یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

بازی مرگ و زندگی والیبالیست‌ها با ژاپن

محکوم به برد!

محکوم به برد!

تیم ملی والیبال عصر امروز حساس‌ترین و سرنوشت‌سازترین رقابت خود در سال‌های اخیر را برگزار خواهد کرد. رقابتی که اگرچه با یک حریف آسیایی اما در مهم‌ترین رویداد پنج سال اخیر والیبال ایران خواهد بود و فاصله برد و باخت آن، فاصله ناکامی محض تا رسیدن به کف اهداف تیم ملی است.

به گزارش ایران ورزشی؛تیم ملی والیبال عصر امروز حساس‌ترین و سرنوشت‌سازترین رقابت خود در سال‌های اخیر را برگزار خواهد کرد. رقابتی که اگرچه با یک حریف آسیایی اما در مهم‌ترین رویداد پنج سال اخیر والیبال ایران خواهد بود و فاصله برد و باخت آن، فاصله ناکامی محض تا رسیدن به کف اهداف تیم ملی است.
والیبالیست‌های ایران پس از دو برد خوب در آغاز بازی‌های المپیک توکیو برابر لهستان و ونزوئلا، با شکست عجیب از کانادا وارد چالش بزرگی شدند، که در نهایت باخت به ایتالیا، همه چیز را به مسابقه امروز با ژاپن کشاند. رقابتی که سرنوشت صعود یا عدم صعود ایران به مرحله حذفی، به آن گره خورده و همه چیز در گرو نتیجه آن خواهد بود.
محکوم به برد
پیش از آغاز رقابت‌های امروز و پس از برگزاری چهار دور مسابقه، لهستان و ایتالیا با کسب سه برد و یک باخت در صدر جدول این گروه قرار گرفته و تا حدود زیادی صعود خود را قطعی کرده‌اند. سه تیم ایران آرژانتین و ژاپن هم با 2 برد و 2 باخت  و به ترتیب 7، 6 و 5 امتیاز در رده‌های بعدی قرار دارند و برای کسب دو سهمیه باقیمانده صعود تلاش می‌کنند.
با توجه به رقابت رودرروی ایران و ژاپن، تکلیف صعود یا عدم صعود هر کدام از این دو تیم وابسته به رقابت امروز عصر آنهاست. هر کدام از این تیم‌ها که بتواند پیروز رقابت امروز شود، بدون در نظر گرفتن نتایج دیگر دیدارها راهی مرحله نهایی خواهد شد.
سوم، چهارم یا پنجم؟
با توجه به رقابت اول صبح کانادا و لهستان، تکلیف ایران و ژاپن در رقابت ساعت 15 خیلی زود مشخص خواهد شد. با باخت احتمالی کانادا به لهستان، این تیم دو برده و هفت امتیازی باقی می‌ماند و باید منتظر نتیجه دیدار ایران و ژاپن باشد.
تیم ایران برای کنار زدن کانادا چاره‌ای جز برد ندارد. اختلاف دو امتیازی این دو تیم در جدول را حتی یک باخت 3 بر 2 به ژاپن هم پر نمی‌کند و ایران محکوم است به بردن ژاپن. بردی که در صورت باخت کانادا نه تنها منجر به صعود شاگردان آلکنو می‌شود بلکه رتبه سوم را هم به آنها هدیه می‌دهد. در صورت برد غیر منتظره کانادا مقابل لهستان هم جایگاه چهارمی برای ایرانی که ژاپن را برده قطعی خواهد شد.
باخت مقابل ژاپن هم با کسب هر نتیجه‌ای در سایر بازی‌ها، تیم ما را در همین رده پنجم نگه می‌دارد و شانس حضور در جمع هشت تیم را از والیبالیست‌های ایران خواهد گرفت.
از هدف بزرگ تا حداقل نتیجه
پیش از آغاز بازی‌های المپیک و حتی بدون در نظر گرفتن قرعه‌کشی، حداقل نتیجه مورد انتظار از والیبالیست‌های ایران صعود به جمع هشت تیم برتر بود. هدفی که آنقدر بدیهی و در دسترس تلقی می‌شد که دیگر هیچ کسی درباره آن صحبت نمی‌کرد.
بحث اصلی در یکی، دو سال منتهی به توکیو، هدف بزرگ فدراسیون در راه رسیدن به نیمه نهایی و سپس سکوی المپیک بود. اتفاقی که شاید بیشتر به آرزو شبیه بود اما به هر ترتیب همه صحبت‌ها حول محور رسیدن به آن انجام و آوردن آلکنو هم یکی از راه‌های تحقق‌اش عنوان شد.
حالا اما نه تنها آن هدف بزرگ، بلکه حداقل انتظارها از تیم ملی والیبال هم در خطر جدی قرار دارد و کوچکترین اشتباه ممکن کافی است تا رویای شیرینی که در سر می‌پروراندیم، تبدیل به یک ناکامی بزرگ و تلخ شود.
همه چیز به بازی امروز مقابل ژاپن بستگی دارد. ژاپنی که مانند ما دو پیروزی دارد اما با شش امتیاز و از آن مهم‌تر در خانه و زمین خودی بازی می‌کند.
ژاپنی‌ها مانند ایران، ونزوئلا را شکست دادند اما دومین بردشان را مقابل کانادایی کسب کردند که ایران را 3 بر صفر شکست داد.
حالا باید دید در جدال تمام آسیایی این دو تیم، کدام یک پیروز خواهد شد. ژاپنی که در دو رویارویی اخیر در رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال و جام جهانی از سد ایران گذشته و حالا در مهم‌ترین تقابل سال‌های اخیر خود با ایران، در زمین خودی به میدان خواهد رفت.
رقابت ایران و ژاپن از ساعت 15:10 دقیقه امروز به وقت تهران برگزار خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.