پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

اعتراضم به حکم محرومیت آذری را در جلسه هیأت رییسه بیان می‌کنم

کفاشیان: فدراسیون، آقا بالاسر نمی‌خواهد

کفاشیان: فدراسیون، آقا بالاسر نمی‌خواهد
بهناز میرمطهریان

علی کفاشیان می‌گوید: «کمیته تدوین مقررات باید در مجمع و هیأت رییسه خیلی فعال باشد. در اساسنامه مجوزهای قانونی و آیین‌نامه را مطابق آخرین تغییرات آیین‌نامه‌های فیفا به روزرسانی کند.»

اعتراضم به حکم محرومیت آذری را در جلسه هیأت رییسه بیان می‌کنم

کفاشیان: فدراسیون، آقا بالاسر نمی‌خواهد

 

فدراسیون جهانی فوتبال با کلیات اساسنامه فدراسیون فوتبال موافقت کرده و از جزییاتی ایراد گرفته که رفع مشکل آن‌ها، کار دشواری نیست. فرصت یکساله برای تصمیم‌گیری درباره ماهیت فدراسیون فوتبال اما این هشدار را می‌دهد که نباید اساسنامه را فراموش کنیم و بعد از یکسال باز هم برای چند ماه فوتبال را با بلاتکلیفی مواجه کنیم. اینکه فدراسیون فوتبال درباره اساسنامه چه برنامه‌ای دارد و چه اقداماتی باید درباره آن انجام شود، موضوعی است که درباره‌اش از علی کفاشیان، نایب رییس اول فدراسیون فوتبال می‌پرسیم و او این‌طور پاسخ می‌دهد: «تمام فدراسیون‌های ورزشی پیشرفته، کمیته تدوین مقررات دارند که ما هم چنین کمیته‌ای را در فدراسیون فوتبال داریم. وظیفه این کمیته چیست؟ اینکه هرسال براساس تغییرات اساسنامه فیفا و اساسنامه فدراسیون‌های کشورها، بررسی و بازنگری دقیقی درباره اساسنامه داشته باشد و تغییرات مدنظر را در اساسنامه فدراسیون فوتبال اعمال کند. 2،3 مورد یا 5 مورد از این تغییرات را اعمال می‌کنند.»

نایب رییس اول فدراسیون فوتبال همچنین می‌گوید: «کمیته تدوین مقررات باید در مجمع و هیأت رییسه خیلی فعال باشد. در اساسنامه مجوزهای قانونی و آیین‌نامه را مطابق آخرین تغییرات آیین‌نامه‌های فیفا به روزرسانی کند. از قبل این تغییرات را بنویسد  و برای اعضا بفرستد. این روند اصولی کار در فدراسیون در رابطه با اساسنامه است.»

کفاشیان درباره تغییر ماهیت فدراسیون فوتبال و فرصت یکساله توضیح می‌دهد: «خیلی از نهادها در کشور ما هستند که از نهادهای بازرگانی یا تصمیم‌گیرنده به حساب می‌آیند و نهاد مستقل و غیرانتفاعی هستند. وابسته به دولت هم نیستند. فدراسیون فوتبال هم باید موقعیت NGO را به بهترین شکل ممکن طراحی کند. به نظر من مجلس شورای اسلامی هم باید از این موضوع استقبال کند. وقتی به باشگاه‌های حرفه‌ای بودجه‌ای نمی‌دهید، بگذارید مستقل باشند. فدراسیون فوتبال مجمع دارد و نیازی به آقا بالاسر دیگری ندارد. قانون اساسی هم به خصوصی‌سازی تأکید کرده است. درباره فدراسیون فوتبال هم دولت نه پولی بدهد و نه بگوید که فدراسیون به ما وابسته باشد.»

نایب‌رییس اول فدراسیون فوتبال پیش‌بینی خود از انتخابات پیش رو را این‌طور بیان می‌کند: «تغییرات خوبی در اساسنامه ایجاد شده است که انتخابات می‌تواند راحت‌تر و شفاف‌تر برگزار شود و کسی نمی‌تواند ایرادی بگیرد. گزینش کمتر شده و همین که کسی 4 سال سایقه مدیریت داشته باشد و قابلیت‌های خود را نشان دهد، می‌تواند در انتخابات شرکت کند. مجمع هم بهترین فرد را شناسایی می‌کند.»

کفاشیان که پیش از این هم تأکید کرده بود، تمایلی به داشتن مسوولیت در فدراسیون فوتبال ندارد، باز هم به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «12،13 سالی که در فدراسیون فوتبال بودم، برای من کافی است. نمی‌خواهم مسوولیتی در فدراسیون فوتبال داشته باشم اما آمادگی این را دارم که اگر بخواهند به صورت مشاور، تجربیاتم را در اختیار افراد قرار دهم. به هرحال این وظیفه من است. مملکت برای من هزینه کرده، فرصتی به من داده تا تجربه کسب کنم و من همان تجربه را به صورت مشاوره در اختیار مدیران بعدی قرار می‌دهم.»

نایب رییس اول فدراسیون فوتبال رأی کمیته اخلاق برای سعید آذری، مدیرعامل باشگاه فولاد را منطقی نمی‌داند و در این رابطه تأکید می‌کند: «خیلی زشت است که با کسی که انتقاد می‌کند، بخواهند برخورد کنند. حتی اگر انتقاد او بسیار تند باشد. این موضوع ما را به سمت دموکراسی نمی‌برد. در زمان ریاست من بدترین هجمه‌های علیه من بود و حتی گاهی اوقات این هجمه‌ها از سوی اعضای مجمع به وجود می‌آمد ولی من معتقد بودم که باید پاسخگو باشم. من حتماً اعتراضم را نسبت به این حکم کمیته اخلاق در اولین جلسه هیأت رییسه عنوان می‌کنم.»

 

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.