شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

از سقوط تا شکوه

لوک شاو چگونه از بازی با مغز مورینیو به گلزن سه شیرها در فینال یورو تبدیل شد؟

لوک شاو چگونه از بازی با مغز مورینیو به گلزن سه شیرها در فینال یورو تبدیل شد؟
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

مورینیو پس از بازی با اورتون در سال 2017: در این بازی، شاو از بدن خود و از مغز من استفاده کرد. او درست مقابل من قرار داشت و من برای او تصمیم گیری می کردم که چه کاری را انجام دهد. او باید ذهنیت فوتبالی خود را تغییر دهد.

به گزارش ایران ورزشی؛تابستان گذشته و پس از ورود الکس تلس به اولدترافورد، به نظر می رسید که پایان دوران حضور لوک شاو در منچستریونایتد فرا رسیده بود. یکشنبه گذشته و پس از این که شاو بهترین فصل فوتبالی خود را در منچستریونایتد سپری کرده بود، در فینال رقابت های یورو 2020 بازی کرد و تا آستانه کسب عنوان قهرمانی در این رقابت ها پیش رفت. چه تفاوتی طی یک سال اخیر ایجاد شده است؟

عملکرد درخشان شاو در ساوتهمپتون پیش از رسیدن به سن 18 سالگی باعث شده بود تا او را جانشین اشلی کول بدانند. پس از حضوری موفق در ساوتهمپتون، او در سال 2014 با مبلغ 30 میلیون پوند به منچستریونایتد پیوست و به گران ترین بازیکن نوجوان دنیای فوتبال تبدیل شد. او در ادامه نامزد دریافت جایزه پسر طلایی فوتبال اروپا شد اما در ادامه دوران حرفه‌ای این فولبک جوان، شاهد افت عملکردش بودیم و این یک حقیقت غیر قابل کتمان است. تکل وحشتناک هکتور مورنو در دیدار منچستریونایتد و آیندهوون در لیگ قهرمانان اروپا روی پای شاو، موجب شکستگی پای او از دو ناحیه شد و احتمال قطع شدن پایش وجود داشت. پس از این اتفاق، شاهد عملکرد پر فراز و نشیبی از سوی شاو در منچستریونایتد بودیم و پس از آن مصدومیت (در سال 2015) تا پایان فصل 2018-2017، این فولبک جوان تنها در 22 مسابقه برای شیاطین سرخ در لیگ برتر انگلیس به میدان رفت. به همین خاطر، او به بازیکن مغضوب مورینیو در منچستریونایتد تبدیل شد.

یک سال بعد (فصل 2019-2018) شاو بازگشت خوبی داشت و به عنوان بهترین بازیکن فصل باشگاه منچستریونایتد انتخاب شد. با این حال، حتی خود او نیز اعتراف کرد که هنوز به بهترین فرم خود بازنگشته است. پس از به خدمت گیری الکس تلس از پورتو در ابتدای فصل 2021-2020، اینطور به نظر می رسید که شاو دیگر به پایان دوران خود در منچستریونایتد رسیده است زیرا اوله گونار سولسشر، سرمربی این تیم خواستار حملات بیشتر و موثرتری از سمت چپ بود. بازگشت فوق العاده شاو به فرم خوب خود طی 12 ماه اخیر با صعود انگلیس به فینال رقابت های یورو 2020 همراه شد و او موفق شد تا اولین گل ملی خود را در آن مسابقه به ثمر برساند. نیازی به پرداختن به ادامه این بازی نیست زیرا حتی عدم قهرمانی در رقابت های یورو 2020 نیز نمی تواند عملکرد فوق العاده شاو در این رقابت ها را زیر سوال ببرد.

بازیابی استعداد تهاجمی
به عنوان یک نوجوان، لوک شاو و دیگر فولبک ساوتهمپتون یعنی ناتانیل کلاین به عنوان دو فولبک سرعتی و با کیفیت در حملات، پرانرژی و همه کاره تحت نظر مائوریسیو پوچتینو معروف شدند. با این حال، طی سال های اخیر و پس از آن مصدومیت وحشتناک در بازی مقابل آیندهوون، شاهد افت عملکرد شاو در حملات و مشارکت بیشتر او در امور دفاعی بودیم. در فصل 2020-2019، شاو موفق به ثبت حتی یک پاس گل نیز نشد و تقریبا در هر 90 دقیقه، تنها یک موقعیت گلزنی به عنوان یک فولبک خلق می کرد. عملکرد او در آن فصل را با عملکردش در رقابت های یورو 2020 به همراه انگلیس مقایسه کنید؛ جایی که او با حضور در 6 بازی از 7 بازی سه شیرها در این رقابت ها، موفق به ثبت 3 پاس گل و به ثمر رساندن یک گل شد. اینطور نیست که غریزه و استعداد او در حملات دوباره متولد شده باشد اما تاثیر او در حملات در این تورنمنت نسبت به مشارکتش در حملات طی سال های اخیر کاملا متفاوت بود. در واقع حدود یک سال پیش، الکس تلس به عنوان یک فولبک خلاق و موثر در حملات به منچستریونایتد آمد اما این شاو بود که عملکردش در بخش تهاجمی پیشرفت کرد.

در فصلی که شاو نسبت به فصول اخیر و از زمان پیوستن به منچستریونایتد، بیشترین بازی را برای این تیم در لیگ برتر انگلیس انجام داد، ترنت الکساندر آرنولد تنها فولبکی بود که تعداد موقعیت های گلزنی بیشتری نسبت به شاو خلق کرد. طی یک سال اخیر، ارسال از جناحین شاو پیشرفت چشمگیری داشته است و او در زمینه گلزنی نیز پیشرفت کرد. در جریان پیروزی منچستریونایتد مقابل منچسترسیتی در ماه مارس، شاو موفق شد سومین گل دوران حرفه‌ای خود را به ثمر برساند و چهارمین گل خود را نیز در فینال رقابت های یورو 2020 به ثمر رساند. هیچ یک از این آمار و ارقام به طور جداگانه نمی تواند داستان کامل پیشرفت شاو را بیان کند؛ حتی هیت مپ (نقشه حرارتی) شاو نیز داستان خاص خود را بازگو می کند و تمامی این فاکتورها نشان دهنده افزایش مشارکت شاو در حملات و پیشرفت چشمگیر او در این زمینه نسبت به امور دفاعی است.

---
در ابتدای سال جاری، شاو در مصاحبه با اسکای تایید کرد که در انتقال توپ به جلو و مشارکت در حملات پیشرفت کرده است:

قبلا در انتقال توپ به جلو و شرکت در حملات تردیدهایی داشتم و همیشه این احساس را داشتم که از توانایی خوبی در حمل توپ برخوردار هستم اما از این توانایی خود استفاده نمی کردم. فقط باید از این توانایی خود استفاده می کردم و در این فصل، شروع به استفاده بیشتری از این توانایی خود نسبت به قبل کردم.
سولسشر در منچستریونایتد به شاو آزادی عمل بیشتری داد و از زمان انتصابش به عنوان سرمربی این تیم، شاهد پیشرفت لوک شاو بوده ایم. این سرمربی نروژی پس از گل شاو به ایتالیا در فینال یورو 2020 گفت:

ما همیشه او را تشویق کرده ایم تا حضور بیشتری در حملات و محوطه جریمه حریفان داشته باشد.
پس از گلی که شاو مقابل منچسترسیتی به ثمر رساند، سولسشر از او به عنوان بهترین تمام کننده تیم خود یاد کرده بود. از تاثیر ادینسون کاوانی و قدرت سرزنی او نیز نمی توان چشم‌پوشی کرد زیرا قدرت این مهاجم اروگوئه‌ای در نبردهای هوایی، او را به گزینه قابل اعتمادی برای شاو تبدیل کرد و شاو در ارسال از جناحین، همواره کاوانی را هدف قرار می داد. پیش از حضور کاوانی در منچستریونایتد، شاو به ندرت از پای چپ خود برای سانتر کردن استفاده می کرد. این فولبک انگلیسی در این رابطه می گوید:

هیچوقت به اندازه‌ای که لازم بود، اقدام به ارسال از جناحین نمی کردم. حضور ادی (کاوانی) و کیفیتش در محوطه جریمه حریفان، کمک زیادی در این زمینه به من کرد. این یعنی وقتی که شما توپ را به محوطه جریمه ارسال کنید، کاوانی در آنجا حضور خواهد داشت تا برای آن توپ جنگیده و تمام تلاش خود را برای پیروزی در آن نبرد هوایی انجام دهد. از وقتی که کاوانی به منچستریونایتد پیوست، بازیکنان خط حمله ما نحوه کار و عملکرد او را دیدند و سعی می کردند تا از حرکات او در محوطه جریمه تقلید کنند. بنابراین با وجود کاوانی در خط حمله، تحرک بازیکنان بیشتر شده و این بدان معناست که شما (به عنوان یک فولبک) دیگر مجبور نیستید تا توپ را برای یک نفر بفرستید، بلکه فقط باید توپ را به محوطه جریمه ارسال کنید تا هر بازیکنی که در آنجا حضور داشت، آن را به گل تبدیل کند.
افزایش اعتماد به نفس، کلید پیشرفت شاو
شاو در تلاش برای بازیابی فرم پیش از مصدومیت خود و حضوری ثابت در ترکیب منچستریونایتد بود. پس از این که شاو آن مصدومیت وحشتناک را پشت سر گذاشت، قادر به پیدا کردن فرصتی برای حضور در ترکیب ثابت منچستریونایتد نبود. در چنین مواقعی (پس از یک مصدومیت)، اعتماد به نفس اکثر بازیکنان کاهش خواهد یافت. ژوزه مورینیو که در آن زمان هدایت منچستریونایتد را بر عهده داشت، با اظهارات نامناسب خود در رسانه ها هیچ کمکی به این مشکلات نکرد. در سال 2017 و در بازی مقابل اورتون، شاهد یکی از معدود عملکردهای درخشان شاو تحت هدایت مورینیو بودیم اما پس از این مسابقه نیز این سرمربی پرتغالی به انتقاد از شاو پرداخت و گفت:

در این بازی، شاو از بدن خود و از مغز من استفاده کرد. او درست مقابل من قرار داشت و من برای او تصمیم گیری می کردم که چه کاری را انجام دهد. او باید ذهنیت فوتبالی خود را تغییر بدهد.
مورینیو به جای تمجید از بازیکنی که از خودباوری لازم برخوردار نیست و اعتماد به نفس کمی دارد، به انتقاد از او پرداخت. در سال گذشته و تحت هدایت سولسشر، شرایط شاو در منچستریونایتد دگرگون شد و این تغییر برای افراد نزدیک به این فولبک انگلیسی نیز مشهود بوده است. هری مگوایر در این رابطه می گوید:

شاو از ویژگی ها و توانایی های لازم برای تبدیل شدن به یکی از بهترین مدافعان چپ جهان برخوردار است. او راحت بازی نمی کند و همیشه خود را تحت فشار قرار داده و به خود سخت می گیرد تا بهترین بازیکن زمین باشد. با توجه به کیفیت و توانایی هایی که دارد، هیچ دلیلی ندارد که او نتواند به یکی از بهترین بازیکنان جهان در پست خود تبدیل شود.
سولسشر، پدر شدن شاو در سال 2019 را بخش عمده‌ای از فرآیند رشد و بلوغ او می داند. یکی از روش های سولسشر برای افزایش اعتماد به نفس شاو این بود که وقتی این بازیکن عملکرد خوبی داشت، به جای تمجید از خود و تاکتیک های خود، از عملکرد این فولبک انگلیسی تمجید می کرد. این سرمربی نروژی اخیرا در تمجید از شاو گفته بود:

لوک (شاو) طی دو و نیم سال گذشته واقعا بالغ شده است و من دوست دارم تا پیشرفت او را ببینم. او اکنون 25 سال دارد و در حال تبدیل شدن به یک مرد است. شاو یکی از بازیکنان باتجربه در تیم ما محسوب می شود.
---
شاو تنها بازیکنی نبود که از رویکرد و نحوه کار سولسشر در منچستریوناید سود برده باشد. کافی است آمار و ارقام مارکوس رشفورد تحت هدایت مورینیو و سولسشر را با یکدیگر مقایسه کنیم. شاو اخیرا درباره مقایسه دوران حضور خود تحت هدایت مورینیو و سولسشر گفته بود:

نمی خواهم همچون کودکی باشم که تحت فشار قرار گرفتن می ترسد زیرا در باشگاهی بزرگی همچون منچستریونایتد، شما همواره تحت فشار و مورد توجه رسانه ها قرار خواهید داشت. این مسائل به لحاظ ذهنی شما را قوی تر می کند. با این حال، در آن زمان و تحت هدایت مورینیو، من اعتماد به نفس و خود باوری لازم را نداشتم. فکر می کنم که با ورود اوله، شرایط برای من تغییر کرد. او به درستی مرا هدایت کرد و من مجددا اعتماد به نفس خود را به دست آوردم. در حال حاضر نیز واقعا از فوتبال خود لذت می برم. اعتماد به نفس و لذت بردن؛ برای من این دو عامل مهم ترین چیزهایی هستند که در زمین بازی به آن نیاز دارم. شما برای ارائه عملکردی در بالاترین سطح ممکن، باید به توانایی های خود باور داشته باشید. اکنون احساس می کنم که به خود و توانایی هایم باور دارم.
دو عامل اعتماد به نفس و لذت بردن در بازی های فصل گذشته شاو کاملا واضح بود. قطعا این دو عامل بدون داشتن استعداد لازم هیچ ارزشی ندارد اما بالاخره پس از 7 سال، شاهد استعداد و کیفیت او هستیم. اکنون با وجود این که یک دهه از حضور شاو در لیگ برتر انگلیس می گذرد اما او دوشنبه هفته گذشته 26 ساله شد و هنوز در حال نزدیک تر شدن به دوران طلایی خود در فوتبال است. بنابراین همچنان باید منتظر پیشرفت و چیزهای بیشتری از سوی این فولبک 26 ساله باشیم. 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.