دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

داودی با ورودی 442 کیلوگرم در تعقیب تالاخادزه

هاشمــی امیــــدوار بــه برنـــز

هاشمــی امیــــدوار بــه برنـــز
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

روز سه‌شنبه هفته آینده دوازدهم مردادماه 1400 برای وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک 2020 توکیو روز سرنوشت‌ساز و حساسی به‌شمار می‌رود.

ایران ورزشی/روز سه‌شنبه هفته آینده دوازدهم مردادماه 1400 برای وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک 2020 توکیو روز سرنوشت‌ساز و حساسی به‌شمار می‌رود. روزی که طبق استارت‌لیست اعلام‌شده از سوی کمیته برگزاری مسابقات وزنه‌برداری این دوره از بازی‌ها قرار است روز اختتامیه مسابقات وزنه‌برداری المپیک با مشخص شدن نتیجه نهایی رقابت دسته 109 و 109+ کیلوگرم المپیکی در این رشته ورزشی باشد. رقابتی که برای وزنه‌برداری ایران با توجه به حضور دو ملی‌پوش شایسته وزنه‌برداری ایران یعنی علی هاشمی (وزنه‌بردار 109 کیلویی) و علی داودی (وزنه‌بردار 109+ کیلویی) تیم ملی وزنه‌برداری ایران در توکیو برای اهالی وزنه‌برداری و کاروان ورزش کشورمان قطعاً از اهمیت بالایی برای کسب مدال و ارتقای رتبه کاروان کشورمان در رنکینگ المپیکی این دوره برخوردار است. علی داودی و علی هاشمی طبق استارت‌لیست اعلام‌شده از سوی فدراسیون جهانی و کمیته برگزاری مسابقات در اوزان 109+ و 109 کیلوگرم به‌ترتیب با ثبت ورودی‌های 422 و 412 کیلوگرم شانس کسب مدال در اوزان خود به‌شمار رفته و حداقل روی کاغذ تا روز مسابقه می‌توانیم برای آنها مدال‌های نقره و برنز المپیک را در این اوزان پیش‌بینی کنیم؛ البته اگر همه چیز روند طبیعی و روتین خودش را داشته باشد و اتفاق خاصی برای ستاره‌های المپیکی وزنه‌برداری ایران در این رویداد قبل و روی تخته مسابقه رخ ندهد.

هدفگذاری نقره‌ای داودی با ورودی 422 کیلوگرم
رقابت دسته فوق‌سنگین (109+ کیلوگرم) و دسته وزنی 109 کیلوگرم که علی داودی و علی هاشمی در این دو وزن قرار است برای کشورمان روی تخته بروند در دو روز پیاپی یعنی روز سه‌شنبه و چهارشنبه 12 و 13 مرداد 1400 قرار است در توکیو برگزار شود. رقابتی که با برگزاری آن پرونده مسابقات وزنه‌برداری در المپیک 2020 توکیو همزمان با مشخص شدن چهره‌های برتر اوزان مختلف بسته می‌شود. در این دو روز که قطعاً نتایج پایانی آن برای کاروان ورزش کشورمان از اهمیت فراوانی برخوردار است، علی داودی ملی‌پوش فوق‌سنگین جوان -اما باتجربه- و عنواندار کشورمان به نسبت هم‌تیمی خود یعنی علی هاشمی از شانس بالاتری برای کسب مدال المپیک در توکیو طبق استارت‌لیست اعلام‌شده برخوردار است. داودی در بین فوق‌سنگین‌های راه‌یافته به المپیک با ثبت رکورد ورودی 442 کیلوگرم بعد از لاشا تالاخادزه فوق‌ستاره رکوردشکن گرجستانی‌ها که یکه‌تاز و بی‌رقیب با مجموع 460 کیلوگرم در رتبه نخست تنها شانس و بخت مسلم طلایی این دوره از رقابت‌هاست، جایگاه و رتبه دوم رده‌بندی این وزن را فعلاً و تا قبل از دوئل فوق‌سنگین‌ها روی تخته المپیک در اختیار دارد. قطعاً طبق آنچه ما در لیست رکوردی ورودی وزنه‌برداران این دسته وزنی رؤیت می‌کنیم، صفر تا صد مدال‌آوری در المپیک توکیو برای جوان باآتیه فوق‌سنگین کشورمان دست خودش است و عملکرد فنی که او در روز مسابقه به نمایش می‌گذارد. اگر روز علی داودی باشد باید از همین حالا برای او مدال نقره المپیک را کنار بگذاریم، اما اگر شرایط او مثل رقابت‌های آسیایی 2021 ازبکستان باشد یا رقابت‌های جهانی 2019 تایلند به نظر باید قید مدال‌آوری در این وزن را زد. جری اورساگ، من اسد، کوفی انزو، اندره لیتی دیوید، محمدتویچیف و ولید بیدانی به‌ترتیب وزنه‌برداران کشورهای جمهوری چک، سوریه، هلند، نیوزیلند، ترکمنستان و الجزایر هستند که با رکوردهای ورودی پایین‌تر نسبت به تالاخادزه و علی داودی شانس‌های بعدی و رقبای این دو وزنه‌برداری برای کسب سکوهای المپیک به‌شمار می‌روند. نکته مهم در این رقابت حضور تینگ یان از تایپه، پیترناجی از مجارستان و سارجیس مارتیروسیان وزنه‌بردار ارمنی‌الاصل اتریشی دسته فوق‌سنگین در گروه B دسته فوق‌سنگین بازی‌های المپیک توکیو است. وزنه‌بردارانی نامدار و اسم‌ورسم‌دار در این دسته وزنی که ترجیح دادند با ارائه رکورد ورودی پایین‌تر در گروه B راحت‌تر برای رسیدن به سکوی المپیک برنامه‌ریزی کنند.

نبرد سخت هاشمی با رقبای نامدار در توکیو
علی هاشمی دیگر نماینده وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک توکیو است که قرار است در دسته وزنی 109 کیلوگرم طبق آنچه در استارت‌لیست مسابقه این وزن رؤیت می‌شود روز ماقبل پایانی پیکارهای وزنه‌برداری المپیک 2020 توکیو برنامه‌ریزی و زمانبندی شده است، بی‌تردید رقابت و نبردی سخت برای این ملی‌پوش خواهد بود با رقبای نامدارش در توکیو برای رسیدن به حداقل یک مدال برنز المپیک. ما در اوزان قبلی المپیک در دسته وزنی 105 کیلوگرم موفق شدیم در بازی‌های المپیک 2000 سیدنی و 2012 لندن توسط حسین توکلی و نواب نصیرشلال صاحب دو مدال ارزشمند طلا شویم. اما در دسته وزنی 109 کیلوگرم که برای اولین‌بار است در بازی‌های وزنه‌برداری المپیک طراحی شده است تا کنون مدالی نداشته‌ایم و چشم امیدمان به دستان توانمند علی هاشمی در توکیو است. کادر فنی برای علی هاشمی در توکیو رکورد ورودی 412 کیلوگرم را در نظر گرفتند؛ رکوردی که در مقایسه با رکوردهای ورودی سیمون مارتیروسیان ارمنی و اکبرژورائف ازبکستانی (420 و 430 کیلوگرم) رکورد پایین‌تری به‌شمار می‌رود و بیشتر نزدیک به سکوی سومی و مدال برنز این بازی‌ها به نظر می‌رسد. هاشمی سوای این دو وزنه‌بردار نامدار و رکوردشکن در مسابقات وزنه‌برداری بازی‌های المپیک توکیو، دیمیتری هیرستف بلغار، آرکادئوس میشالسکی از لهستان، برایان کیتس از آمریکا، یونسئونگ جین از کره‌جنوبی، آرتورپلیسنیک از لتونی و تیمور نانیف وزنه‌بردار شناخته‌شده روس که با پرچم کمیته بین‌المللی المپیک روی تخته حاضر می‌شود را نیز کنار خود دارد. وزنه‌بردارانی که همه در این رقابت مدعی سکوی المپیک هستند و کار را قطعاً برای مدال‌آوری هاشمی دشوار خواهند کرد. البته علی هاشمی هم دوبار در رقابت‌های جهانی 2017 و 2018 قهرمان جهان شده و ثابت کرده وزنه‌برداری است مسابقه‌ای و جنگنده روی تخته مسابقه.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.