سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

عبدی، ژوکر طلایی سرخ

قهرمان کوچک

قهرمان کوچک
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

قهرمان هر داستان حماسی جذابی شخصی است که هیچ‌کس روی او حساب ویژه باز نمی‌کند و در زمانی معادلات ماجرا را به هم می‌ریزد که کسی تصورش را هم نمی‌کند. در جذاب‌ترین داستان‌های دو فصل اخیر ارتش سرخ، این قهرمان غیرمنتظره همواره مهدی عبدی بوده.

به گزارش ایران ورزشی؛قهرمان هر داستان حماسی جذابی شخصی است که هیچ‌کس روی او حساب ویژه باز نمی‌کند و در زمانی معادلات ماجرا را به هم می‌ریزد که کسی تصورش را هم نمی‌کند. در جذاب‌ترین داستان‌های دو فصل اخیر ارتش سرخ، این قهرمان غیرمنتظره همواره مهدی عبدی بوده. از زمان نخستین بازی رسمی‌اش در شهرآورد ۹۱ که گل برتری پرسپولیس را ساخت، تا دیدار نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا که با پرواز بلندش قرمزپوشان پایتخت را از مانع النصر عبور داد، مهدی عبدی قهرمان کوچکی بوده که برای اردوگاه سرخ‌ها دست به بزرگ‌ترین کارها می‌زد. در نیم‌فصل نخست، هواداران تیمش بدون نگاه به او از نداشتن مهاجم می‌نالیدند؛ و در نیم‌فصل بعدی نیز وی روی نیمکت زیر سایه زوج مغانلو – آل‌کثیر قرار داشت. با این حال، او از روی نیمکت هم عادت قهرمان بودن خود را ترک نکرد. دبل مقابل تراکتور در یک نیمه و بازگرداندن پرسپولیس به صدر جدول در آستانه هفته پایانی لیگ بیستم، آخرین شاهکار مهدی عبدی بود. یک ضربه محکم و دقیق از سوی وی، از میان ۷ بازیکن تراکتور و محمدرضا اخباری که ۶۴ دقیقه یک‌تنه مقابل نامدارترین مهاجمان پرسپولیس ایستادگی می‌کرد راه خود را به دروازه تراکتور یافت و هواداران سرخ‌دل در عین حال که غرق شادی بودند، احتمالاً از خود می‌پرسیدند که چرا جانشین عیسی آل‌کثیر در ترکیب اصلی فرصت درخشش پیدا نکند؟ گویا سرنوشت پرسپولیس به اسطوره‌های شمالی گره خورده. از دوران درگذشت مرحوم هادی نوروزی، پرسپولیس هر سال یک نشان قهرمانی به کپورچال تقدیم می‌کند. نشان امسال آنها، به لطف ستاره قائمشهری‌شان محفوظ مانده. با حرکت تکنیکی انفرادی که گل سوم پرسپولیس مقابل تراکتور را نیز به نام عبدی زد، شماره ۱۶ مخوف قرمزها ۸ گله شد تا پس از احمد نوراللهی ۹گله، دومین گلزن برتر پرسپولیس در مسابقات لیگ باشد و البته بالاتر از ساسان حسینی (مهاجم نفت مسجدسلیمان)، دومین گلزن جوان لیگ بیستم. ارزش وی در وبسایت معتبر ترانسفرمارکت نیز به ۸۰۰ هزار یورو ارتقا پیدا کرده؛ رقمی که وی را به سومین بازیکن ارزشمند تیمش (بالاتر از آل‌کثیر و مغانلو) بدل می‌سازد.
خط آتش پرسپولیس لیگ بیست‌ویکم می‌تواند با تزویج مهدی عبدی با هر یک از دو مهاجم دیگر فعلی تیم تداعی‌کننده زوج مهارناشدنی مهدی طارمی و علی علیپور باشد. آل‌کثیر و مغانلو هر دو مهاجمانی با فیزیک بدنی بالا و البته برخوردار از قدرت تمام‌کنندگی هستند اما در مقابل تیم‌هایی نظیر تراکتور که با دفاع همه‌جانبه راه نفوذ را بر رقیب به‌خوبی می‌بندند، یک مهاجم ریزنقش‌تر اما تکنیکی، چابک و باهوش می‌تواند نتیجه مطلوب را رقم‌ بزند. ورود عبدی و امید عالیشاه نیز بر اساس همین نگرش در نیمه دوم ورق را به سود سرخ‌های پایتخت برگرداند.
وارث پیراهن رضا شاهرودی می‌خواهد سال آینده بیش از یک تعویض طلایی باشد. مهدی عبدی در دو سال گذشته مرد بازی‌های بزرگ و سرنوشت‌ساز پرسپولیس بوده اما در فصل آتی قصد دارد با دو تن از برترین مهاجمین لیگ بیست‌ویکم بجنگد تا الماس شمالی درخشنده تمام بازی‌های سرخ‌پوشان باشد. او اکنون کاملاً شایسته اعتمادی است که شاید اگر در ابتدای فصل به او می‌شد، پرسپولیس حتی در نیم‌فصل اول مشکلات کمتری را در خط حمله تجربه می‌کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.