چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

از پرچمداری مشترک تا حضور همزمان در میکس زون

برابری جنسیتی، از شعار تا واقعیت

برابری جنسیتی، از شعار تا واقعیت
آزاده پیراکوه
آزاده پیراکوه خبرنگار اعزامی به توکیو

کمیته بین‌المللی المپیک از سال‌ها قبل، بخصوص از دو دوره قبل مدیریتی خود که توماس باخ ریاستش را بر عهده گرفت، روی موضوع Gender Equality (برابری جنسیتی) دست گذاشته است و هر روز که می‌گذرد قوانین سختگیرانه‌تری در این رابطه اجرا می‌شود. تلاش برای دیده شدن زنان است و الزام مدیران ورزشی کشورها برای دیدن توانمندی زنان و سرمایه‌گذاری در این بخش. به این بهانه به برخی اتفاق‌ها که در مسیر برابری جنسیتی در المپیک توکیو انجام شده، می‌پردازیم

به گزارش ایران ورزشی؛کمیته بین‌المللی المپیک از سال‌ها قبل، بخصوص از دو دوره قبل مدیریتی خود که توماس باخ ریاستش را بر عهده گرفت، روی موضوع Gender Equality (برابری جنسیتی) دست گذاشته است و هر روز که می‌گذرد قوانین سختگیرانه‌تری در این رابطه اجرا می‌شود. تلاش برای دیده شدن زنان است و الزام مدیران ورزشی کشورها برای دیدن توانمندی زنان و سرمایه‌گذاری در این بخش. به این بهانه به برخی اتفاق‌ها که در مسیر برابری جنسیتی در المپیک توکیو انجام شده، می‌پردازیم؛ اقداماتی که در نگاه اول مثبت به نظر می‌رسند اما در ادامه ابهام‌هایی را هم به‌همراه دارند.
1- یکی از مواردی که این روزها IOC (کمیته بین‌المللی المپیک) تأکید زیادی روی آن دارد، درصدی است که از تعداد کل ورزشکاران به ورزشکاران زن اختصاص داده است. با تغییراتی که در قوانین جهانی صورت گرفته، 49 درصد ورزشکاران حاضر در این رویداد را زنان تشکیل می‌دهند که این اتفاق برای اولین‌بار در طول تاریخ المپیک می‌افتد اما این همه برنامه‌ای نیست که IOC در نظر گرفته است.
2- قدم بعدی که در مسیر برابری جنسیتی برداشته شده، افزایش تعداد رقابت‌های میکس است. در سال‌های اخیر شاهد اضافه شدن مواد در بخش میکس در رشته‌های مختلف بوده‌ایم و حالا این تعداد در مقایسه با المپیک ریو، 9 رشته افزایش داشته است؛ یعنی در 9 رویداد، بیشتر نسبت به ریو زنان و مردان کنار هم قرار می‌گیرند تا در شرایط برابر مسابقه بدهند؛ مثل مسابقه‌ای که دیروز با حضور جواد فروغی و هاینه رستمیان و همینطور نجمه خدمتی و مهیار صداقت برگزار شد.
3- ماجرای پرچمداری هم یکی دیگر از موضوعاتی است که کمیته بین‌المللی المپیک انجام داد تا زنان را به اندازه مردان به چشم بیاورد که بیشتر کشورها از جمله ایران به این توصیه گوش کردند اما آیا این اقدام از یک حرکت نمادین جلوتر می‌رود؟
4- دیروز که در محل مسابقات تیراندازی و در ورزشگاه آساکا بودم، یک موضوع توجه‌ام را جلب کرد. وقتی جواد فروغی می‌خواست محل مسابقه را به سمت میکس زون (محل مصاحبه با خبرنگاران) ترک کند، مسئول مربوطه، او را نگه داشت تا هانیه رستمیان هم به او ملحق شود. هانیه چند دقیقه‌ای از سالن خارج شده بود اما مسئول سالن تأکید کرد که هر دو باید با هم مقابل رسانه‌ها حاضر باشند و زمانی که هانیه آمد، به فروغی اجازه حرکت داده شد. وقتی از مسئول مربوطه پرسیدم آیا این کار در راستای برنامه برابری جنسیتی انجام می‌شود، تأکید کرد و گفت: «این جزو قوانین است و باید حتماً اجرا شود.»
5- در کنار این چند مورد که به‌وضوح در جریان برگزاری بازی‌ها دیده می‌شود، اقدامات دیگری در حال انجام است که در حال حاضر به چشم نمی‌آیند اما تأثیرشان در آینده دیده می‌شود؛ مثل تلاشی که صورت می‌گیرد تا در کمیسیون‌ها و کمیته‌های مختلف IOC زنان مسئولیت بگیرند و حتی تعدادی از آنها که تازه‌وارد هستند را می‌توان در سالن‌ها دید.
6- همه این اقدامات انجام می‌شود که توماس باخ آلمانی این پیغام را به دنیا بفرستد که او تلاشش را کرده تا به زنان به اندازه مردان در ورزش جایگاه بدهد اما آیا با این اقدامات به زنان فرصت برابر می‌رسد؟ برخی از موارد مثل تغییر قوانین چاره‌ای را برای کشورها نمی‌گذارند، جز اینکه زنان را ببینند اما موارد دیگری مثل حضور دو پرچمدار زن و مرد صرفاً نمادین است و خیلی نمی‌تواند تأثیرگذار باشد. البته مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک معتقدند همین کارهای نمادین در آینده تأثیرش را برجا می‌گذارد. اما نکته‌ای در رابطه با این اقدامات مبهم است، اینکه IOC تا چه حد از زنان حمایت می‌کند؛ آیا جایی که منافع اقتصادی‌اش به خطر می‌افتد، باز همین رویه را ادامه می‌دهد؟ این یکی، دو روز خبرهایی درباره محرومیت تیم هندبال ساحلی زنان نروژ مطرح شده که خواسته‌اند لباس‌های پوشیده‌تری بر تن کنند اما با جریمه فدراسیون جهانی مواجه شده‌اند. در المپیک هم زنان ژیمناست آلمان چنین تصمیمی را گرفتند و باید دید در روزهای آینده این اتفاق چه مسیری را دنبال می‌کند. قوانین مشخص است اما مدتی است که برخی ورزشکاران زن گفته‌اند که می‌خواهند برای آرامش بیشتر، از لباس‌هایی که کمی پوشیده‌تر است، استفاده کنند اما این موضوع ممکن است ناراحتی اسپانسرهای این رویداد بزرگ را در پی داشته باشد.
به هر حال باید دید کمیته بین‌المللی المپیک پای شعار حمایتش از زنان تمام‌قد می‌ایستد یا اینکه مثل موضوع تبعیض نژادی، رفتاری دوگانه در پیش می‌گیرد؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.