یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

از لک تا مظاهری، حقیقی و البته رادوشویچ

با آخرین سنگر خود چه می‌کنند؟

با آخرین سنگر خود چه می‌کنند؟

وصال روحانی/تا این مقطع از نقل و انتقال‌های فصل بعدی لیگ برتر فوتبال کشور به‌نظر می‌رسد حامد لک تازه صید شده دروازه‌بان ثابت جدید پرسپولیس باشد و اوست که باید از آخرین سنگر سرخ‌های تهرانی در لیگ بیستم دفاع کند. این در صورتی است که رشید مظاهری نتواند بحران اخیرش در روابط خود با تراکتور را رفع ‌نماید و برخلاف لک لباس قرمز‌های پایتخت را به‌تن نکند.
تا همین دو ماه و اندی پیش و حتی در هفته‌های نخست پس ‌از کوچ علیرضا بیرانوند به لیگ بلژیک به‌نظر می‌رسید بوژیدار رادوشویچ کراوت سرانجام پیراهن شماره یک پرسپولیس را تمام و کمال تصاحب کرده باشد و هر خرید تازه‌ای از سوی این تیم فقط برای تصاحب دروازه‌بانی باشد که روی نیمکت بنشیند و به‌عنوان ذخیره رادو انجام وظیفه کند اما رادوشویچ که در روزهای حضور علی بیرو با تعصب فراوانش نسبت به سرنوشت سرخ‌ها دل هواداران را ربوده و در معدود زمان‌های غیبت بیرانوند از او هم موفق‌تر جلوه کرده و کلین‌شیت‌های متعددی را به‌نام خود نوشته بود، تازه پس از رفتن علی بیرو شروع به نشان دادن ضعف‌هایش کرد. درست است که کل نفرات پرسپولیس پس از قطعی شدن قهرمانی‌شان در چهار هفته مانده به پایان لیگ نوزدهم در بازی‌های بعدی کم‌انگیزه و متزلزل ظاهر شدند اما رادو گل‌های بسیار بدی به‌ویژه مقابل گل‌گهر سیرجان و ذوب‌آهن خورد و در نیمه نهایی جام حذفی نیز نه فقط دو گل بد از مهدی قایدی و سید‌محمد دانشگر در جریان بازی با استقلال دریافت کرد در موقع زده شدن ضربات سرنوشت‌ساز پنالتی نیز هیچ هنری نکرد و فقط مکرراً توپ را از ته تور دروازه تسخیر شده‌اش بیرون کشید و باعث قطع امید همگان از خود شد.
 در همان روزها سران پرسپولیس فهمیدند رادوشویچ به هر دلیلی نمی‌تواند سنگربان اول سرخ‌ها تلقی شود و به‌نفع باشگاه و خود اوست که یک بار دیگر نفر ذخیره به حساب آید و فرد دیگر و سنگربان کم‌اشتباه‌تری از دروازه پرسپولیس دفاع کند. شدت اشتباهات رادوشویچ در 80 روز پایانی فصل به حدی رسید که عده‌ای معتقدند اگر رشید مظاهری همین امروز هم مشکلش را با سران تراکتور حل و به پرسپولیس کوچ کند، این تیم تهرانی آماده است او را نفر شماره یک خود بینگارد و حامد لک را ذخیره نخست مظاهری بداند و با رادوشویچ به کلی قطع ‌همکاری کند.
این در حالی است که تمدید طولانی‌مدت قرارداد رادوشویچ با پرسپولیس که چندی پیش روی داد جدایی وی را به کاری سخت تبدیل کرده است و مبلغ بالای حقوق و دستمزد وی نیز عاملی است که در صورت لغو، بار مالی تیم پرسپولیس را به‌طور محسوس کاهش خواهد داد و دلاری بودن این قرارداد نیز به تنهایی کافی است تا دریابیم خروج از این تفاهم می‌تواند به سود سرخ‌ها باشد، مشروط بر اینکه واقعاً جانشینانی را برای او فراهم آورده باشند که بتوانند در روزهای سخت از اشتباهاتی پرهیز کنند که از رادو سر زده است. اشتباهاتی که وقتی علی بیرو هم در پرسپولیس بود، در کار رادوشویچ مشاهده نمی‌شد و شاید از زمانی عیان شدند که اولاً رادو احساس کرد بی‌رقیب و تحت هر شرایطی دروازه‌بان فیکس تیم است و به تبع آن از شدت تلاش و دقتش کاست و ثانیاً تیم به چنان نقطه امنی در جدول رسید که قهرمانی‌اش در لیگ قطعی شد و هیچ‌یک از بازیکنان مجدداً همان حساسیت و همتی را بروز ندادند که در هفته‌های قبلی در کار آنها رؤیت می‌شد.
 امروز هم که حامد ‌لک قرار است جانشین رادو دروازبان ثابت قرمز‌ها شود نمی‌توان اطمینان قطعی و صد‌درصدی را به وی داشت که عامل و دلیل اصلی جذب وی به جمع قرمز‌ها بوده است. لک چیزی حدود 8 تا 9 بار باشگاه عوض کرده و پیراهن تیم‌های متعددی را بر تن داشته و هرچند دفاع از دروازه تراکتور او را صاحب تجربه حضور در تیم‌های بزرگ هم کرده و او دو سه بازی ملی هم در کارنامه‌اش دارد اما وی هرگز در جمع سرخابی‌ها قرار نداشته تا مشخص شود با فشار روانی مفرط حضور در چنین تیم‌های پر مسئولیت و پر حاشیه‌ای چطور کنار می‌آید. چنین چیزی فقط با چهار پنج و حتی 10 بازی هم حاصل نمی‌آید و فقط با یک فصل بازی کامل است که لک و امثال او نشان خواهند داد در تیم‌های بزرگ چه کاره‌اند و تا چه حد می‌توانند یک علی ‌بیروی تازه برای پرسپولیس باشند.
برخی «حاشیه»‌ها و مشکلات جانبی هم که در کار لک طی سال‌های اخیر دیده شده، مسأله‌ای است که پیش‌بینی نتیجه کار او را سخت می‌کند و اگر او تا دیروز درون دروازه رقبای سرخابی‌ها می‌کوشید با برخی ترفندها و جنجال‌ها تمرکز آنان را بگیرد و پیروزی را از پرسپولیس و استقلال دور کند، حالا باید در سیمای منجی دروازه آنان مانع شکست‌شان و پیام‌آور بردها و قهرمانی‌های تازه باشد و این تجربه‌ای کاملاً تازه برای اوست.
همه اینها برای علیرضا حقیقی هم صدق می‌کند که هرچند بارها رفتنش به پرسپولیس تکذیب شده اما بازگشت او به جمع قرمز‌ها که خبرش دائماً در شهر شنیده می‌‌شود، آنقدرها هم اتفاق غیر‌ممکن و دور از ذهنی نیست و اگر او بیاید، با منتفی شدن کامل مسأله کوچ مظاهری از بین وی و لک یکی دروازه‌بان ثابت پرسپولیس خواهد شد و دیگری ذخیره او و رادو خواهد ماند و هنر تماشای صرف آنها یا رضایت دادن به جدایی که البته این دروازه‌بان کوشا هیچ‌گاه میانه‌ای با آن نداشته است.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.