چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

فوتبال ایران و تحول سخت افزاری

فرصت سوزی یک پروژه ملی

فرصت سوزی یک پروژه ملی

پروژه عظیم ورزشی نوسا میتواند ایران را به یکی از قطبهای توریست ورزشی به خصوص فوتبال در منطقه خاورمیانه بدل کند و رقیبی برای کمپهای پر زرق و برق کشورهای همسایه در خلیج فارس باشد .

پروژه عظیم ورزشی نوسا میتواند ایران را به یکی از قطبهای توریست ورزشی (کلیه ورزشهای کمیته ملی المپیک را در بر میگیرد و همینطور با پنج زمین تمرین چمن  برای  فوتبال) در منطقه خاورمیانه بدل کند و  رقیبی برای کمپهای پر زرق و برق کشورهای همسایه در خلیج فارس باشد و در فصل اردوهای زمستانه تیمهای بزرگ اروپایی را میزبانی کند .

اکنون خبرهایی از کیش به گوش میرسد که فرصت سوزی باعث شده این طرح بزرگ ملی که میتواند درآمد فراوانی را از طریق جذب توریست به کشورمان سرازیر کند و میزبان تیمهای بزرگ جهان باشد با تغییر مدیریتها و عدم توافق اجرایی معطل مانده است و همین موضوع روند اجرایی را متوقف کرده است! چرایی به سرانجام نرسیدن این پروژه را مثل همیشه میتوان حدس زد و به جوابهایی چون تغییرات ناگهانی در مدیریت کلان کیش یا پایان دولت دانست.

سوال بزرگ این است که چگونه کشورهای همسایه از میزبانی قطر در جام جهانی 2022 بهره خواهند برد و چرا کشورمان با نزدیکی جغرافیایی به میزبان جام جهانی باید متضرر شود؟

 

این پروژه که از سال 82 به دلایل مختلف متوقف شده  با توافق بین نوسا و منطقه آزاد کیش دوباره استارت خورده و برای اجرا قدمهای نهایی را برمیدارد نوسا با سرمایه گذاری قطریها پا به میدان گذاشته و از آرشیتکتی آلمانی برای طراحی پروژه بهره میبرد و بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان  سرمایه گذاری در بر خواهد داشت.

مدیر سرمایه گذاری شرکت ساختمان ایران درباره آخرین تحولات پروژه ملی کمپ ورزشی نوسا در کیش گفت: بعد از امضاء تفاهم نامه اولیه، کارشناسان تعیین‌شده از طرف شرکت نوسا و سازمان منطقه آزاد کیش در حال تهیه جزییات و نحوه مشارکت به جهت عقد قرارداد رسمی هستند و این مسیر با سرعت خوبی در حال انجام است.

وی افزود: مشاورین فنی و اقتصادی طرح نیز با گروه های کارشناسی در حال نهایی کردن کلیه جزییات اعم از نقشه‌ها، طرح‌های توجیهی و ... هستند و هر هفته جلسات منظمی زیر نظر هلدینگ ساختمان ایران به‌عنوان سهامدار اصلی نوسا در حال برگزاری است.

این مقام مسئول از طراحی بخشی از پروژه که یکی از جاذبه‌های اصلی آن و حتی جزیره کیش خواهد بود در یک تا دو هفته پیش رو خبر و ادامه داد: با کسب نظر موافق و اجازه منطقه آزاد کیش به مسابقه در سطح ملی گذاشته خواهد شد و تلاش می‌شود برای سال های متمادی به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین جاذبه‌های توریستی، ورزشی جزیره کیش با بهترین استانداردها به‌ عنوان پروژه‌ای سودآور برای مجموعه اجرایی شود.

وی اضافه کرد: ضمناً برای تأمین مالی اجرای پروژه کلیه روش های ممکن در دست بررسی است و با توجه به جدول زمان‌بندی هزینه‌ها، تصمیم‌گیری در مورد ساختار بهینه تأمین مالی نیز صورت می‌گیرد.

امیداوریم منطقه آزاد کیش این فرصت طلایی را مغتنم بشمارد و از فرصت سوزی دست بردارد تا بتوانیم در آینده ایی نزدیک به جای حضور تیمهای ورزشی در کمپهای خارجی شاهد اردوهای داخلی با کیفیتی بالا باشیم.

امیدواریم شرکت سازنده و منطقه آزاد کیش درباره از دست رفتن این  فرصت طلایی پاسخی داشته باشند که بتواند علاقمندان به ورزش کشور را قانع کند.

 

کپی
نظرات
نظرات | 1 نظر
علیرضا
1400/5/3 - 01:34
با سلام چنانچه این طرح به سرانجام برسد و از گیر مراحل اداری عبور کند سه پتانسیل عمده برای کشور به همراه می اورد. اول امکان میزبانی ایران از تمام رویدادهای ورزشی بین المللی دوم امکان برگزاری تورهای بین المللی نثل والیبال و فوتبال ساحلی و ارزاوری و کسب اعتبار سوم ایجاد یک کمپ مجهز برای تمام تیمهای ملی کشور برای شرکت در رویدادهای جهانی و المپیک. فقط این مورد نیازمند همراهی منطقه ازاد و سرعت بخشی به شروع کار پروژه است. ساخت این مگا پروژه در صورت تامین مالی ۳۶ ماهه ممکن خواهد شد شاید به وردکاپ قطر نرسه ولی سرمایه سالهای پیشروی ورزش کشوره
rateup 0
 ratedown 0

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.