سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

صندلی بازی در تلویزیون

جایی برای عادل نیست؛ محمدرضا احمدی هم به «فوتبال برتر» اضافه شد!

جایی برای عادل نیست؛ محمدرضا احمدی هم به «فوتبال برتر» اضافه شد!

فوتبال برتر برنامه‌ای است که در شبکه سوم به پخش زنده مسابقات لیگ برتر، جام حذفی یا بازی‌های تیم ملی اختصاص دارد. اجرای این برنامه در فصل گذشته به عهده محمدحسین میثاقی بود.

ایران ورزشی: غیبت محمدرضا احمدی در برنامه «گزارش ورزشی» که به پخش مستقیم مسابقات فوتبال از شبکه سوم اختصاص دارد، در روزهای گذشته شایعات مختلفی را به وجود آورده بود. این برنامه در شب‌های برگزاری مسابقات حساس فوتبال اروپا روی آنتن می‌رود و اجرایش به عهده رضا جاودانی و محمدرضا احمدی بود ولی در چند برنامه قبلی جاودانی به تنهایی اجرای آن را به عهده داشت. سرانجام روز پنجشنبه برخی سایت‌ها خبر دادند که احمدی قرار است از این پس مجری برنامه «فوتبال برتر» باشد و برای همین همکار قدیمی‌اش را در برنامه گزارش ورزشی تنها گذاشته است.

فوتبال برتر برنامه‌ای است که در شبکه سوم به پخش زنده مسابقات لیگ برتر، جام حذفی یا بازی‌های تیم ملی اختصاص دارد. اجرای این برنامه در فصل گذشته به عهده محمدحسین میثاقی بود. او همچنین برنامه‌ای به همین نام که محتوای تحلیلی داشت و به بررسی اتفاقات فوتبال ایران اختصاص داشت را اجرا می‌کرد؛ برنامه‌ای که جایگزین برنامه نود شد ولی شبکه سه به خاطر حساسیت مخاطبان تصمیم گرفت آن را با نام جدیدی روی آنتن ببرد. اجرای هر دو برنامه فوتبال برتر که هم شامل پخش مستقیم مسابقات و هم برنامه تحلیلی شبانه بود در اختیار میثاقی قرار داشت و همین موضوع حاشیه‌های زیادی را به وجود آورده بود. پس از کنار گذاشتن فردوسی‌پور و جایگزینی‌اش توسط میثاقی به نظر می‌رسید که مدیریت شبکه سه به پاس این خدمت می‌خواهد اجرای اکثر برنامه‌های زنده و پرمخاطبش را به کارآموز و دستیار سابق عادل بسپارد. از طرف دیگر دیدن چهره تنها یک نفر در اکثر برنامه‌های ورزشی و بیشتر ساعات روز با استانداردهای تلویزیونی فاصله دارد و برای بینندگان خسته‌کننده شده بود. در آستانه شروع فصل جدید فوتبال ایران حالا شبکه سوم تصمیم گرفته اجرای فوتبال برتر که به پخش زنده مسابقات اختصاص دارد را به احمدی بسپارد و میثاقی تنها اجرای برنامه‌های هفتگی و تحلیلی فوتبال برتر را به عهده داشته باشد.
 
این تقسیم کار به میثاقی فرصت خواهد داد زمان بیشتری را برای تهیه برنامه هفتگی‌اش صرف کند و شاید این اتفاق در ارتقای کیفیت این برنامه هم مؤثر باشد. بعد از حذف برنامه نود که به دلیل اختلاف فردوسی‌پور با مدیریت شبکه سوم رخ داد، گروهی از هواداران عادل مدعی شدند که در اعتراض به این رفتار برنامه میثاقی را تماشا نخواهند کرد. در یکی از نظرسنجی‌هایی که صدا و سیما سال گذشته منتشر کرد، برنامه فوتبال برتر در میان ده برنامه پربیننده تلویزیون قرار نداشت که به نوعی ریزش مخاطب این برنامه را تأیید می‌کرد. البته میثاقی در یکی از برنامه‌هایش با کنایه به آمار این نظرسنجی‌ها اشاره کرد و آنها را زیر سؤال برد. نتیجه این نظرسنجی درست باشد یا غلط، در هر حال این برنامه که با سر و صدای زیادی شروع شد، نتوانسته حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد و در بهترین حالت کپی برنامه نود است. برنامه‌ای که قرار است احمدی اجرایش را به عهده بگیرد شامل بحث‌های کارشناسی قبل و بعد از مسابقات است و بخش زیادی از برنامه به صحبت‌های میهمانان اختصاص دارد. از این نظر می‌توان گفت که اجرای برنامه پیچیدگی‌های زیادی ندارد و مأموریت نسبتاً راحتی به احمدی سپرده شده است. نکته ماجرا اما ضعف شدید تلویزیون در معرفی چهره‌های جدید است و برای تمام برنامه‌ها با محتوای فوتبال چند گزینه محدود بیشتر در اختیار ندارد.
تلویزیون برای حضور چهره‌های جدید مقابل دوربین ممیزی سختگیرانه‌ای دارد ولی به نظر می‌رسد که دقت آنها شامل مواردی مثل کیفیت اجرا و دانش فوتبالی مجریان نمی‌شود. اکثر مجریان و گزارشگران فوتبال تلویزیون در سال‌های اخیر بیش از آنکه بابت عملکردشان مورد تمجید بینندگان قرار بگیرند، سوژه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی بوده‌اند که گاف‌های گاه و بیگاه آنها را بازنشر دهند.
با گسترش فضای مجازی طرفداران فوتبال می‌توانند اجراها و گزارش‌های شبکه‌های خارجی را ببینند و مقایسه آنها با نمونه‌های داخلی نتایج اسفباری دارد. با این حال قرار نیست تغییری در این رویه به وجود بیاید و همچنان باید شاهد «صندلی بازی» بین چند مجری محدود در برنامه‌های تلویزیون باشیم.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.