شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

والیبال و مسأله تغییر نسل

از کنار هم می‌گذریم

از کنار هم می‌گذریم
سامان موحدی راد
سامان موحدی راد خبرنگار

ایران ورزشی: ناکامی تیم ملی والیبال ایران در المپیک واکنش‌های فراوانی به همراه داشته است. همچنین درس‌ها و آموزه‌های فراوانی که اگر گوش و چشمی برای شنیدنش باشد می‌تواند به بهبود وضعیت این رشته و جایگاه تیم‌مان در سطح جهانی کمک کند. تیم ملی والیبال ایران در یک دهه اخیر جهشی خیره کننده داشت

جهشی که باعث شد بارها و بارها این جمله کلیشه‌ای را از زبان گزارشگران والیبال در این سال‌ها بشنویم که «در گذشته پیروزی در یک ست برابر چین یا کره آرزوی والیبال ایران بود و حالا غول‌های والیبال دنیا را شکست می‌دهیم.» اما شاید همین حرف‌ها باعث شد تا نگاه‌ها به والیبال متفاوت باشد و همین مسأله برخاسته از نگاه غیرحرفه‌ای ما در ورزش به رویدادهاست. برای نمونه الان همه تعجب می‌کنند که چرا ما به ژاپن باختیم. این تعجب ناشی از تصویری است که از والیبال ایران در ذهن‌ها ساخته شده. گویی ما تافته جدابافته دنیای والیبالیم و دیگر تیم‌ها حق پیشرفت یا عرض اندام در برابر ما را ندارند. گرچه نگاه حرفه‌ای به والیبال و هر رشته ورزشی موجب می‌شود تا شما هیچ حریفی را دست کم نگیری و همیشه برای بالا نگه داشتن خودتان و رسیدن به سطح بالاتر آمادگی تلاش کنید. شاید این شکست موجب شود تا نگاه‌ها به والیبال ایران تغییر کند و آنها اول از همه بدانند که تیمی هستند مثل سایر تیم‌ها و ای‌ بسا کم تجربه‌تر و با افتخارات کمتر که باید برای اولین سکوی جهانی‌شان تلاش کنند. این مسأله نگاه غیرحرفه‌ای به ورزش در بسیاری از عرصه‌ها هم دیده می‌شود. برای نمونه بسیاری از لزوم تغییر نسل در والیبال ایران سخن گفته‌اند. برخی هم ظهور چهره‌های جوان در تیم را نشانه‌ای بر این تغییر گرفته‌اند. مسأله‌ای که البته ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم چندان با آن موافق نیست. آلکنو می‌گوید: «بازیکنانی که از آنها در این مسابقات استفاده شد بازیکنان خیلی جوانی نیستند و فدراسیون نباید مرتکب اشتباه شود.

برای من بازیکن جوان مانند بردیا سعادت 19-18 ساله است. بازیکنانی که سال‌ها در والیبال ایران دیده نشده بودند الان در سن ۲۲-۲۳ سالگی برای نخستین بار در تیم ملی حاضر شدند و این باعث می‌شود پیراهن تیم ملی برای‌شان سنگینی کند، بازیکنان 18-۱۹ سال باید بازی‌های متعددی در تیم ملی انجام دهند تا در سن ۲۲-۲۳ نتیجه کسب کنند. امیدوارم به این بازیکنان به چشم بازیکنان جوان و آینده‌دار والیبال ایران نگاه نشود. باید کار بیشتری در والیبال ایران انجام شود ولی هنوز به این بازیکنان به عنوان بازیکن جوان نگاه می‌شود که کم تجربه نیز هستند.» حرف‌های قابل تأملی که به نظر می‌رسد باید به آن توجهی ویژه کرد و خودمان را با مفاهیم کلیشه‌ای گول نزنیم.

والیبال ایران خودش را به یک کلاس جهانی قابل قبول رسانده اما باید تفکر غالب در این تیم هم جهانی باشد. رضایت از موفقیت‌هایی اینچنینی هیچ‌گاه سکوی جهانی را برای ما به همراه ندارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.