سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

استقلال سوم در رتبه، گل زده و گل خورده

حرف آمار: استقلال شایسته قهرمانی نبود

حرف آمار: استقلال شایسته قهرمانی نبود
رضا حمیدی
رضا حمیدی خبرنگار

از 3 هفته قبل از پایان لیگ، قابل پیش بینی بود که استقلال در جایگاه سوم لیگ برتر می‌نشیند. امتیاز استقلال به گونه‌ای بود که نه شانس آنچنانی برای رسیدن به جایگاه دومی جدول داشت و نه تیم‌های فرودست جایگاهش را تهدید می‌کردند. در واقع استقلال با یک آسودگی خیال در این جایگاه قرار گرفته بود و نه ارتقایی پیش رو داشت و نه فرودی.

به گزارش ایران ورزشی؛از 3 هفته قبل از پایان لیگ، قابل پیش بینی بود که استقلال در جایگاه سوم لیگ برتر می‌نشیند. امتیاز استقلال به گونه‌ای بود که نه شانس آنچنانی برای رسیدن به جایگاه دومی جدول داشت و نه تیم‌های فرودست جایگاهش را تهدید می‌کردند. در واقع استقلال با یک آسودگی خیال در این جایگاه قرار گرفته بود و نه ارتقایی پیش رو داشت و نه فرودی. جایگاه سومی اما با آنچه در بطن استقلال رقم خورده هرگز در تضاد نیست و اینگونه نباید به ماجرا نگریست که تیم مجیدی و کمی قبل‌تر محمود فکری شایسته مقام‌های بالا‌تر بودند. هر چند که در ناکامی استقلال دلایل بیرونی مطرح می‌شود و برخی جریان‌ها موارد دیگری را مطرح می‌کنند اما باید به آماری که از استقلال باقی مانده توجه ویژه داشت و علت‌ها را نیز در نقاط دیگر جست‌وجو کنیم. استقلال به واقع از حیث آماری شایسته قهرمانی در لیگ بیستم جلوه نکرد و این وضعیت از همان هفته‌های آغازین قابل تشخیص بود. برای پی بردن به آنچه زیر پوست استقلال گذشته می‌شود نگاهی گذرا انداخت به جایگاه استقلال در تعداد گل‌های زده و خورده. در جدولی که بعد از پایان لیگ بیستم باقی ماند، استقلال 36 گل زده را در کارنامه خود به ثبت رساند. این تعداد گل زده از سپاهان با 53 گل زده و پرسپولیس با 47 گل زده دو پله پایین‌تر بود و همانطور که استقلال در جدول سوم شد، در جدول گل‌های زده نیز جایگاه سومی را به دست آورد. عملکرد دفاعی استقلال نیز در جدول جایگاه سوم را بعد از پرسپولیس که 14 و فولاد که 18 گل دریافت کرده‌اند نشان می‌دهد. گرچه وضعیت دفاعی سپاهان بسیار ضعیف‌تر از استقلال است اما آبی‌ها از این منظر نیز در جایگاه اول و دوم قرار نگرفتند و باز هم رتبه سوم را تجربه کردند. در تعداد باخت نیز استقلال به مانند فولاد خوزستان با تجربه شش شکست در طول یک فصل مشترکاً در رتبه سوم قرار دارند. پرسپولیس و سپاهان در این جدول اول و دوم هستند و اینجا نیز استقلال نتوانسته آماری در حد تیم‌های اول یا دوم لیگ از خود بجا بگذارد.

مجیدی و فکری برابر در تعداد باخت
اما در لابه لای نتایج استقلال به نکته دیگری هم می‌توان دست یافت. لیگ بیستم در شرایطی برای استقلال به پایان رسید که مانند فصول قبل دو سرمربی را تجربه کرد و به تقریب نیم فصل سکان هدایت استقلال در دست فکری بود و نیم فصل نیز با مجیدی حرکت کرد. در اینکه محمود فکری از لحاظ امتیازگیری عملکرد چندان مناسبی با استقلال نداشت تردیدی نیست اما باید توجه داشت که فکری در 13 بازی سکان هدایت استقلال را در دست گرفت که در این تعداد بازی موفق به کسب 20 امتیاز شد. فکری میانگین یک و نیم امتیاز در هربازی را از خود بجا گذاشت و از هفته چهاردهم فرهاد مجیدی سکان هدایت استقلال را به دست گرفت. مجیدی در مجموع 36 امتیاز با استقلال به دست آورد که 16 امتیاز بیشتر از فکری بود اما با این تفاوت که او 17 بار در لیگ برتر روی نیمکت استقلال قرار داشت. مجیدی در این شرایط میانگین بیش از 2 امتیاز را به نام خود ثبت کرد تا عملکرد نسبتاً مطلوب‌تری را در مقایسه با فکری از خود بجا بگذارد اما وجه اشتراک او با سرمربی سابق استقلال این است که هر دو در طول دوران مربیگری خود 3 بار شکست را در کارنامه به ثبت رساندند تا استقلال در مجموع صاحب شش باخت در لیگ برتر شود. اینکه اگر مجیدی از ابتدای فصل سرمربی استقلال بود، شرایط مطلوب‌تری رقم می‌خورد قطعاً با این محاسبات قابل اثبات نیست چون به هر شکل در هر دوره‌ای حال و هوای درون تیمی متفاوت است و نمی‌توان با قطعیت گفت که اگر مجیدی سرمربی بود شاید نتایج بهتری رقم می‌خورد. شاید فصل بعد اگر فرهاد همچنان سکاندار هدایت استقلال باشد، بتوان با آگاهی و در اختیار داشتن آمارهای مطلوب‌تر درباره قیاس میان این دو نظر نهایی را صادر کرد اما به هر حال ماحصل فعالیت فکری و مجیدی تیمی بود که به واقع برای قهرمانی ساخته نشده بود و نمی‌توانست در رتبه‌های اول یا دوم جدول قرار بگیرد. این نظریه وقتی بیشتر به دایره اثبات نزدیک می‌شود که می‌بینیم مجیدی در بازی با دو رقیب اصلی (پرسپولیس و سپاهان) هیچ امتیازی به دست نیاورد و در واقع مشکل اساسی استقلال نیز در همه سال‌های ناکامی همین ماجرا بوده؛ باختن به تیم‌های بزرگ و از دست دادن امتیاز در بزنگاه‌ها.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.