دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

مورینیو راه پیروزی را برای رم کشف می‌کند

آقای وسپا سوار

آقای وسپا سوار
نیکی باندینی
نیکی باندینی خبرنگار

چند تا مربی می‌شناسید که می‌توانند الهام‌بخش یک نقاشی دیواری باشند قبل از اینکه برای نخستین بار مسئولیت تیم در یک بازی را به دست بگیرند؟

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از گاردین؛چند تا مربی می‌شناسید که می‌توانند الهام‌بخش یک نقاشی دیواری باشند قبل از اینکه برای نخستین بار مسئولیت تیم در یک بازی را به دست بگیرند؟ ژوزه مورینیو حتی هنوز رسماً به عنوان مربی رم اعلام نشده بود که هری گرب، هنرمند خیابانی شکل او را روی دیواری در تستاکیو در حومه پایتخت ایتالیا کشید. مربی پرتغالی روی یک مدل خاطره‌انگیز وسپا که نام محلی‌اش، ایل اسپسیالینو است، سوار بود. این ورژن با نام «آقای خاص» دوباره برند شد.
رم سه روز قبل انتصاب مورینیو را اعلام کرده بود و اینکه در پایان فصل 2021-2020 جانشین پائولو فونسکا می‌شود. این یک کار ویژه بود. در شهری که به خاطر رقابت شدید دو باشگاه فوتبال بزرگش شهرت دارد، هرگز جلوجلو چنین کاری انجام نشده بود.
این داستان حتی قهرمانی اینتر در لیگ را از صفحه اول روزنامه‌ها کنار زد. مورینیو آخرین مربی بود که نرآتزوری را به اسکودتو رسانده بود، حالا برگشته تا سرنگونشان کند همانطور که آنتونیو کونته به یک دهه سلطه باشگاه سابقش، یوونتوس، پایان داد.
واقعا اینطور است؟ مورینیو در مصاحبه با نسخه ایتالیایی مجله GQ گفت: «مردم به من نگاه می‌کنند و تنها یک فکر درباره‌ام می‌کنند، می‌خواهند برنده باشم». این ادعا شاید تعجب‌برانگیز باشد برای کسانی که تیم‌های آخرش، منچستریونایتد و تاتنهام را دنبال کرده باشند اما در ایتالیا همه اینطور فکر می‌کنند، آنجا هنوز خاطره سه‌گانه‌اش با اینتر زنده است.
به جای قول موفقیت‌های بیشتر، البته مورینیو تنها تلاش کرد آبروی خودش را با این واقعیت که رم 20 سال است اسکودتو نبرده، کنار هم بگذارد. آنها یک دهه قبل نزدیکترین رقیب اینترش بودند اما این اواخر لغزیده‌اند. بعد از سومی و رسیدن به سهمیه لیگ قهرمانان اروپا در سال 2018، جالوروسی در سری A به ترتیب ششم، پنجم و هفتم شده است.
مورینیو این ایده را رد کرده که درمانی سریع و معجزه‌آسا برای تیم دارد و تأکید دارد قول پروژه بلندمدت باعث جذبش به این باشگاه شده. هدف او این نیست که در اولین گام به قهرمانی برسد بلکه قرار است بنیان موفقیت مستمر را در تیم بریزد: «امیدوارم نتایج کار ما چیزی باشد که تا من هستم بتوانید در تیم ببینید اما ما کاری می‌کنیم که به نتیجه برسد.»
استخدام مورینیو برای رهبری چنین پروژه‌ای انتخاب قاطعانه و مطمئنی نبود. حتی بهترین تیم‌های او معروف بودند به اینکه می‌درخشند و بعد محو می‌شوند. او در پنج تیم بیشتر از دو سال دوام آورد، تنها در پورتو نتایج فصل سوم بهتر از فصل‌های اول بود.
او عادت دارد با تیم‌هایی کار کند که بودجه بیشتری نسبت به رم دارند. باشگاه مرداد گذشته توسط گروه فریدکین به رهبری دن فریدکین میلیاردر خریداری شده اما میان قوانین «بازی جوانمردانه مالی» و اشتیاق مالکان جدید باشگاه برای ساختن آینده بلندمدت تیم فاصله بزرگی است که نباید انتظار ریخت و پاش در این تابستان داشت. رم در سال‌های اخیر بارها باشگاه ضرردهی بوده است.
مورینیو گفته «منتظر هدایایی» از طرف مالکان باشگاه است اما بزرگترین خریدی که تا الان انجام داده‌اند دروازه‌بان 33 ساله، روی پاتریسیو از ولورهمپتون است. میل جدی برای جذب گرانیت ژاکا از آرسنال داشتند و حتی شایعاتی بود که به دنبال مهاجم ایتالیایی پاری‌سن‌ژرمن، مائورو ایکاردی هستند اما آمدن هیچ‌کدام ممکن نیست مگر اینکه بازیکنانی از تیم جدا شوند.
فهرست دستمزد رم را قراردادهای گرانقیمت بازیکنان مسن از جمله پدرو رودریگس 34 ساله و ادین ژکوی 35 ساله سنگین کرده‌اند. این دو حداقل در زمین مؤثر هستند، خاویر پاستوره که یکی از بالاترین دستمزدها را در این تیم می‌گیرد، در سه سال گذشته تنها 13 بازی در لیگ در ترکیب اصلی بوده است.
چند بازیکن بسیار بااستعداد دارند از جمله لئوناردو اسپیناتزولا و برایان کریستانته که اخیراً در قهرمانی یورو 2020 سهیم بودند. لورنزو پلگرینی، کاپیتان رم هم می‌توانست آتزوری را همراهی کند اگر مصدومیت ران گریبانگیرش نمی‌شد.
مورینیو به این بازیکن 25 ساله بازوبند را داد وقتی در بازی دوستانه چند هفته پیش به ترکیب برگشت. او به ژکو هم بازوبند داده و تلاش کرده رابطه‌ای که در اواخر دوره فونسکا تخریب شده بود، اصلاح کند. همچنین تلاش کرده به طور شفاف با هنریخ مخیتاریان صحبت کند؛ بازیکنی که در زمان حضورش در منچستریونایتد هم چندان از او استقبال نمی‌کرد.
هواداران همین اقدامات کوچک مورینیو را که باعث شده رم به گفتمان رو آورد، پسندیده‌اند و اینکه جلد موبایلش را به رنگ طلایی و قرمز در آورده یا از مارکوس اورلیوس یاد می‌کند. بازیکنان هم حس خوبی پیدا کرده‌اند. اسپیناتزولا می‌گوید: «مورینیو از همین ابتدا اثر مثبت گذاشته.»
البته قضاوت واقعی تا قبل از شروع فصل شکل نمی‌گیرد. مورینیو قول اصلاح سریع تیم را نداده اما بدون شک عملکرد او با بازی‌های تیم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. رقابت در سری A باید سخت و فشرده باشد، باشگاه‌های میلانی جان گرفته‌اند و آتالانتا جایش را در میان چهار تیم اول محکم کرده.
رم فصل خود را 28 مرداد با یک بازی مقدماتی در لیگ کنفرانس اروپا شروع می‌کند. زمان آماده‌سازی کوتاه است و کریستانته قرار است از دوشنبه تمرین را از سر بگیرد. اسپیناتزولا هم از مصدومیت آشیل که در دیدار با بلژیک نصیبش شد، حداقل چهار یا پنج ماه دیگر نمی‌تواند به ترکیب برگردد.
نقاشی دیواری مورینیو سه روز بیشتر دوام نیاورد و خرابش کردند، هواداران لاتزیو تصویری از مربی جدیدشان، مائوریتزیو ساری را کشیدند که با دود سیگارش چهره مربی رقیب را محو کرده. مورینیو هنوز یک بازی رسمی روی نیمکت رم ننشسته اما توانسته الهام‌بخش کارهای هنری باشد چه از طرف آنها که موفقیتش را می‌خواهند و چه آنها که دوست دارند شکست بخورد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.