دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

فروغ دیده حق‌باوران در المپیک

تفنگدار بی‌فشنگ

تفنگدار بی‌فشنگ
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: فاصله میان زیرزمین هر بیمارستانی تا سکوی قهرمانی المپیک برای هیچ‌کس طی‌شدنی نیست؛ مگر این‌که اراده و آرامشی نظیر جواد فروغی را داشته باشد. در روزهایی که هنرنمایی کریستیانو رونالدو در یورو ۲۰۲۰ رکورد جهانی گل‌های ملی علی دایی را در معرض خطر قرار داده بود، جواد فروغی هنوز یک تفنگدار ملی‌پوش اما نه‌چندان شناخته شده بود که از جام‌جهانی تیراندازی کرواسی برای خود آوردگاهی تمرینی ساخت برای جابه‌جایی رکورد امتیازآوری تاریخ المپیک و تبدیل شدن به یک قهرمان ملی.

پرستار ۴۱ساله ایلامی‌الاصل کشورمان یک راه ۱۰ساله را طی کرد و نه‌تنها نخستین مدال طلای تاریخ تیراندازی ایران، بلکه رکورد امتیازگیری المپیک را در توکیو از آن خود ساخت. 8/244 امتیاز؛ کمی بیش از آنچه وی را پیش‌تر در هند و کرواسی به مدال طلا رساند و کمتر از ۲ امتیاز  از رکورد جهانی کیم سونگ گوک (از کره شمالی) که دو سال گذشته در قطر به ثبت رسید. همزمان با انفجار خبر این افتخارآفرینی، کلیپی از فروغی در برنامه «عصر جدید» شبکه ۳ سیما منتشر شد؛ جایی که وی از فاصله حدوداً‌ ۱۰متری (مشابه فاصله با سیبل در رشته خود) با دقتی مثال‌زدنی به یک هدف بسیار ریز شلیک می‌کند.

آنچه در کلیپ به چشم می‌خورد، نقد فروغی بر استفاده از اسلحه‌های غیراستاندارد در برنامه تلویزیونی است که توأم با اشاره حیرت‌آور وی به اختلاف ۳۵۰ برابری تپانچه‌های اصل و غیراستاندارد بود. پاداشی که برای فتح طلایی که برای مدتی نام ایران را در رتبه دوم رتبه‌بندی کشورها در المپیک قرار داد تعیین شده، به اندازه یکی از همین تپانچه‌های استاندارد است؛ یعنی حدود ۸۰ میلیون.

تیراندازی که حالا حتی روزنامه‌های ورزشی مصرع «فروغ دیده حق‌باوران» از سرود ملی کشور را به او اختصاص می‌دهند، به گفته خودش حتی فشنگ کافی برای تمریناتش در اختیار نداشته. وجود چنین مشکلاتی در حال حاضر بر برق مدال طلای وی می‌افزاید اما برای فدراسیون تیراندازی، این سطح از حمایت و پاداش تنها بر ابهت آنان خدشه‌ می‌اندازد. در سال جاری، به غیر از فروغی، هانیه رستمیان و مهیار صداقت نیز سرافرازانه جنگیدند و با سر بالا حذف ‌شدند. بازنده بزرگ توکیو اما آنانی هستند که به سادگی اجازه ‌دادند آرش‌های تیراندازی کشورمان، تفنگدارهای بی‌فشنگی باشند که مسیر پرپیچ‌وخم توکیو را با دستان خالی و صرفاً با اتکا به پشتکار و اراده شخصی خود بپیمایند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.