دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

قابل توجه مربیانی که به بازیکنان‌شان تهمت می‌زنند

از علیرضا اکبرپور یاد بگیرید

از علیرضا اکبرپور یاد بگیرید
عرشیا آرین
عرشیا آرین خبرنگار

همین که لیگ به روزهای پایانی‌اش نزدیک می‌شود مربیان تیم‌هایی که در معرض سقوط قرار می‌گیرند در کنار انتقاد از سوت‌های داور به بازیکنان خودشان هم انگ تبانی می‌زنند.

به گزارش ایران ورزشی؛همین که لیگ به روزهای پایانی‌اش نزدیک می‌شود مربیان تیم‌هایی که در معرض سقوط قرار می‌گیرند در کنار انتقاد از سوت‌های داور به بازیکنان خودشان هم انگ تبانی می‌زنند. در واقع در چنین شرایطی همه مقصرند و اشتباه کرده‌اند غیر از خود آقای سرمربی. متأسفانه به نظر می‌رسد اصلاً هم برای‌شان مهم نیست که با مطرح کردن شایعه تبانی خواسته و ناخواسته با آبروی بازیکنان بازی می‌کنند، غافل از اینکه نگران آینده او باشند. اگر فقط یکی از این انگ‌هایی که زده می‌شود ثابت نشود و اشتباه باشد، آن وقت چه کسی پاسخگوی آینده این بازیکن خواهد بود؟ اصلاً همین مربیان خودشان را جای بازیکن بگذارند، اگر بازیکن یک تیم مربی‌اش را به تبانی متهم کند و ثابت نشود در آن صورت مربی مذکور چطور می‌تواند برای ادامه کارش در سال‌های آینده اعتماد مدیران باشگاهش را جلب کند.
چراغ اول این موضوع را فراز کمالوند سرمربی سابق سایپا روشن کرد. البته او در بازی با ماشین‌سازی و همچنین پیکان برای توجیه شکست و تساوی‌اش دلایلی را عنوان کرده بود اما بعد از بازی با استقلال خیلی راحت جملاتی را به زبان آورد که با آبروی چند بازیکن بازی شد: «...اتفاقات عجیبی می‌افتد. من به گلرم می‌گویم بپر این طرف، می‌پرد آن طرف...» و بعد در پاسخ به سؤال دیگری فرضیه دیگری را مطرح کرد و گفت: «ان‌شاءالله اینطور که شما می‌گویید نباشد اما من فکر می‌کنم از دیروز احساس می‌کنم از بیرون مجموعه یکسری آدم‌ها یک کارهایی می‌کنند، ان‌شاءالله که من اشتباه کنم.» البته او کنایه‌ای به مربیان قبلی سایپا می‌زند اما جالب اینکه می‌گوید منظورش ابراهیم صادقی نبوده است: «تیم افتضاح بسته شده است. البته بحث صادقی جداست و او بسیار فردی خوب و سلامت است و من نمی‌دانم برخی بازیکنان را چطور به تیم آورده‌‎اند. اتفاقات عجیب در تیم سایپا در حال رخ دادن است. من واقعاً برخی صحنه‌ها را در ۲۴ سال مربیگری‌ام ندیدم. احساس من این است که از بیرون افرادی در حال انجام کار‌هایی هستند.» طبیعی است که سایپا با نظر ابراهیم صادقی بسته شده و اگر او به هر دلیلی اجازه حضورشان در جمع نارنجی‌پوشان را داد، پس مقصر است. جالب‌تر اینکه فراز کمالوند بعد از چند روز مدعی می‌شود که اخراج چهار بازیکن تصمیم او نبوده است: «تصمیم‌گیری برای این ۴ بازیکن (محسن مسلمان، مهرداد عبدی، رضا جعفری و کوروش ملکی) مصوبه هیأت مدیره است و ارتباطی با کادر فنی ندارد. هیأت مدیره تصمیم گرفته تا این نفرات فعلاً در کنار تیم نباشند.» حالا کمالوند باید بگوید چطور به قول خودش با 24 سال سابقه مربیگری اجازه دخالت هیأت مدیره در امور فنی را می‌دهد. او چند روز بعد همین حرف‌ها را به شکل دیگری مطرح کرد: «کاملاً دلیل فنی بود. این بازیکنان از نظر فنی نتوانستند به مجموعه کمک کنند و کنار رفتند. هیچ شائبه‌ای در کار نبود. ملکی هنگام ضربه پنالتی استقلال به حرف ما گوش نکرد. او از دستور کادر فنی تمرد کرد و به همین دلیل او را کنار گذاشتیم. نه حرفی در این زمینه مطرح است نه حدیثی.» به هرحال نتایج سایپا با این مربی آنقدر ضعیف بود که استعفا داد تا شاید اگر سایپا سقوط کرد به نام او نوشته نشود.
چراغ دوم را محمود فکری سرمربی نفت مسجدسلیمان بعد از باخت به ذوب‌آهن روشن کرد: «در نیمه اول همه کاری کردیم تا حریف برنده از میدان خارج شود. باید عذرخواهی کنم. باید چندین بار عذرخواهی کنم به خاطر مسائلی که در فوتبال ما هست که شاید هیچ نیرویی نیست که بخواهند جلوی این مسائل را بگیرند. خواسته و اراده‌ای برای جلوگیری از این اتفاقات نیست. متأسفانه زورمان به مسائل پشت پرده فوتبال نمی‌رسد چون واقعاً نمی‌توانم قبول کنم که بازیکنانم اینقدر راحت اجازه بدهند گل بخوریم و یا به حریف موقعیت بدهیم. صحبت دیگری ندارم فقط عذرخواهی می‌کنم. من از فوتبال پاک عذرخواهی می‌کنم. از مردم مسجدسلیمان عذرخواهی می‌کنم. ان‌شاءالله دیگر اینچنین فوتبالی‌ در لیگ و کشورمان نبینیم.» او البته از بازیکنی نام نمی‌برد: «کسی را متهم نمی‌کنم، فیلم بازی موجود است و کارشناسان می‌توانند در موردش نظر بدهند. در این هوا اگر میهمان بودیم و بازیکنان‌مان به مشکل می‌خوردند شاید جای توجیه داشت اما تیم ما که در این هوا بازی و تمرین و زندگی می‌کند. تیم حریف باید مخصوصاً در نیمه اول کم بیاورد و نتواند حرکت کند اما اینکه ماجرا برعکس شود و بازیکنان ما نتوانستند حرکت کنند، چیز مشخصی است ولی اینکه خودم بخواهم دست روی نام کسی بگذارم یا کسی را متهم کنم درست نیست. بهتر است هم کمیته اخلاق ورود کنند و کارشناسانی که بازی را دیدند در مورد صحنه‌های بازی نظر بدهند.» مقتدایی، طهماسبی و ایزدی سه بازیکن دیگر نفت مسجدسلیمان هستند که به دلیل حضور نداشتن در فهرست 18 نفره و ناراحت شدن بابت این موضوع از اردوی تیم اخراج شده‌اند. فکری در نشست خبری پیش از دیدار مقابل گل‌گهر گفت: «چند بازیکن را بعد از بازی با ذوب‌آهن کنار گذاشتیم. دو، سه بازیکن دیگر هم بعد از اینکه دیدند در بازی با استقلال نیستند و کمتر به آنها فرصت بازی می‌رسد، ناراحت بودند و آنها را هم در اختیار باشگاه گذاشتیم، ولی 20 بازیکنی که در بازی با استقلال با ما بودند، فردا هم هستند و با تلاش این بازیکنان پرقدرت ظاهر می‌شویم.»
اینها را گفتیم و یادآوری کردیم تا برسیم به اظهارنظر علیرضا اکبرپور در برنامه ورزشی دوشنبه شب که چقدر دوست‌داشتنی و منطقی صحبت کرد: «من خودم مهاجم بودم و بعضی وقت‌ها بهترین فرصت‌های گل را از دست می‌دادم به همین دلیل هیچ‌کدام از بازیکنانم را متهم به تبانی نمی‌کنم.»
البته که ما منکر فساد در فوتبال و موضوعاتی مثل شرطبندی و تبانی نمی‌شویم اما اینطور هم نباید باشد که هر مربی وقتی نتیجه نمی‌گیرد بازیکنش را به این زشتی‌های موجود در ورزش و فوتبال متهم کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.