی مجدد، فدراسیون فوتبال می‌تواند امیدوار به بازپس‌گیری ساختمان محل استقرار خود و همینطور سه دانگ از ساختمان محل استقرار باشگاه پرسپولیس شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.