دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

باشگاه‌ها، ساختارهای بین‌المللی را متحول می‌کنند

باشگاه‌ها، ساختارهای بین‌المللی را متحول می‌کنند
صادق رئیسی کیا
صادق رئیسی کیا خبرنگار

آیا یک یا چند کشور، به دلایل اعتقادی، سیاسی و حتی ورزشی، می‌توانند سودای تشکیل نهادهای بین‌المللی ورزشی موازی با نهادهای موجود (همانند کمیته بین‌المللی المپیک و فیفا) یا تغییرات عمیق در آنها را در سر بپرورانند؟

ایران ورزشی/آیا یک یا چند کشور، به دلایل اعتقادی، سیاسی و حتی ورزشی، می‌توانند سودای تشکیل نهادهای بین‌المللی ورزشی موازی با نهادهای موجود (همانند کمیته بین‌المللی المپیک و فیفا) یا تغییرات عمیق در آنها را در سر بپرورانند؟
پاسخ:
عملاً خیر.
سازمان‌ها و نهادهای ورزشی بین‌المللی، در یک قرن گذشته بر پایه تجربه و خرد جمعی در فرآیندی رو به توسعه، شکل گرفته‌اند و ساختارهای قانونی، اجرایی، اجتماعی، اقتصادی و اداری آنها مستحکم شده است.
این سازمان‌ها در عین حال که ساختار اجرایی و اداری مستحکمی دارند طی دهها سال با مشارکت همه ملت‌ها، تمدن‌ها، کشورها، اسطوره‌ها و فرهنگ‌های تشکیل‌دهنده خود، ساختارهای اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و حقوقی خاص خود را پیدا کرده‌اند.
چگونگی اصلاح ساختار و اصلاح موازین و همچنین مسیرهای ارتقای نقش برای اعضای آنها نیز مشخص شده است.
نهادهای بین‌المللی ورزشی موجود که ساختار و هویت مستحکم و تقریباً همه جانبه‌ای پیدا کرده‌اند زمینه‌ها و انگیزه‌های فکری، اداری و اجتماعی برای مبادرت به تأسیس نهادهای ورزشی موازی با خود از سوی کشورها را به حداقل ممکن و هزینه‌ها و دشواری‌های آن را به حداکثر ممکن رسانده‌اند.
پیمانه کشورها در سازمان‌ها و نهاد‌های بین‌المللی ورزشی، تقریباً پر شده است.
نهادهای بین‌المللی ورزشی، معمولاً اهمیت و سهم کمتری به باشگاه‌های ورزشی داده‌اند.
اکنون و تا مدت‌ها نوبت باشگاه‌ها هست و خواهد بود.
باور من این است که در آینده، تنها باشگاه‌های ورزشی جهان هستند که امکان ایجاد تزلزل و تحول در ساختار و موازین نهادهای بین‌المللی ورزشی موجود را دارند.
تنها باشگاه‌های ورزشی جهان هستند که خواهند توانست تعریف، دسته‌بندی و ساختارهای جدید و با اهمیت ورزشی ایجاد کنند‌.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.