دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

این قهرمان اصغر فرهادی نیست، این اثری از یحیی است

ثبت رسمی گلات در لغتنامه فوتبال ایران

ثبت رسمی گلات در لغتنامه فوتبال ایران
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو خبرنگار

واژه گلات از چه زمانی به دایره لغات فوتبال ایران اضافه شد؟ شاید رسیدن به جواب دقیق این سؤال کار دشواری باشد اما تصور می‌کنم از حدود یک سال قبل وقتی پوکر قهرمانی (چهارمین قهرمانی متوالی) این تیم قطعی شد و سرخ‌ها لقب پرافتخارترین تیم لیگ سراسری و لیگ برتر فوتبال ایران را مال خود کردند، برخی اعضای تیم دنبال واژه‌ای مترادف با رؤیاهای بزرگتر خود می‌گشتند.

به گزارش ایران ورزشی؛واژه گلات از چه زمانی به دایره لغات فوتبال ایران اضافه شد؟ شاید رسیدن به جواب دقیق این سؤال کار دشواری باشد اما تصور می‌کنم از حدود یک سال قبل وقتی پوکر قهرمانی (چهارمین قهرمانی متوالی) این تیم قطعی شد و سرخ‌ها لقب پرافتخارترین تیم لیگ سراسری و لیگ برتر فوتبال ایران را مال خود کردند، برخی اعضای تیم دنبال واژه‌ای مترادف با رؤیاهای بزرگتر خود می‌گشتند.
از همان روزها و بعدتر در شروع فصل جاری بود که واژه گلات به ادبیات فوتبال ایران آمد. در روزها و هفته‌های نخست فقط آن دسته از بازیکنان، مربیان و هوادارانی که به شدت بلندپروازانه فکر می‌کردند و در رؤیاهای شیرین خود غرق شده بودند، از این واژه برای هدف بعدی که فقط روی کاغذ قابل تحقق و دستیابی بود، استفاده می‌کردند و آنهایی که نسبت به موفقیت تیم‌شان در یک فصل سخت و نفسگیر دیگر تردید داشتند، برای به کار بردن این واژه غریب عجله نمی‌کردند اما از یک جایی به بعد انگار پرسپولیس به رؤیای دوستدارانش نزدیک شده و گلات (پنجمین قهرمانی متوالی) هم قابل دسترسی بود.
حالا پرسپولیس و دوستدارانش با چیزی که 10 ماه قبل چیزی شبیه رؤیا به نظر می‌رسید فقط یک نود دقیقه دیگر فاصله دارند. پرسپولیس همین حالا با ثبت یک چهارگانه (پوکر) در فوتبال ایران رکورددار است و همین رکورد هم احتمالاً سال‌ها شکسته نخواهد شد اما اگر گلات میسر شود، رکورد این باشگاه عجیب‌تر و دست نیافتنی‌تر هم خواهد شد و از این جهت رسیدن به آن فوق‌العاده شیرین‌تر و رؤیایی‌تر به نظر می‌رسد.
پرسپولیس 90 دقیقه تا گلات فاصله دارد و در صورت رسیدن به نوزدهمین پیروزی فصل یا 65 امتیازی شدن در صورت مساوی – در شرایطی که سپاهان کمتر از سه گل به استقلال بزند – برای پنجمین فصل متوالی قهرمانی را از آن خود خواهد کرد و اینچنین واژه نسبتاً غریب گلات رسماً به لغتنامه ادبیات فوتبال ایران اضافه خواهد شد. لغتی که احتمالاً بعدتر تنها کاربردش در خصوص همین چیزی است که امسال پرسپولیس رقم زده و احتمالاً سال‌های سال از تیترها و محاوره‌های فوتبالی دور خواهد شد و بلااستفاده دوباره می‌شود.
پرسپولیس در حالی به یک قدمی این افتخار رسیده که ابتدای فصل تردیدهای بسیاری درباره موفقیت این تیم وجود داشت. فصل قبل که پرسپولیس با این کادر قهرمانی متوالی چهارم را به چنگ آورد بسیاری گفتند این تیم میراث برانکو بوده و یحیی تیمی حاضر و آماده، مستحکم و قدرتمند ساخته مرد کروات را تحویل گرفته و قهرمان کرده. بسیاری هم گفتند تیم آن فصل با نتایجی که کالدرون و کادرش به دست آورده و قهرمان نیم‌فصل شده بود، کار سختی برای قهرمان شدن نداشت. برخی نیز به موضوع ثبات کادر بازیکنان تیم اشاره کرده و با توجه به حفظ اسکلت ساختمان این تیم، قهرمانی فصل نوزدهم بین برانکو، کالدرون و یحیی تقسیم شد.
این اما مسأله‌ای نبود که خوشایند گل‌محمدی و همکارانش در کادر‌فنی باشد و آنها اصلاً دوست نداشتند دستاورد بزرگ‌شان را با کسی شریک شوند. آنها در محافل و گفت و گوهای دوستانه همواره از این مسأله گلایه داشتند و ضمن احترام به کاری که برانکو و کالدرون در این باشگاه کرده بودند، قهرمانی را مال خود و به نام خودشان می‌دانستند.
مدت زیادی طول نکشید که یحیی و کادرش در جهت اثبات خود گام بزرگی برداشتند و با رساندن تیم به فینال آسیا پس از تغییر کادر بازیکنان و 7-6 بازیکنی که خودشان به تیم آورده بودند این موفقیت را تمام و کمال به نام خود زدند. حالا اما قهرمانی دوباره لیگ و این افتخار بزرگ تمام و کمال به کادر‌فنی فعلی و بازیکنان و عوامل تیم خواهد رسید و بدون اینکه کسی دنبال شریک کردن مربیان موفق قبلی باشد این افتخار هرگز به گذشته و گذشتگان سنجاق نخواهد شد. از این جهت قهرمانی لیگ بیستم آن هم در شرایطی که یک رقیب قدرتمند و تا بن دندان مسلح برعکس فصول قبل سایه به سایه پرسپولیس پیش آمده برای این مربیان شیرین‌تر و برای بازیکنان به یادماندنی‌تر خواهد شد.
ساعات پایانی جمعه شب 8 مردادماه جایی نزدیک به پایتخت و در یک ورزشگاه نه‌چندان بزرگ و خالی از تماشاگر، پرسپولیس می‌تواند دوباره عنوان «قهرمان» را مال خود کند. این قهرمان البته ساخته اصغر فرهادی نیست و یحیی کارگردانی‌اش را کرده . یک اثر سخت و پر بازیگر، پر از لوکیشن‌های دور و نزدیک با کلی عوامل پشت صحنه و البته حاشیه‌هایی که هر بار در تولد آن سنگ‌اندازی می‌کردند تا دم اکران همچنان می‌خواهند شبیه یک سد باشند و انگار که این قهرمان برایشان تکراری شده باشد، دنبال توقیف این فیلم و حسرت عواملش هستند.
جمعه شب اما زمانی است که غیر از پرسپولیس، سیدجلال حسینی می‌تواند رکورد پرافتخارترین در لیگ برتر را محکمتر و دست نیافتنی‌تر کند. یحیی و کادرش می‌توانند دومین قهرمان لیگ را مال خود کنند و آقای سرمربی بعد از دو جام حذفی، دو جام لیگ را هم به ویترین افتخاراتش بیفزاید. روزی که خیلی از بازیکنان دومین، سومین یا چهارمین قهرمانی‌شان را در رزومه خود ثبت می‌کنند و بین‌شان یک کری داغ راه می‌افتد که این چندمین‌اش است؟ برای پرسپولیس که بالاتر از هر اسمی است، این می‌تواند پنجمین قهرمانی متوالی و هفتمین جام قهرمانی لیگ برتر باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.