چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱

نارنجی‌پوشان تهرانی بعد از 25 سال به دسته پایین‌تر رفتند

حاشیـــه و مدیریت ناکارآمد عامل سقوط سایپا

حاشیـــه و مدیریت ناکارآمد عامل سقوط سایپا
سمیرا شیرمردی
سمیرا شیرمردی خبرنگار

فصل ششم سایپا با سرمربیگری علی دایی موفق شد قهرمانی لیگ برتر را به دست بیاورد. وقتی به آن زمان برمی‌گردیم، خیلی‌ها از دلایل این قهرمانی صحبت می‌کنند.

به گزارش ایران ورزشی؛فصل ششم سایپا با سرمربیگری علی دایی موفق شد قهرمانی لیگ برتر را به دست بیاورد. وقتی به آن زمان برمی‌گردیم، خیلی‌ها از دلایل این قهرمانی صحبت می‌کنند. خیلی‌ها فکر می‌کنند انگیزه‌های بالای علی دایی که در تیم ملی مورد بی‌مهری قرار گرفته بود باعث این موفقیت شد و یکسری هم آن را به ورنر لورانت سرمربی آلمانی اختصاص می‌دهند و معتقدند او تیم را خوب بسته است. در کنار این دلایل اما 2 دلیل مهم دیگر وجود دارد که ظاهراً خیلی‌ها به آن اعتقاد دارند. دلیل اول پرداختی‌های به موقع باشگاه بود که اجازه نداد ذهن بازیکنان درگیر شود و دلیل مهم دیگر آرامشی بود که سال‌های سال در سایپا وجود داشت. شاید خیلی‌ها یادشان نیاید و حتی چهره مدیریت باشگاه را نشناسند اما مهدی هاشمی مدیرعامل وقت باشگاه سایپا همیشه سعی می‌کرد باشگاهی آرام و به دور از حاشیه داشته باشد. در آن زمان که علی دایی در سایپا حضور پیدا کرد، با وجود اینکه نگاه‌های زیادی را به سمت تیم و باشگاه کشانده بود اما مدیریت درست و کارآمد هاشمی اجازه نداد کوچکترین حاشیه‌ای به وجود بیاید و جلوی ضربه زدن به باشگاه را گرفت. با این شرایط سایپا موفق شد با تیمی جوان که اکثر بازیکنان آن را از تیم‌های پایه جذب کرده بودند و البته هدایت علی دایی به قهرمانی برسد. دقیقاً مثل قهرمانی استقلال خوزستان در لیگ برتر. این باشگاه هم با وجود بازیکنان جوان و بومی و البته مدیریت موفق فاضل بختیاری توانست کار بزرگی انجام دهد.
این روند در باشگاه سایپا ادامه داشت تا اینکه شرایط تغییر کرد. یکی از مشکلاتی که نارنجی‌پوشان در فصل‌های اخیر داشتند، مشکلات مالی بود که با پایین آمدن بودجه به وجود آمد. با این شرایط، ابراهیم صادقی در فصل گذشته توانست با جوان‌هایی گمنام و بی‌تجربه، کار بزرگی انجام دهد و سایپا را در لیگ برتر نگه دارد و البته بازیکنان خوبی به فوتبال ایران معرفی کند. قرار بود صادقی با برنامه‌ای 3 ساله پیش برود و در فصل بیستم و بیست و یکم هم هدایت نارنجی‌پوشان را به عهده بگیرد اما شرایط آنطور که باید پیش نرفت. با آمدن مهرداد سراجی در رأس مدیریت باشگاه سایپا، مشکلات مالی حل شد اما مشکلات مدیریتی زیادی به وجود آمد. سراجی نه تنها از حاشیه‌ها جلوگیری نکرد بلکه خودش عاملی شد برای به وجود آمدن حاشیه‌های زیاد دیگر. این اتفاقات از زمستان سال 99 بیشتر و بیشتر هم شد؛ زمانی که برای نایب رئیسی فدراسیون فوتبال ثبت‌نام کرد و تمرکزش را از تیم سایپا برداشت. بعد از آن هم وقتی به او انتقاد شد، به جای اینکه مشکلات تیم را حل کند، به دنبال تغییر سرمربی افتاد. سراجی وقتی لیگ هنوز نیم‌فصل خود را نگذرانده بود، خیلی زود سراغ محمود فکری سرمربی اخراجی استقلال رفت و با او مذاکراتی برای حضور در سایپا انجام داد. این مسأله خیلی زود به گوش کادرفنی وقت سایپا و دیگر اعضای تیم رسید تا تمرکز خود را از دست بدهند. همین مسأله هم باعث شد ابراهیم صادقی که این بار از باشگاه اولتیماتوم گرفته بود، استعفا بدهد. بعد از استعفا تصور می‌شد باشگاه سایپا خیلی زود با محمود فکری قرارداد امضا کند اما سرمربی سابق استقلال ترجیح داد به جای حضور در تیم خودروساز تهرانی به مسجدسلیمان برود و این تیم را از سقوط نجات دهد.
با این اتفاق سایپا ماند و روزهای بدون سرمربی. سراجی در این مقطع به جای اینکه به دنبال بازگرداندن صادقی باشد که تیم از بلاتکلیفی در بیاید، حدود 20 روز به بررسی گزینه‌ها و مذاکره با سرمربیان مختلف پرداخت. در همان ابتدا علیرضا مرزبان مد نظر بود که به این پیشنهاد پاسخ منفی داد. سیروس پورموسوی سرمربی صنعت نفت هم که شرایط سختی به لحاظ مالی در آبادان داشت دیگر مربی بود که به پیشنهاد نارنجی‌پوشان پاسخ منفی داد. بعداً گزینه‌هایی مثل زوج مهدی مهدوی‌کیا و علی کریمی مطرح شد که هر دو مربی تکذیب کردند. این بار قرار بود زوج محسن بیاتی‌نیا و امید روانخواه هدایت تیم را به عهده بگیرند اما هیچ‌کدام قبول نمی‌کردند دستیار آن یکی باشند و این زوج هم راه به جایی نبرد. گزینه‌ها یکی پس از دیگری بیشتر می‌شد و حتی صحبت از هومن افاضلی و مربیان دیگر هم شد که سراجی ناگهان تصمیم گرفت کار را به محسن بیاتی‌نیا بسپارد. بیاتی‌نیا تصور می‌کرد سرمربی ثابت است اما در همین حین مذاکرات با فراز کمالوند انجام شد که توافق هم صورت گرفت. البته کمالوند با تیم استقلال در امارات بود که قرار شد بعد از بازگشت به ایران قراردادش را رسماً امضا کند. بیاتی‌نیا هم با برنامه‌های کمالوند تیم را تمرین داد تا این سرمربی بیاید و به اصطلاح سایپا را از خطر سقوط نجات دهد.
زمانی که کمالوند هدایت تیم را به عهده گرفت، نه تنها خبری از موفقیت نبود بلکه هر روز حاشیه‌های تیم هم بیشتر و بیشتر شد. یک روز در تمرین دعوا و درگیری پیش می‌آمد. روز دیگر مهرداد عبدی و محسن مسلمان اخراج شدند و در نهایت هم کوروش ملکی و جعفری به جمع اخراجی‌ها اضافه شدند. نکته جالب این است که کمالوند حتی در تمرینات یک بار هم از موفقیت تیم و احتمال ماندنش در لیگ برتر صحبت نمی‌کرد و حتی یک بار گفته بود به احتمال زیاد سایپا سقوط خواهد کرد. این اتفاقات در حالی رخ می‌داد که سراجی به عنوان مدیرعامل واکنشی نداشت و حتی تلاشی برای برطرف شدن آن نکرد. در نهایت هم کمالوند 3 بازی قبل از پایان فصل و در حالی که سایپا در بدترین شرایط ممکن قرار داشت، استعفا داد و رفت. بعد از استعفا تصور می‌شد باشگاه سایپا به دنبال بازگرداندنش باشد اما این اتفاق نیفتاد. در روزهایی که سایپا سخت‌ترین شرایط را تجربه می‌کرد حداقل انتظار می‌رفت باشگاه به سراغ ابراهیم صادقی یا حتی محسن بیاتی‌نیا برود که با توجه به شناخت‌شان از تیم، به کمک سایپا بیایند اما در عین ناباوری و بعد از ناکامی در مذاکره با خطیبی و ویسی، با سعید اخباری قرارداد امضا کردند. با یک سرمربی جوان که هیچ کارنامه‌ای نداشت و در ماشین‌سازی هم موفقیتی کسب نکرد. انتخاب اخباری کاملاً نشان می‌داد سایپا شانسی برای ماندن در لیگ برتر ندارد. در کنار آن، حاشیه‌های دیگری به وجود آمد که یکی از آنها به دروازه‌بان‌های تیم اختصاص داشت و بعد هم بحث تبانی با تراکتور بود که از سوی باشگاه نارنجی تکذیب نشد. همین بحث هم احتمالاً باعث شد تراکتوری‌ها با قدرت بیشتری به میدان بیایند تا خط قرمزی روی حاشیه‌ها بکشند. نکته جالب این است که کادرفنی بی‌تجربه سایپا به جای اینکه اول به فکر گل نخوردن باشد، با ترکیبی هجومی پا به میدان گذاشت که خیلی زود گل خوردند و هر لحظه شرایط برایشان سخت‌تر شد. این در حالی بود که سایپا می‌توانست با یک تساوی هم در لیگ برتر بماند اما حاشیه‌ها و اشتباه کادرفنی مانع شد. به هر حال همین حاشیه‌ها و مدیریت ناکارآمد سراجی باعث شد سایپا برای اولین بار به لیگ دسته پایین‌تر سقوط کند. آن هم بعد از 25 سال و زمانی که مشکل مالی نداشت. نکته جالب این است که نارنجی‌پوشان نمی‌توانند امتیاز هیچ تیمی را بخرند چون طبق قانونی که سال 96 تصویب شد در صورت انتقال امتیاز یک تیم به باشگاه دیگر، باید نام آن تیم حفظ شود. با این قانون بدون شک سایپا نمی‌تواند مثلاً امتیاز تیمی مثل هوادار را خریداری کند، مگر اینکه قانون باز هم تغییر کند که بعید به نظر می‌رسد.


سعید اخباری رکورددار سقوط به لیگ یک!
هفته پایانی لیگ بیستم بسیار مهیج بود و بعد از قهرمانی پرسپولیس، چهره دو تیم سقوط کننده به لیگ یک هم مشخص شد. نکته قابل توجه اینکه در سقوط ماشین‌سازی و سایپا رد پای یک مربی گمنام نیز کاملاً به چشم می‌خورد. این مربی سعید اخباری است. فردی که با حضور در برخی برنامه‌های فوتبالی صدا و سیما به عنوان آنالیزور ناگهان سر از تیم‌های لیگ برتری درآورد و خود را به عنوان یک مربی در فوتبال ایران جا انداخت! اخباری که هیچ سابقه روشنی در فوتبال ندارد در فصل جاری سکان هدایت تیم ماشین‌سازی را در دست گرفت اما نتایج این تیم تبریزی با اخباری به حدی ضعیف بود که تصمیم‌گیران این باشگاه او را از سمتش اخراج کردند. در کمال تعجب اما مدیران باشگاه سایپا که پیش‌تر با فراز کمالوند نتایج ضعیفی را تجربه کرده بودند در ۳ هفته پایانی لیگ برتر سکان هدایت خود را به دست اخباری سپردند تا شاید این شخص بتواند سایپا را در لیگ برتر حفظ کند اما نتیجه همکاری باشگاه سایپا با اخباری چیزی جز سقوط نبود تا رد پای این مربی در سقوط سایپا هم مشاهده شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.