سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

نگران‌های مالیات و مدال‌های ورزشی

توریست به جای کیفیت

توریست به جای کیفیت
سامان موحدی راد
سامان موحدی راد خبرنگار

ایران ورزشی: حتماً شما هم آن حرف‌های یکدست شده مجری‌های صداوسیما بعد از مسابقه کیمیا علیزاده و ناهید کیانی را شنیده‌اید. نگرانی بابت مالیاتی که پای پرورش بازیکنی چون کیمیا شده و حالا او به این هزینه‌ها پشت کرده است. عجیب اما این است که این حرف‌ها از دهان عوامل سازمانی بیرون می‌آید که یکی از بزرگترین مصرف‌کننده‌های مالیات مردم است و هیچ پاسخگویی در برابر مردم ندارد. برای مثال همین سازمانی که با مالیات مردم اداره می‌شود، همین روز گذشته مسابقه فرزانه فصیحی را در دوی ۱۰۰ متر المپیک پخش نکرد اما مسأله مالیات مردم و نگرانی برای آن تنها نباید برای کیمیا علیزاده لحاظ شود. اگر خط‌کش سنجش‌تان را پیش پای هزینه‌هایی که پای ورزشکاران پناهنده می‌گذارید، باید بدانید که این خط‌کش برای همه مدیران و مسئولانی که مالیات را به صرف هزینه‌های بیهوده کرده‌اند هم باید به کار رود. چیزی که تا پایان هفته آینده از عملکرد کاروان ورزشی ایران مشخص خواهد شد.

فعلاً جز مدال معجزه‌آسای جواد فروغی خبری از مدال نیست و احتمالاً تنها امید کاروان ایران به مسابقات کشتی باشد اما چرا ورزش ایران در این دوره از المپیک هم مثل همیشه نمایشی از بی‌برنامگی، عدم آماده‌سازی و رفتارهای نابجا بوده؟ چرا تصاویر مدیران و مسئولان ورزشی به عنوان تماشاگر به کرات منتشر می‌شود اما خبری از ماساژور و همراهان تیم نیست؟ چرا رئیس فدراسیون شنای ایران باید شبانه دست قهرمان شنای ما را بگیرد و دزدکی از حوضچه یخ برزیلی‌ها استفاده کنند؟ تدارک دیدن چنین امکاناتی چقدر هزینه داشت؟ آیا نمی‌شد از این حجم کارمندان و خدم و حشم بیهوده تیم که حتی به عنوان کاروان در روز رژه هم حضور داشتند، کم کرد و بر کیفیت فنی کاروان افزود؟ اگر یکی، دو همراه کم می‌شد، آیا نمی‌شد با هزینه‌اش یک جلیقه یخ برای قایقران ایرانی برد تا در سطح بالاترین رقابت‌های ورزشی وقتی رقبایش همه از این امکانات برخوردارند، مجبور نشود از حوله خیس استفاده کند؟

این سؤال و سؤال‌های دیگر سال‌هاست با ورزش ایران همراه است. ورزشی که همیشه خودش را پشت مدال‌های بادآورده‌ای چون مدال جواد فروغی که حاصل تلاش شخصی‌اش بوده نه یک تلاش سیستماتیک پنهان می‌کند. وقتی پای تصمیم ورزشکاران پناهنده پیش می‌آید، همه یقه می‌درند که مالیات ما چه شد. حالا ما هم این حق را داریم تا بپرسیم مالیات‌های ما چرا به جای هزینه شدن برای کیفیت کاروان تیم‌مان صرف سفرهای توریستی به توکیو شده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.