چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱

حسین کنعانی‌زادگان هم به لیگ قطر می‌رود اما...

تیمی که به ستاره‌ها بند نیست

تیمی که به ستاره‌ها بند نیست
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

حسین کنعانی‌زادگان که از چهار ماه پیش شایعه توافقش با یک باشگاه قطری همه جا شنیده می‌شد، جمعه شب در شب قهرمانی مجدد پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال کشور تصریح کرد که دینش را به سرخ‌ها ادا و در توفیق مجدد آنها سهم لازم را داشته و در نتیجه حالا زمان سفر او به دوحه و عضویت وی در تیم قطری مورد نظرش رسیده و امروز و فرداست که به قطر برود.

ایران ورزشی/حسین کنعانی‌زادگان که از چهار ماه پیش شایعه توافقش با یک باشگاه قطری همه جا شنیده می‌شد، جمعه شب در شب قهرمانی مجدد پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال کشور تصریح کرد که دینش را به سرخ‌ها ادا و در توفیق مجدد آنها سهم لازم را داشته و در نتیجه حالا زمان سفر او به دوحه و عضویت وی در تیم قطری مورد نظرش رسیده و امروز و فرداست که به قطر برود. با این اوصاف لابد خیلی‌ها خواهند پرسید که سرخ‌ها چگونه می‌خواهند جای وی را پر کنند بخصوص که کنعانی‌زادگان بازیکن پست دفاع وسط است که از حساس‌ترین نقاط در هر تیمی و در کل ورزش فوتبال است و از هر بازیکنی نمی‌توان در این پست خطیر بهره جست. با این حال، پرسپولیس در سال‌های اخیر بارها ثابت کرده که به ستاره‌ها بند نیست و خود را بشدت وابسته به هیچ یک از مهره‌های شاخصش نمی‌کند و هر بزرگی که این تیم را ترک گفته، با انتخابی درست و با عمده‌تر کردن کار تیمی، جای خالی او را به نحو احسن پر کرده و طبعاً توقع می‌رود که جای خالی کنعانی نیز پر شود و عارضه‌ای بابت رفتن او دامان این تیم را نگیرد. همین یک سال پیش بود که شجاع خلیل‌زاده، دیگر مدافع وسط کلیدی سرخ‌های تهرانی ترک دیار کرد و مثل کنعانی‌زادگان سر از لیگ قطر درآورد و با اینکه در الریان آنقدرها هم موفق نبود، برای دومین سال متوالی در لیگ قطر ابقا شده و قرار است در فصل جدید این مسابقه‌ها هم حضور داشته باشد. با این اوصاف، پرسپولیس لیگ بیست و یکم را در شرایطی آغاز می‌کند که هیچ یک از دو مدافع وسط ثابت و بسیار تأثیرگذار خود در لیگ نوزدهم را که همانا شجاع و کنعانی بودند، در خدمت ندارد و باید ترکیب تازه‌ای را برای این منطقه پی بریزد.

چه باک؟
با این حال، چه باک که همین حالا هم سرخ‌های تهرانی، سیدجلال حسینی، بازیکن فناناپذیر خود را که در 40 سالگی هم می‌درخشد و همچنین فرشاد فرجی را که در دو ماه اخیر پیشرفت شایانی را در کارش بروز داده، در خدمت دارد و با همین بازیکنان سرسخت و جنگنده می‌تواند یک زوج خوب در مرکز خط دفاعی‌اش بسازد. سرخ‌ها کمال کامیابی‌نیا را هم دارند که پس از بهبود مصدومیت مزمن اخیرش می‌تواند یک مدافع وسط اضطراری برای روزهایی باشد که سیدجلال و فرجی در دسترس نیستند و مهم‌تر اینکه یحیی گل‌محمدی و دستیارانش وقت دارند که طی یک ماه پیش رو و با شروع رسمی فصل نقل و انتقالات، اقدام به خریداری یکی، دو مدافع وسط تازه کنند و با بازی گرفتن‌های مکرر از آنها در دیدارهای تدارکاتی، آنان را به سطحی برسانند که برای حضور در تیم بسیار پرفشاری مثل پرسپولیس به آن نیاز است. شاید مربیان این تیم نتوانند از این مدافعان وسط احتمالی در ترکیب ثابت استفاده کنند و برای این مهم به وقت بسیار بیشتری نیاز است تا آنها هویت بازی در جمع قرمزها را بیابند اما همانطور که فرجی 6 ماه پس از کوچ از تیم پدیده مشهد به اندازه‌های لازم برای بازی در پرسپولیس رسید، برای خریدهای احتمالی جدید قرمزها هم این فرض و این بازه زمانی صدق می‌کند و باید به آنها زمان لازم را داد تا به آرامی پخته شوند و به کلاس و روال بازی در پرسپولیس برسند.
در این کارزارهای سنگین
البته در مورد نحوه اقدام و طراحی گل‌محمدی برای تقویت دفاع میانی پرسپولیس و آوردن افرادی که قادر به گرفتن جای کنعانی‌زادگان باشند، هیچ اطمینانی در دست نیست و کسی نمی‌داند که این مربی 50 ساله معمولاً متین چه می‌کند اما در نیاز مبرم پرسپولیس به حداقل دو مدافع وسط تخصصی جدید، کوچک‌ترین تردیدی وجود ندارد. اولاً حضور توأمان پرسپولیس در سه جام داخلی و خارجی چاره‌ای جز تعدد مدافعان وسط برای پرسپولیس باقی نمی‌گذارد و در چنان کارزارهایی امکان ندارد که هر هفته یا هر ماه یکی، دو مدافع قرمزها مصدوم و محروم نشوند و در چنان شرایطی باید همیشه آنقدر مدافع آماده و سالم را در اختیار داشت تا جانشین افرادی شوند که در دسترس نیستند. ثانیاً هر باشگاه بزرگ و آرزومندی نمی‌تواند به داشتن دو تیم همزمان فکر نکند و بهتر بگوییم برای هر پستی حداقل دو بازیکن همسطح نداشته باشد و این شامل هر یک از دو پست مدافع وسط (چه دفاع جلوزن و چه دفاع پوششی) هم می‌شود.

یک شکارچی دقیق
اتفاقات پیش رو و شروع مجدد تمرینات سرخ‌ها که پس از دو، سه روز تعطیلی و جشن‌های مرتبط با قهرمانی جدیدشان شکل می‌گیرد، نشان خواهد داد که آنها چه برنامه‌هایی برای تقویت خط دفاعی‌شان و پر کردن جای خالی کنعانی‌زادگان دارند اما از آنجا که اکثر خریدهای یک سال و نیم اخیر گل‌محمدی و به‌ویژه سرلک، آقایی، شجاعی، مغانلو، فرجی و البته حامد لک بسیار به کار پرسپولیس آمده‌اند و پهلوان و آل کثیر هم به این تیم خدمات شایانی کرده‌اند، می‌توان امیدوار بود که سرمربی پیشین صبا، ذوب‌آهن و پدیده در شکارهای جدید و بعدی‌اش هم به هدف بزند و افرادی را صید کند که دفاع وسط قرمزها را به اندازه گذشته مستحکم و موفق نگه دارند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.