دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

مالیات ما چگونه در ورزش خرج شده؟

همه هزینه‌ها برای دیگران!

همه هزینه‌ها برای دیگران!
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: پس از آن که کیمیا علیزاده در تراژدیک‌ترین رویارویی المپیک ۲۰۲۰ توکیو هموطن خود ناهید کیانی را به زانو در‌آورد، در برنامه‌ای که حتی از آوردن نامش بر حذر بود، با این جمله به او طعنه زده‌شد: «کیمیا علیزاده با پول مالیات من و شما موفق شده؛ وگرنه کسی او را نمی‌شناخت.» تکواندوکاری که به رایگان به تیم پناهندگان المپیک سپرده شد، به‌عنوان ورزشکاری که ۱۸ ماه پیش از روشن‌شدن مشعل المپیک رفت تا به‌تنهایی از صفر مسیر مدال‌آوری را طی کند، به‌خوبی نادرستی این ادعا را درک می‌کند اما پرده‌هایی که از ورزشکاران کاروان کشورمان در روزهای اخیر به نمایش گذاشته شد نیز این سؤال را در ذهن ما می‌پروراند که «مالیات ما چگونه خرج ورزش کشور شده؟» نازنین ملایی نماینده ایران در قایقرانی، چند روز پیش به عدم دسترسی «جلیقه ضد یخ» اشاره کرد؛ وسیله‌ای که استفاده از آن در تیم‌های ملی دیگر برای ریکاوری پس از مسابقه در هوای گرم توکیو از بدیهیات به شمار می‌رود؛ ولی در بساط کاروان ایران، جای خالی آن را حوله خیس پر می‌کند. آنسوتر متین بالسینی شناگر تیم ملی، از استفاده پنهانی‌اش از حوضچه یخ اعضای کاروان برزیل سخن گفت. برای درمان درد و اسپاسم پای وی، نه‌تنها هیچ سخت‌افزاری برای ریکاوری از سوی فدراسیون خودی تهیه نشده بود، بلکه برای کل کاروان ایران در المپیک نیز تنها یک ماساژور در نظر گرفته شده.

پیشتر نیز جواد فروغی پس از رسیدن به طلای خوشرنگی که تنها مدال ایران در توکیو (تا امروز) بوده، از نبود فشنگ و اسلحه برای تمرین گلایه داشت. آزاد شدن دیرهنگام قطعات تپانچه و اسلحه تیراندازان ملی‌پوش از گمرک، اتفاقی بوده که دوچرخه‌سواران کشورمان نیز مشابهش را تجربه کردند.

در سال‌های گذشته، ورزش ما، الماس‌های بی‌شماری را در رشته‌های مختلف از دست داده. ایرانی‌های المپیک به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ آنهایی که زیر پرچم‌های دیگر رژه رفتند و آنان که زیر پرچم ایران از حمایت‌های ناکافی مادی و معنوی گله‌مندند. اگر سرنوشت چنین ورزشکارانی خدای ناکرده با بقیه پناهنده‌ها یکی شود، چگونه می‌توانیم از آنها بپرسیم «چرا مالیات مردم را مصرف کردید و رفتید؟» خوب است پیش از چنین سؤالات شعارگونه‌ای، ابتدا از خودمان بپرسیم که با مالیات مردم برای سرمایه‌های فعلی ورزش‌مان چه فراهم کردیم که بعدها اگر مهاجرت کردند، افسوس آن هزینه‌ها را بخوریم؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.