پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

از اجماع بر سر مربی ایرانی تا توافق با آلکنو

صید بزرگ؟

صید بزرگ؟

در شرایطی که فدراسیون والیبال از اعضای کمیته فنی اش برای انتخاب سرمربی نظرخواهی کرده، شنیده می شود که توافق هایی با ولادیمیر آلکنوی روس انجام شده. مربی که کسب دو مدال المپیک را با روس ها در کارنامه دارد.

پس از برگزاری جلسه کمیته فنی فدراسیون والیبال طی روزهای گذشته، لیستی 15 نفره اعلام شد تا اعضای کمیته از میان آن‌ها گزینه‌های مد نظر خود را انتخاب کنند. 13 نام از میان مربیان خارجی که از برترین‌های دنیا تا نفرات سطح پایین‌تر در آن وجود داشتند و به عبارتی لیستی بود از تمام افراد واجد شرایط! نخستین نکته این لیست اما همان خارجی بودن همه نفرات بود و نشان داده شد که دیگر شانسی برای حضور مربی ایرانی بر روی نیمکت تیم ملی وجود ندارد.

  • آرمان تیم ملی در گرو گزینه خارجی؟

واضح است که رسیدن به یک هدف بزرگی مانند سکوی المپیک، ابزار و لوازم مورد نیاز خودش را هم دارد و برای رسیدن به بهترین‌ها، باید بهترین‌ها را هم در اختیار داشت. با این در برخی اظهار نظرها اینطور به نظر می‌رسد که جذب یک مربی مطرح بین المللی و سطح اول مساوی است با رسیدن به سکوی المپیک. به عبارت دیگر اگر یکی از همین نام‌های بزرگ بیاید و روی نیمکت ایران بنشیند، ضمانتی است برای قرار گرفتن در بین یکی از چهار تیم برتر المپیک.

موضوعی که محمد وکیلی که یکی از اعضای کمیته فنی فدراسیون هم بود نیز به آن اشاره می‌کند. او در گفت و گو با ایران ورزشی درباره این نگاه توضیح داد و گفت:« دقیقا یکی از مواردی که خود من در جلسه به آن پرداختم همین موضوع بود. اینکه بدانیم جذب مربی خارجی هرچقدر هم که خوب و بزرگ باشد، تنها شانس موفقیت ایران را قدری بیشتر می‌کند و تضمینی برای نتیجه خاصی نیست. قطعا هیچ کدام از آن مربیان هم چنین قول‌هایی نداده و نخواهند داد و اینطور است که اگر بدهند باید به شایستگی‌شان شک کرد.»

  • آلکنو در نزدیکی نیمکت تیم ملی؟

خیلی پیش‌تر از اینکه این لیست بلندبالا رسانه‌ای شود، نام دو مربی مطرح دنیای والیبال یعنی رزنده و آلکنو به عنوان گزینه‌های اصلی فدراسیون مطرح شد. دو گزینه‌ای که گفته شد مذاکرات با آن‌ها صورت گرفته اما نتایج آنچنان امیدوار کننده‌ای بدست نیامده. البته که گفته می‌شد شرایط مذاکره با آلکنو قدری امیدوار کننده‌تر است اما هیچ خبری از توافق اندک هم نبود.

---

با این حال طی روزهای گذشته حرف و حدیث‌های شنیده می‌شود که فدراسیون با یکی از گزینه‌ها به توافق‌هایی دست پیدا کرده و به نوعی داورزنی انتخابش را کرده است. گزینه‌ای که برخی معتقدند همان آلکنوی معروف روس‌هاست که بدون شک و اغراق، حداقل یکی از سه مربی برتر دنیای والیبال در یک دهه اخیر به حساب می‌آید و از هر نظر گزینه مناسب و ایده آلی برای تیم ملی است. مربی با سابقه دو مدال المپیک و چندین مدال در رقابت های باشگاهی جهان و اروپا.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.