پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

داور از استرالیا می‌آورند و همه جور نقشه می‌کشند تا پرسپولیس باز قهرمان نشود

مجتبی محرمی: محروم کنند، پاداش بگذارند، هر کاری بکنند پرسپولیس گلات می‌کند

مجتبی محرمی: محروم کنند، پاداش بگذارند، هر کاری بکنند پرسپولیس گلات می‌کند
ناصرقراگزلو
ناصرقراگزلو خبرنگار

سرمربی پرسپولیس را در حساس‌ترین مقطع لیگ به بهانه اعتراض محروم می‌کنند در حالی که من بارها دیدم خطیبی زمان مربیگری‌اش به شدت اعتراض می‌کرد یا همین آقای فیروز کریمی یا چند مربی دیگر از جمله سرمربی استقلال که بارها شده به شدت هرچه تمام به داور معترض شده و حتی پیش آمده که داور را کنار زمین آورده و به او فیلم صحنه مد نظرش را نشان داده. واقعاً من در هیچ جای دنیا نمونه چنین کاری را ندیدم

به گزارش ایران ورزشی؛مجتبی محرمی بدون تردید بهترین چپ پای تاریخ باشگاه پرسپولیس است. بازیکنی که در تیم ملی هم در زمان بازیگری‌اش یکی از بهترین‌ها بود و برای فوتبالدوستان خصوصاً قدیمی‌های نامی آشناست و بازی‌های زیبایش هنوز در ذهن‌ها باقی مانده است. بعد از مدت‌ها که خبری از محرمی نداشتیم و ایشان پاسخگو نبودند بالاخره موفق به صحبت با او شدیم و در خصوص پرسپولیس و دربی اخیر و بعضی از موارد دیگر نظرات پیشکسوت فوتبال ایران و پرسپولیس را جویا شدیم که البته آقا مجتبی خیلی دقیق و فوتبالی پاسخگوی سؤالات ما شد.

آقا مجتبی، تیم محبوب‌تان در دربی باخت.
بالاخره چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. نیمکت ما و سرمربی‌مان را محروم می‌کنند. بازیکن‌مان را محروم می‌کنند و بعد از آن آقای فغانی را از استرالیا می‌آورند که آنگونه سوت بزند و دودش هم فقط به چشم پرسپولیس برود.
به نحوه قضاوت فغانی معترض هستید؟
بله صددرصد معترضم چون همه دیدند مهاجم حریف یعنی امیرارسلان مطهری با پای خودش به شدت به فرجی با استوک ضربه شدیدی وارد می‌کند. اصلاً ما می‌گوییم آقای فعانی که خودش هم مدعی شده صحنه را ندیده، خطای بازیکن استقلال را ندیده اما چطور کمکش ندیده یا حتی داور چهارم! اصلاً مگر می‌شود دو داور و دو کمک صحنه به آن واضحی را هیچ‌کدام ندیده باشند؟! استقلال دو بار در حذفی در دو سال اخیر ما را شکست داده که هر دو بارش هم مشکل داوری داشته و به نوعی این بار هم آقای فغانی را آوردند که استقلال برنده جام حذفی باشد تا پرسپولیس در همه جام‌ها برنده نباشد اما من قاطعانه می‌گویم هر کاری کنند پرسپولیس باز هم در لیگ برتر قهرمان می‌شود و گلات قهرمانی می‌کند و کسی هم نمی‌تواند مانع آن شود.
اما یحیی را هم محروم کرده‌اند و ممکن است مانند بازی مقابل فولاد که یحیی نبود پرسپولیس باز هم در فاز نتیجه‌گیری با مشکل مواجه شود؟
نه شرایط اهواز و تیم فولاد با تبریز و تیم ماشین‌سازی واقعاً متفاوت است. مسلماً تیم با تدابیر یحیی به میدان می‌رود و بقیه اعضای کادر هم که انصافاً همگی‌شان خوب و کاربلد هستند دستورات سرمربی را انتقال داده و تیم را به بهترین شکل ممکن برای برد و کسب سه امتیاز و باقی ماندن در صدر به خوبی هدایت خواهند کرد.
باختن در دربی همیشه اثرات منفی و روانی داشته. از این مسأله هراسی ندارید که ترکش‌های باخت دربی و اثراتش گریبانگیر پرسپولیس در بازی‌های باقی مانده لیگ شود؟
نه این باخت اخیر آن هم در ضربات پنالتی موضوعی نیست که خیلی بازیکنان را دچار مشکل کرده باشد ضمن اینکه بازیکنانی که در فینال آسیا بازی کرده و چند سالی هم هست که در فوتبال ایران آقایی می‌کنند آنقدر با تجربه و با پتانسیل و کاربلد هستند که در مواقع ضروری کار را برای تیمشان درآورند. مسلماً کادر فنی بازیکنان را خیلی خوب به لحاظ جسمی و روانی ریکاوری کرده و همه مسائل لازم فنی را مو به مو در رابطه بازی با ماشین‌سازی به آنها انتقال خواهند داد که تیم با دست پر از تبریز به تهران برگردد.
نکته خاص در مورد دربی اخیر که کمی برای هواداران پرسپولیس عجیب بوده به این نکته بازمی‌گردد که چرا پرسپولیسی که به لحاظ بازیکن شرایط بهتری داشته مانند سال قبل در بازی برنده نمی‌شود و سناریوی سال قبل در پنالتی‌ها برای تیمی که در لیگ پوکر زده در جام حذفی تکرار می‌شود؟!
من گفتم فغانی را از استرالیا آوردند تا تیم رقیب برنده شود. اصلاً در چند مورد دروازه‌بان استقلال جلوتر از خط آمد. نمونه بارزش هم پنالتی مهدی عبدی بود که اصلاً آقای فغانی به آن اهمیت نداد. این همه اشتباه تأثیرگذار و تعیین کننده وجود داشت و نمی‌شود به سادگی از کنارش گذشت و فکر کنید که همه سهوی بوده است. پنالتی عبدی باید تکرار می‌شد. تازه یکی دو مورد دیگر هم بود که سنگربان استقلال باز هم جلوتر از خط آمد. من نمی‌دانم چطور آقای فغانی با آن همه تجربه اینها را ندید؟! مثلاً در همین بازی فولاد و سپاهان در جام حذفی هم من دیدم که فروزان دروازه‌بان فولاد چند بار از خط جلوتر آمد اما فقط یک بار داور آن بازی، ضربه پنالتی را تکرار کرد.
گویا از باخت دربی خیلی ناراحت شدید؟
بالاخره من عاشق پرسپولیس هستم و طبیعی است که از باختش هم خیلی ناراحت شوم. پس از باخت دربی هم شدیداً سردرد گرفتم و با قرص مسکن به زور سردردم بعد از ساعت‌ها خوب شد.
پنالتی نزدن بازیکنان مطرح پرسپولیس هم یکی از ایراداتی است که به چند بازیکن بزرگ پرسپولیس وارد شده. به نظرتان این مسأله عادی و حرفه‌ای است و یحیی نباید قاطع‌تر با چنین موضوعی در پنالتی نزدن چند بازیکن برخورد می‌کرد؟
مربی می‌تواند اسم بدهد و بعد از آنها بخواهد پنالتی بزنند اما وقتی خود بازیکن نخواهد که پنالتی بزند مربی نمی‌تواند او را مجبور به پنالتی زدن بکند چون در این صورت اگر آن بازیکن پنالتی‌اش را خراب کند حتماً به سرمربی‌اش می‌گوید او گفته بوده که شرایط لازم برای پنالتی زدن را نداشته است. من سال اول و بازی اولم در پرسپولیس اتفاقاً متقارن با بازی جام حذفی شده بود که برای اولین‌بار در پرسپولیس پنالتی زدم و خدا را شکر آن ضربه هم گل شد و در ضربات پنالتی استقلال را حذف کردیم.
از این حرف‌ها که بگذریم به نظرتان حرفه‌ای است که بازیکن ملی‌پوش یا با تجربه به این دلیل که قبلاً پنالتی‌اش را گل نکرده از زدن پنالتی امتناع کند؟
من خودم هم اگر اشتباه نکنم در پرسپولیس دو بار پنالتی از دست دادم اما بدون توجه به این موضوع در بازی‌های بعد همه پنالتی‌هایم را گل کردم. اصلاً خود مسی و رونالدو و پلاتینی هم پنالتی خراب کردند اما این موضوع باعث نشده که دیگر پنالتی نزنند چون بالاخره ممکن است یکی دو بار برای هر بازیکنی پیش بیاید که پنالتی‌شان به هر دلیل گل نشود. البته باید این را هم در نظر بگیریم که ما در تمرینات قبل از دربی نبودیم که بدانیم آنجا در تمرینات پنالتی‌زنی شرایط چه بوده و چه مواردی مد نظر سرمربی و کادر قرار داشته است.
با باخت در جام حذفی پرسپولیس بعد از قهرمانی در سوپرجام حتی با گلات لیگ هم نمی‌تواند سه‌گانه قهرمانی بزند.
نه اصلاً اینطور نیست و ان‌شاءالله بعد از گلات قهرمانی در آسیا هم قهرمان می‌شویم و به این شکل در قهرمانی‌ها سه‌گانه می‌زنیم.
در آسیا هم در مرحله حذفی کار پرسپولیس راحت نیست و بر خلاف بقیه تیم‌ها تنها پرسپولیس است که باید در زمین حریف مستقیمش به میدان برود!
بله متأسفانه برنامه‌ریزی خوبی نشده اما فراموش نکنید که حریف تیم تاجیکستانی، تیم پرسپولیس است و حتماً از سد تیم استقلال تاجیکستان می‌گذریم.
گفته می‌شود دیگر تیم مدعی برای بازی بعدی پرسپولیس برای نتیجه گیری تیم تبریزی برای آنها پاداش تعیین کرده !
مشکل خاصی نیست. برای پرسپولیس هر طور که می‌توانند نقشه می‌کشند که این تیم قهرمان نشود. داور از استرالیا می‌آورند. تیمی هم می‌آید پاداش برای حریف پرسپولیس تعیین می‌کند. سرمربی پرسپولیس را در حساس‌ترین مقطع لیگ به بهانه اعتراض محروم می‌کنند در حالی که من بارها دیدم خطیبی زمان مربیگری‌اش به شدت اعتراض می‌کرد یا همین آقای فیروز کریمی یا چند مربی دیگر از جمله سرمربی استقلال که بارها شده به شدت هرچه تمام به داور معترض شده و حتی پیش آمده که داور را کنار زمین آورده و به او فیلم صحنه مد نظرش را نشان داده. واقعاً من در هیچ جای دنیا نمونه چنین کاری را ندیدم اما بعد مربی ما که بیشترین فشار برای تکرار قهرمانی روی او وجود دارد را عصبی و بعد هم خیلی راحت محرومش می‌کنند در حالی که عدالت در این خصوص اصلاً رعایت نمی‌شود. گفتم مربیانی که بارها و بارها به شکل شدیدی به داوری معترض شده و حتی در حین بازی به او فیلم صحنه مدنظرشان را نشان می‌دهند اصلاً با محرومیت مواجه نشده و در بازی‌های بعدی هم خیلی راحت در کنار زمین جدا از هدایت تیم‌شان به کارشان ادامه می‌دهند.
در خصوص بازی‌های یورو هم می‌خواهیم نظرتان را جویا شویم. به نظر بعد از باخت آلمان؛ تیم محبوب‌تان بازی‌های یورو دیگر آن جذابیت لازم را برای شما نداشت؟
من همان چند بازی اول آلمان را که دیدم صراحتاً گفتم آلمان بد بازی می‌کند. به همین دلیل امیدی به صعودش نداشتم اما بازی‌ها واقعاً زیبا و جذاب بود. انگلیسی‌ها هم درصدد بودند تا هر طور شده تیم‌شان را در کشورشان قهرمان کنند اما اسیر تیم ایتالیای مانچینی شدند؛ تیمی که دیگر آن تیم دفاعی صرف که معمولاً از ایتالیا سراغ داشتیم نبود و بازیکنان ایتالیا با روش‌ها و تاکتیک‌های به روز و متنوع و جدید سرمربی بسیار کاربلدشان با شایستگی قهرمان اروپا شدند. نکته جالب بازی‌ها هم ضربات پنالتی در یورو خصوصاً مراحل پایانی بود. اگر مقایسه کنید دقیقاً متوجه می‌شوید که چقدر داوران موقع پنالتی‌ها حواس‌شان جمع بود تا دروازه‌بان جلوتر از خط نیاید و همه موارد بر خلاف ما در ضربات پنالتی خیلی دقیق رعایت می‌شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.