پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

تمرین آسیایی دختران وزنه بردار بدون سرمربی

تمرین آسیایی دختران وزنه بردار بدون سرمربی

اگرچه اکبرخورشیدی مشاور فنی تیم ملی وزنه‌برد اری بانوان به عنوان مسئول فنی صفرتاصد برنامه‌ریزی برای دختران ملی‌پوش کشورمان را برعهده دارد. اما قطعا او هرچقدر هم از نظر فنی و برنامه‌ریزی شایسته و کاربلد باشد، نمی‌تواند نقش سرمربی بانوان را با توجه به شرایطی که در حوزه بانوان وجود دارد، ایفا کند.


رضاعباسپور - پس از گرفتن مجوز شروع تمرینات اردویی تیم ملی وزنه‌برداری مردان، مسئولان فدراسیون با هماهنگی اکبرخورشیدی مشاور فنی تیم ملی وزنه‌برداری بانوان از شش دختروزنه‌بردار دعوت کردند تا از روز 28 آبان تمرینات این تیم را در کمپ تیم‌های ملی آغاز کنند. تمرینات دختران وزنه‌برداری ایران البته بازهم مثل گذشته بدون داشتن سرمربی اختصاصی استارت می‌خورد.
دو سه ماه مانده به پایان سال 98 بود که دختران ملی‌پوش وزنه‌برداری بخاطر تعطیلی اردوهای تیم ملی و شیوع ویروس کرونا در کشور، مجبور به قرنطینه و انجام تمرینات انفرادی در محل اسکان خود شدند اما تفاوت دختران با مردان ایران این بود که آنها برای گرفتن برنامه اختصاصی، نه سرمربی مشخصی داشتند و نه تجربه کافی برای حفظ آمادگی رکوردی.

به همین دلیل تعطیلی طولانی مدت اردوی تیم ملی قطعا بیش از مردان به دختران وزنه‌برداری ایران از نظر روحی ضربه وارد کرد. اگرچه اکبرخورشیدی مشاور فنی تیم ملی وزنه‌برد اری بانوان به عنوان مسئول فنی صفرتاصد برنامه‌ریزی برای دختران ملی‌پوش کشورمان را برعهده دارد. اما قطعا او هرچقدر هم از نظر فنی و برنامه‌ریزی شایسته و کاربلد باشد، نمی‌تواند نقش سرمربی بانوان را با توجه به شرایطی که در حوزه بانوان وجود دارد، ایفا کند.

به همین دلیل است که حتی با گذشت نزدیک به دوسال از شروع رسمی فعالیت بانوان وزنه‌برداری در عرصه داخلی و بین‌المللی هنوز شرایطی برای دختران وزنه‌بردار در تیم ملی فراهم نشده که آنها بتوانند رشد قابل توجهی از نظر رکوردی داشته باشند و برای درخشش و کسب مدال‌های خوش رنگ در تورنمنت‌های آسیایی، جهانی و المپیک خودی نشان دهند. البته این موضوع به هیچ وجه شایستگی و پتانسیل بالقوه موجود در وزنه‌برداری بانوان ایران را نقض نمی‌‌کند، بلکه تبدیل به گرهی شده که تا زمانیکه از پای وزنه‌برداری بانوان باز نشود، مانعی جدی است برای پیشرفت و حرکت روبه جلوی این بخش از جامعه وزنه‌برداری ایران.

به هر حال طبق اعلام مشاورفنی تیم ملی وزنه‌برداری بانوان، همزمان با اخذ مجوز شروع فعالیت تمرینی مردان وزنه‌برداری، مجوز تمرین اردویی بانوان نیز از وزارت ورزش و ستاد کنترل بحران کرونا در این وزارتخانه گرفته شده است. برهمین اساس اردوی دختران وزنه‌برداری  در دو مرحله (سه هفته‌ای و یک هفته‌ای) از تاریخ 28 آبان ماه تا 19 آذر ماه در محل کمپ تیم‌های ملی برگزار می‌شود. سیده الهام حسینی، پریسا جهانفکریان، فروغ یونسی، یکتا جمالی، سیده آلما حسینی و ریحانه صیدی 6 دختر وزنه‌برداری ایران هستند که با صلاحدید مشاورفنی تیم ملی وزنه‌برداری بانوان کشورمان به اردوی جدید اماده‌سازی دختران وزنه‌برداری دعوت شدند. ملی‌پوشانی که بخشی از آنها مثل سیده الهام حسینی، پریساجهانفکریان سابقه و تجربه حضور در میادین آسیایی و مسابقات جهانی را طی دوس سه سال گذشته دارند و نشان دادند که انگیزه بسیار بالایی برای درخشش و اسم ورسم دار شدن در این رشته المپیکی دارند. تعدادی از این وزنه‌برداران مثل یکتا جمالی، ریحانه صیدی و سیده آلما حسینی هم از پدیده‌های آینده‌دار در وزنه‌برداری بانوان هستند که مطمئنا با هدایتی درست و منطقی می‌توانند مسیر موفقیت را به خوبی طی کرده و باعث افتخار وزنه‌برداری و ورزش بانوان ایران در عرصه‌های معتبر بین‌المللی باشند. این شش نفر با نظر مشاور فنی و گرفتن تاییدیه نهایی از شورای مشورتی فدراسیون در اولین اردو حاضر می‌شوند تا برای حضور در رقابت‌های وزنه‌برداری آسیایی تاشکند ازبکستان شرایط رکوردی و انگیزشی آنها محک زده شود. درنهایت باید منتظر ماند ودید که سرانجام ایا فدراسیون با شروع اردوهای آماده‌سازی بانوان در مسیر مسابقات آسیایی و جهانی آتی آیا فکری برای تشکیل کادرفنی مستقل در این بخش و استخدام یک سرمربی کاربلد خارجی از جنس بانوان برای این تیم دارد یا قرار است با همین سبک و روش هدایت فنی بانوان ادامه پیدا کند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.