دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

غافلگیری طلایی در توکیو

تفنگت را زمین نگذار!

تفنگت را زمین نگذار!
میعاد نیک
میعاد نیک خبرنگار

ایران ورزشی:المپیک برای ورزش ایران خلاصه شده بود در کشتی، وزنه‌برداری و این اواخر هم تکواندو. درخشش بی‌نظیر آزاد و فرنگی‌کاران کشتی کشورمان در فستیوال پنج‌حلقه و کسب حداقل یک مدال در هر دوره بازی‌های المپیک باعث آن شد که کشتی علاوه بر رگه‌های ملی و مذهبی، به مهم‌ترین و مدال‌آورترین رشته ورزشی ایران در بازی‌های المپیک، همچنین سایر تورنمنت‌های بین‌المللی تبدیل شود. با درخشش سنگین‌وزن‌های ایران در رشته وزنه‌برداری و رکوردشکنی‌های پیاپی هم یک ورزش مهم دیگر به سبد مدال‌آوری مطمئن ایران در ادوار بازی‌های المپیک اضافه شد تا بار مدال‌آوری پس از فشار بر روی دوش کشتی، به دوش نخستین رشته مدال‌آور تاریخ کاروان‌های ورزشی ایران نیز متحمل شود. با درخشش متوالی هادی ساعی در 3 المپیک پیاپی هم یک ورزش مهم دیگر به سبد مدال‌آوری ورزش المپیکی ایران‌زمین افزوده شد تا اقبال‌ها به سمت تکواندو هم افزایش یابد.

المپیک 2020 توکیو هم برای ایران ممکن بود خالی از مدال خوشرنگ باشد؛ ممکن بود نتیجه‌ای بدتر از 2008 پکن برای کاروان ستارگان ایران‌زمین رخ بدهد. همه این احتمالات و شیوع گسترده ویروس کرونا و به تبع آن عدم آمادگی صددرصدی ورزشکاران ایرانی در دهکده بازی‌ها این کابوس را تداعی می‌کرد که خبری از مدال‌آوری و درخشش سایر رشته‌ها نخواهد بود اما کسی انتظار آن را نداشت که در نخستین روز، کاروان ورزش ایران به نخستین مدال و البته خوشرنگ‌ترین مدال برسد. تیم ملی تیراندازی کشورمان در ماده تپانچه 10 متر به یک مدال تاریخی و مهم دست یافت تا از این پس به 5 رشته مدال‌آور در بازیهای المپیک بیندیشیم؛ به تکرار افتخارآفرینی در تیراندازی با ماده‌های متنوع و فراوانش.

اشتباه اصلی مسئولین عالی‌رتبه ورزش ایران در شناخت رشته‌های مدال‌آور و افتخارساز بوده که تاکنون همه‌چیز در گروه 4 یا 5 رشته باقی مانده. عدم وجود نگاه المپیکی و مدال‌محور در فدراسیون کشتی باعث شد تا در بازی‌های المپیک 2008 پکن و 2016 ریو، نتایج ناگواری رقم بخورد و همچنین تمرکز بیش از حد روی چند نام محدود در فدراسیون وزنه‌برداری، باعث شد تا شانس‌های مدال ایران در توکیو به طرز چشمگیری کاهش یابد. اگر مسئولین فدراسیون‌های تیراندازی، تیراندازی با کمان، دوومیدانی، دوچرخه‌سواری و امثالهم از اهمیت رشته‌های تحت ید خود در بازی‌های المپیک باخبر باشند و برای استعدادیابی و پرورش آن بکوشند، دور نیست زمانی که کاروان ورزش ایران بتواند رتبه‌ای بهتر از المپیک 2012 لندن را برای خود رقم بزند؛ رتبه‌ای بهتر از دوازدهمی المپیک. نکته مهم اینجاست که از این مدال طلایی و مهم در ماده 10 متر تپانچه نباید غافل شد؛ این تابوشکنی می‌تواند حداقل 5 مدال دیگر برای ایران در بازی‌های المپیک 2024 پاریس به ارمغان بیاورد. حالا ما هستیم و یک ورزش مهم دیگر در تاریخ المپیک کشورمان که باید کامیابی بانوان در مدال‌آوری را نیز تجربه کند؛ این تازه اول ماجراست و مسئولیت‌ها پس از اتمام المپیک 2020 توکیو سنگین‌تر خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.