یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱

توضیحات رئیس کمیته انضباطی درباره جنجال رأی‌های اخیر:

اشتباه نکردیم براساس گزارش‌های رسیده رأی دادیم

اشتباه نکردیم براساس گزارش‌های رسیده رأی دادیم
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

آرای صادر شده از سوی کمیته انضباطی مربوط به درگیری‌های رخ داده در پایان بازی شاهین شهرداری بوشهر و استقلال ملاثانی و همچنین آرایی که درباره تخلفات اخیر حامد لک، فیروز کریمی و علیرضا منصوریان صادر شده است، واکنش‌ها و جنجال‌های زیادی را در پی داشته است

ایران ورزشی/آرای صادر شده از سوی کمیته انضباطی مربوط به درگیری‌های رخ داده در پایان بازی شاهین شهرداری بوشهر و استقلال ملاثانی و همچنین آرایی که درباره تخلفات اخیر حامد لک، فیروز کریمی و علیرضا منصوریان صادر شده است، واکنش‌ها و جنجال‌های زیادی را در پی داشته است.
در میان جرایم و محرومیت‌های سنگینی که برای تخلفات بازیکنان شاهین شهرداری بوشهر و استقلال ملاثانی صادر شد، آنچه جنجال‌ساز شد، محرومیت دو ساله و جریمه 25 میلیون تومانی مهدی فیاضی، بازیکن تیم فوتبال استقلال ملاثانی بود که مسئولان این تیم مدعی شدند در روز بازی اصلاً این تیم را همراهی نکرده است و این سؤال را مطرح می‌کردند که چطور کمیته انضباطی بازیکنی را که همراه این تیم نبوده محروم و جریمه کرده است؟
از سوی دیگر یک جلسه محرومیت تعلیقی و جریمه 50 میلیون تومانی حامد لک در حالی که در جریان بازی پرسپولیس مقابل ماشین‌سازی، توپ‌جمع‌کن کنار زمین را مورد فحاشی قرار داده بود، مورد بحث بود. آن هم در شرایطی که صحبت‌های فیروز کریمی در نشست مطبوعاتی یک جلسه محرومیت و جریمه نقدی به همراه داشته و علیرضا منصوریان، به دلیل بدرفتاری با مقام‌های رسمی و غیررسمی مسابقه آلومینیوم اراک مقابل تراکتور با رأی 4 جلسه محرومیت و جریمه نقدی مواجه شده است. همین موضوع باعث شد عده‌ای درباره عدم توازن این آرا حاشیه‌هایی را مطرح کنند و به این ابهام دامن بزنند که آیا کمیته انضباطی به خاطر مسابقات حساس پرسپولیس است که برای حامد لک تخفیفی در نظر گرفته است یا خیر؟
ابوالفضل محمدی حسن‌زاده، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اما درباره همه این موارد توضیحات کاملی دارد و دلایل صدور این آرا را در گفت و گو با خبرنگار ایران ورزشی مطرح کرده است. ضمن اینکه او در طول بیان این توضیحات به این نکته تأکید داشت که میزان تخفیف یا شدتی که برای هر رأی در نظر گرفته می‌شود، کاملاً بنا به تشخیص کمیته انضباطی است، نه تکلیفی که برای این کمیته مشخص شده باشد.

گزارش ناظر داوری و نماینده فدراسیون، معیار محرومیت بازیکن استقلال ملاثانی
محمدی حسن‌زاده درباره محرومیت دوساله بازیکنی که گفته می‌شود، در ورزشگاه حضور نداشته، به ایران ورزشی می‌گوید: «گفته می‌شود مهدی فیاضی، بازیکن استقلال ملاثانی به دلیل بیماری پدرش در روز مسابقه تیم را همراهی نکرده و در بوشهر حضور داشته. خیلی‌ها از این موضوع به عنوان اشتباهی یاد می‌کنند که کمیته انضباطی در طول صدور حکم مرتکب شده است اما باید این توضیح را بیان کنم که ما مطابق گزارش‌هایی که ناظر داوری و نماینده فدراسیون برای‌مان ارسال می‌کنند، حکم می‌دهیم که در هر دو گزارش قید شده بود مهدی فیاضی، با شماره 44 در درگیری‌ها حضور داشته است. مدرکی مبنی بر این موضوع ارائه نشده اما ملاک ما گزارش‌های رسیده است. حالا هم تیم استقلال ملاثانی می‌تواند درخواست تجدیدنظر به استیناف بدهد تا بررسی‌های بعدی در این رابطه انجام شود.» آیا ممکن است هر دو گزارش در بیان نام این بازیکن اشتباه کرده باشند؟ او می‌گوید: «ممکن است این اتفاق افتاده باشد و در درگیری‌های صورت گرفته و شلوغی‌های پایان بازی هر دو نفر دچار اشتباه شده باشند. شاید هم نه. این موارد باید بررسی شود. ما که بازیکنان را به اسم و چهره نمی‌شناسیم. به همین دلیل معیارمان گزارش‌های داوری و نماینده فدراسیون است.»

لک برای نخستین بار تخلف کرده، خودش هم عذرخواهی کرده است
او درباره رأی صادر شده درباره حامد لک به ایران ورزشی می‌گوید: «درباره حامد لک ما اتفاقات و مستندات را به طور کامل بررسی کردیم و متوجه شدیم که اتفاقاتی باعث این تخلف شده که اینجا نمی‌خواهم درباره‌اش توضیح بدهم اما به طور کلی چندین عامل وجود دارد که باعث می‌شود ما در مجازاتی تخفیف قائل شویم یا رأی شدیدتری صادر کنیم. درباره لک به دلیل اینکه سوءسابقه نداشت، ما یک جلسه محرومیت تعلیقی برایش در نظر گرفتیم. آرای قبلی ما هم همینطور بوده و هرکسی که اولین تخلفش را مرتکب شده باشد برایش محرومیت تعلیقی در نظر می‌گیریم. ضمن اینکه محرومیت یک بازیکن چیزی حدود 100 میلیون به باشگاه ضرر می‌زند اما ما برای او جریمه نقدی در نظر گرفتیم که از جیب خودش بپردازد. اگر بار دیگر تکرار شود، جرایم شدیدتری برای او در نظر گرفته خواهد شد.»
آیا امکان دارد که یک جلسه محرومیت به طور تعلیقی باشد؟ محمدی حسن‌زاده در این رابطه می‌گوید: «دو نوع محرومیت تعلیقی داریم. اولی در زمان صدور رأی و دومی در زمان اجرا. در مورد اول می‌توانیم یک جلسه محرومیت تعلیقی برای فرد متخلف در نظر بگیریم اما اگر در زمان اجرا قرار باشد محرومیت تعلیق شود، شرایط متفاوت است و محرومیت نباید کمتر از 2 جلسه یا بیشتر از 6 جلسه باشد و البته باید فرد خاطی نیمی از زمان محرومیت را سپری کرده باشد.»

حرف‌های کریمی، ما را قانع نکرد که یک جلسه تعلیقی محرومش کنیم
رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره اینکه چرا محرومیت فیروز کریمی تعلیقی نبود، می‌گوید: «مشابه تخلف فیروز کریمی را مجید حسینی، سرمربی ذوب‌آهن مرتکب شده بود و ما برای او یک جلسه محرومیت تعلیقی و به همان میزان جریمه نقدی در نظر گرفتیم اما موضوع اینجاست که مجتبی حسینی تخلف دیگری مرتکب نشده بود اما فیروز کریمی، حرف‌هایی را مطرح کرد که ما قانع نشدیم محرومیت تعلیقی برایش در نظر بگیریم. او با حرف‌هایش به همه حاضران توهین کرد و این نوع بیان در شأن فوتبال ما نبود. ضمن اینکه تکلیفی برای ما وجود ندارد که محرومیت تعلیقی برای فردی در نظر بگیریم. این موضوع را تشخیص می‌دهیم.»
او همچنین تأکید می‌کند: «درباره علیرضا منصوریان هم باید بگویم که او هم وقتی برای نخستین بار مرتکب تخلف شد ما برایش محرومیت تعلیقی در نظر گرفتیم اما این دفعه دیگر بار اول او نبود.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.