دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ارزش مادی هر مدال طلای المپیک توکیو ۲۰۲۰

ارزش مادی هر مدال طلای المپیک توکیو ۲۰۲۰

در دوره های اخیر المپیک برای ارزان تر شدن مدال های المپیک از فلزات جایگزین به جای طلا و برنز استفاده شده است.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از آ اس، به خاطر دلایل اقتصادی، مدال های المپیک دیگر از جنس فلز خالص ساخته نمی شود و می توان به جرات گفت که این موضوع در مورد تمام مدال های طلا و برنز صدق می کند. آخرین باری که مدال های توزیع شده در المپیک از جنس طلا بود، به مسابقات استکهلم 1912 برمی گردد و بعد از آن برگزار کنندگان این تورنمنت به این نتیجه رسیدند که این کار بیش از حد گران در می آید.

در حال حاضر هر اونس طلا در بازار جهانی 1892 دلار قیمت دارد. در هر دوره المپیک 812 مدال طلا توزیع می شود و تولید هر مدال طلا 500 گرمی چیزی در حدود 30 هزار دلار قیمت خواهد داشت که اگر آن را در 812 ضرب کنیم عدد 24 میلیون و پانصد هزار دلار هزینه فقط صرف تولید مدال های طلا خواهد شد.

در حال حاضر هر مدل طلا شامل 494 گرم نقره است و تنها 6 گرم طلا روی آن را پوشانده است و هر مدال طلا چیزی در حدود 815 دلار هزینه در بردارد.

مدال های نقره اهدایی به ورزشکاران، به طور کامل نقره است و روکشی ندارد. هر مدال نقره 500 گرمی چیزی در حدود 445 دلار هزینه دارد.

در مورد مدال های برنز نیز همانند مدال های طلا، 95 درصد مدال حاوی مس و 5 درصد زینک یا قلع است که ارزان ترین مدال المپیک را با قیمت تنها 4 دلار و 70 سنت است.

لازم به ذکر است تمام مدال های المپیک سه میلیمتر دستکم سه میلیمتر قطر دارند و شعاع آنها نیز دستکم 60 میلیمتر است.

در مسابقات المپیک امسال، تمامی مدال ها از فلزات بازیافتی تولید می شود و هزینه تولید مدال ها کمتر از قبل نیز شده است. نکته جالب دیگر این که روبان های مدال نیز از پلی اتیلن بازیافتی تولید شده است. اولین باری که از مواد بازیافتی در تولید مدال های المپیک استفاده شد، المپیک 2016 ریو بود. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.