چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

تاریخ سازی علیزاده و سوریان از نگاه UWW

سد شکنان / جای خالی بنا

سد شکنان / جای خالی بنا

آمار اتحادیه جهانی در حالی منتشر شده است که می شد نام محمد بنا هم به عنوان یکی از موفق ترین مربیان تاریخ کشتی فرنگی د این لیست قرار بگیرد.

اتحادیه جهانی کشتی لحظات تاریخی رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان را منتشر کرد که در میان آن ها نام دو فرنگی کار ایران نیز به چشم می خورد.

مرحوم فیروز علیزاده اولین طلایی کشتی فرنگی ایران در جهان و حمید سوریان دارنده ۷ طلای جهان و المپیک در بین نفرات تاریخ ساز کشتی فرنگی جهان حضور دارند. مرحوم فیروز علیزاده به عنوان نخستین فرنگی کار ایران موفق به کسب مدال طلای رقابت های جهانی ۱۹۶۹ ماردل پلاتا آرژانتین شد و حمید سوریان هم در المپیک 2012 لندن اولین طلای تاریخ کشتی فرنگی به سینه زد تا نام این دو اسطوره در تاریخ جاویدان بماند.. او در سال ۱۳۸۴ و در پی تصادف با موتورسیکلت و در میان بی توجهی مسئولان ورزش و مسئولان وقت فدراسیون کشتی پس از ۱۱ روز بستری شدن در بیمارستان درگذشت.
او در حالی اولین طلایی تاریخ کشتی فرنگی ایران است که هیچ گاه به او توجهی نشد. هیچ گاه نامی از او در مسابقات برده نمی شود اما جالب است که اتحادیه جهانی کشتی هر از گاهی به جامعه کشتی ایران یادآوری می کند که چه بزرگانی را داشته و به آنها بی توجه است. همچنین نام حمید سوریان دارنده ۶ طلای جهان و یک طلای المپیک به دلیل کسب نخستین مدال طلای جهان خود در سال ۲۰۰۵ در  فهرست تاریخ سازان کشتی فرنگی قهرمانی جهان به چشم می خورد.
الکساندر کارلین کشتی گیر افسانه ای روسیه نیز با ۳ مدال طلای المپیک و ۹ طلای جهان در بین تاریخ سازان کشتی فرنگی جهان حضور دارد. وی نخستین مدال طلای خود در رقابت های جهانی را در رقابت های ۱۹۸۹ مارتینی سوییس از آن خود کرد.
حمزه یرلی کایا از ترکیه نیز که ۲ طلای المپیک و ۳ طلای جهان را در کارنامه خود دارد، به عنوان جوان ترین قهرمان جهان در سال ۱۹۹۳ با ۱۷ سال سن بر سکوی نخست جهان ایستاد.
میخاین لوپز اسطوره سنگین وزن کشتی جهان از کوبا نیز با ۳ طلای المپیک و ۵ طلای جهان، برای آخرین بار در رقابت های جهانی ۲۰۱۴ تاشکند ازبکستان بر سکوی نخست جهان ایستاد. این آمار اتحادیه جهانی در حالی منتشر شده است که می شد نام محمد بنا هم به عنوان یکی از موفق ترین مربیان تاریخ کشتی فرنگی د این لیست قرار بگیرد.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.