سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱

این رکورد در پاریس جابه‌جا می‌شود

نازنین ملایی: می‌گفتند توهم دارم!

نازنین ملایی: می‌گفتند توهم دارم!
آزاده پیراکوه
آزاده پیراکوه خبرنگار

چهره خاص این روزهای ورزش زنان و البته ورزش ایران، نازنین ملایی است. دختر قایقران ایران که با وجود سبک وزن بودن با رقبای سنگین وزن رقابت کرد و برای اولین بار در تاریخ حضور ایران در قایقرانی المپیک به فینال B رسید. نازنین به حضور در این فینال هم رضایت نداد و همانطور که بعد از مسابقه روز پنجشنبه‌اش گفت: «می‌خواهد رده‌ای بهتر از دوازدهم را از آن خود کند»

به گزارش ایران ورزشی؛چهره خاص این روزهای ورزش زنان و البته ورزش ایران، نازنین ملایی است. دختر قایقران ایران که با وجود سبک وزن بودن با رقبای سنگین وزن رقابت کرد و برای اولین بار در تاریخ حضور ایران در قایقرانی المپیک به فینال B رسید. نازنین به حضور در این فینال هم رضایت نداد و همانطور که بعد از مسابقه روز پنجشنبه‌اش گفت: «می‌خواهد رده‌ای بهتر از دوازدهم را از آن خود کند»؛ که همینطور هم شد. او رده یازدهم المپیک را برای خود کرد که یک رکورد فوق‌العاده به حساب می‌آید. او با ورزشکارانی از هلند، آمریکا، ایرلند و یونان رقابت کرد و توانست در این گروه پنجم در مجموع یازدهم شد که با توجه به پیشینه این رشته یک اتفاق مهم محسوب می‌شود. حضور در فینال D بهترین نتیجه پیش از حضور نازنین در المپیک بوده و همین موضوع دلیل محکمی است تا نازنین را یکی از چهره‌های موفق کاروان ایران در توکیو بدانیم. به بهانه این موفقیت و چند ساعتی بعد از ثبت آن با دختر قایقران ایران همکلام می‌شویم.

اگر بخواهی المپیک توکیو را برای خودت خیلی کوتاه توصیف کنی، چه می‌گویی؟
قبلاً وقتی به این بازی‌ها فکر می‌کردم، برای خودم این را متصور بودم که توکیو برای من پلی می‌شود برای موفقیت در المپیک پاریس و لس‌آنجلس. حالا هم امیدوارم این پل را ساخته باشم.
یازدهمی در المپیک، غیر از این نیست.
نتیجه سال‌ها زحمت خودم، مربی‌ام و همه کسانی که حمایتم کردند را گرفتم. آقای فرزام سال‌ها برای من وقت گذاشتند و می‌خواستم با یک نتیجه خوب زحمات‌شان را جبران کنم. می‌خواستم در جایی این موفقیت را به دست بیاورم که همه ایران ببینند و چه جایی بهتر از المپیک.
به قول آقای فرزام این عنوان ماندگار شد.
تا المپیک 2024 ماندگار شد. در این بازی‌ها این رکورد تغییر می‌کند.
روز مسابقه نیمه نهایی وقتی که از موفقیت‌ات خوشحال بودی، یک جمله را زمزمه کردی و گفتی که بقیه از واژه «توهم» در مقابل آرزوهایت استفاده می‌کردند.
واقعیت این است که ما در رویینگ به نسبت قدرت‌های بزرگ دنیا تازه‌کار به حساب می‌آییم و طبیعی است که از ما خیلی جلوتر باشند اما این موضوع دلیل نمی‌شد که من برای خودم هدف نداشته باشم. معمولاً وقتی با دوستانم در قایقرانی و افرادی بیرون از این خانواده، مسابقات سطح بالای رشته‌مان مثل رقابت‌های جهانی را می‌دیدیم، می‌گفتم که من روزی با اینها رقابت می‌کنم. برخی از این افراد در واکنش به حرفی که می‌زدم، می‌گفتند: «این توهم است و چنین موفقیتی به این زودی‌ها به دست نمی‌آید.» آنها این هدف را برای من غیرقابل دسترس می‌دانستند و تأکید داشتند که ما نمی‌توانیم همپای کشورهای صاحب عنوان جلو برویم. حتی می‌گفتند امکان حضور در فینال C وجود ندارد اما من همیشه به این موضوع باور دارم که محدودیت‌ها در ذهن انسان‌ها هستند و چیزی با این عنوان وجود ندارد.
یکی از شرایطی که باعث می‌شود این نتیجه را دلنشین‌تر کند، این است که شما تقریباً 15 کیلو با رقبایت اختلاف وزن داشتی.
دقیقاً. این روند از کسب سهمیه شروع شد. وقتی در آسیا با وزن سبک و در رقابت با سنگین وزن‌ها به مدال نقره رسیدم، فهمیدم که می‌توانم رقابت کنم.
در پیست 2هزار متر تمرین نداشتی و فقط چند روز قبل از مسابقه، این فرصت را پیدا کردی.
یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های ما همین بود. ما حداکثر توان‌مان را در تهران گذاشتیم اما مسأله این است که در 2هزار متر تمرین نکرده بودیم و امیدمان به همان 5،4 روزی بود که می‌توانستیم در توکیو تمرین کنیم. اسپاسم دستم در روزهای اول حضورم در توکیو که خبرساز هم شد، فقط به این خاطر بود که من شروع به تمرین در پیست 2هزار متر کرده بودم در حالی‌ که در ایران شرایطش را نداشتم. این موضوع کمی فشار آورد اما رفع شد. در تهران هم چند هفته مانده به اعزام دچار اسپاسم کمر شدم و به همین خاطر آقای فرزام برنامه تمرینی‌ام را تغییر دارد. این تغییر احتمال ریسک بزرگی داشت اما از آنجایی که به تمرینات آقای فرزام اعتماد داشتم، چیزی نگفتم و حرف‌شان را گوش کردم. دلیل اصلی نتایج خوب یک ورزشکار می‌تواند اعتماد به مربی‌اش باشد. در این صورت ورزشکار هر چیزی که مربی‌اش بگوید را با کمال میل گوش می‌دهد و نتیجه می‌گیرد. در مورد من هم همینطور است. من هیچ‌وقت از اینکه صد درصد به برنامه مربی‌ام اعتماد داشته‌ام، ضرر نکرده‌ام. مثل همین دفعه که سیستم تمرینی‌ام قبل از اعزام کاملاً تغییر کرد.
گویا نتیجه این تغییر برنامه در آخرین تست‌گیری در تهران نشان داده شد.
بله. در روزهای آخر و با توجه به اینکه در پیست استاندارد تمرین نکرده بودم، خیلی برآوردی از وضعیتم نداشتیم تا اینکه در فاصله 3،2 روز مانده به اعزام، در تهران تست دادم و نتیجه‌اش عالی بود. همان موقع بود که مطمئن شدیم اگر در توکیو هم بتوانیم چند روز تمرین خوب در پیست استاندارد داشته باشیم، می‌توانیم نتیجه خوبی بگیریم.
در روز مسابقه به چه چیزی فکر می‌کردی؟
اینکه بتوانم سر خط تمام تکنیک‌هایی که می‌دانم را اجرا کنم؛ و همینطور هم شد. این موضوع من را راضی می‌کند. اینکه همه چیزی که هستم را بتوانم ارائه کنم و در این مسابقات توانستم به خواسته‌ام برسم. بعد از نیمه‌نهایی به شما گفتم که از گروه من دو نفر مدال می‌گیرند و دیدیم که همینطور هم شد. نیوزیلند از گروه من طلا گرفت. روسیه از گروه دوم نقره گرفت و قایقران اتریش که از گروه من بود، هم برنز گرفت. همین نتایج و سکوی بازی‌ها نشان می‌دهد که چه کار سختی داشتم. این رقبا از چندین سال قبل شروع کرده‌اند و مسابقات زیادی داده‌اند اما برای اولین بار بود که من سر خط این رقبا را می‌دیدم.
از مسابقه‌هایی که داشتی، کدام برایت سخت‌تر بود و استرس بیشتری داشتی؟
مسابقه یک چهارم نهایی برایم خیلی سنگین بود. باید آنجا تکلیف آخرین مسابقه‌ام را مشخص می‌کردم. اگر خوب نتیجه نمی‌گرفتم باید می‌رفتم برای فینال C و D. باید هر چی تکنیک و تاکتیک بلد بودم را به کار می‌گرفتم و تمرکزم را روی نزدیک‌ترین حریفم می‌گذاشتم تا او را بگیرم که در نهایت چیزی که می‌خواستم، شد. از این مرحله به بعد خیالم راحت بود و با آرامش بیشتری مسابقه دادم چون به جمع 12 نفر برتر رسیده بودم و دیگر استرس نداشتم. برایم مهم بود که در این جمع دوازدهم نباشم که این اتفاق افتاد و در مسابقه آخر، یک رده خودم را ارتقا دادم. همه کاری که می‌توانستم انجام دهم، همین بود. نمی‌گویم به این نتیجه قانع شدم اما یک جاهایی دیگر بحث قانع شدن من نیست. رقبایی هستند که در این مقطع بیشتر از این زورم به آنها نرسید. تجربه بیشتر، سن بیشتر، وزن بیشتر و امکانات بیشتر، حکم به برتری آنها می‌دهد، البته این به معنای ایستادن من در این رده نیست. حتماً همه ما تلاش می‌کنیم که هر روز به این رقبا نزدیک‌تر شویم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.