دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰

درخشش قابل پیش‌بینی علی داودی در المپیک توکیو

نقــــــره شیریـــــن

نقــــــره شیریـــــن
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

همانطوری که پیش‌بینی کردیم، علی داودی جوان آینده‌دار و خوش قد و بالای پایتخت‌نشین وزنه‌برداری ایران موفق شد بعد از لاشا تالاخادزه غول دست نیافتنی وزنه‌برداری گرجستان در روز اختتامیه مسابقات وزنه‌برداری المپیک 2020 توکیو در سن 22 سالگی و اوج جوانی از سکوی نایب قهرمانی المپیک بالا رفته و پا جای پای اسطوره‌های ایرانی پیش از خود مثل حسین رضازاده، بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی در دسته فوق سنگین بگذارد.

به گزارش ایران ورزشی؛همانطوری که پیش‌بینی کردیم، علی داودی جوان آینده‌دار و خوش قد و بالای پایتخت‌نشین وزنه‌برداری ایران موفق شد بعد از لاشا تالاخادزه غول دست نیافتنی وزنه‌برداری گرجستان در روز اختتامیه مسابقات وزنه‌برداری المپیک 2020 توکیو در سن 22 سالگی و اوج جوانی از سکوی نایب قهرمانی المپیک بالا رفته و پا جای پای اسطوره‌های ایرانی پیش از خود مثل حسین رضازاده، بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی در دسته فوق سنگین بگذارد. داودی در توکیو موفق شد با ثبت مجموع 441 کیلوگرم کنار دست تالاخادزه بزرگ از گرجستان و بالاتر از من اسد سوریه‌ای که به ترتیب با مجموع (488 و 424 کیلوگرم) عناوین قهرمانی و سومی المپیک توکیو را کسب کردند روی سکوی زیبا و ارزشمند دومی المپیک بایستد. او با مدال شیرین و ارزشمند نقره‌ای رنگی که در توکیو برای کاروان ایران و وزنه‌برداری دشت کرد ضمن اهتزار پرچم کشورمان در توکیو موفق شد نامش را در کتاب تاریخ افتخارآفرینان ادوار مختلف المپیک جاودانه و ماندگار کند.

سرحال در یکضرب با سه حرکت صحیح
رقابت دسته فوق‌سنگین المپیک همواره از ابتدای برگزاری این بازی‌ها تا به امروز جزو جذاب‌ترین مسابقات این رشته ورزشی بوده است. رقابتی که از سال 2000 و بازی‌های المپیک سیدنی برای وزنه‌برداری ایران در این میدان بزرگ با درخشش حسین رضازاده و رکوردشکنی‌های به یادماندنی این اسطوره فراموش نشدنی، تبدیل شد به وزنی که ما همواره در میادین مختلف ورزشی خصوصاً بازی‌های المپیک از این وزن توقع مدال و سکوی قهرمانی داشتیم. حالا و بعد از گذشت سال‌ها از یکه‌تازی رضازاده در دنیای وزنه‌برداری، بار دیگر جوانی برومند و خوش قد و بالا این‌بار از پایتخت ایران (تهران) با درخشش خود در رقابت دسته 109+ کیلوگرم و کسب نشان نقره المپیک 2020 توکیو نوید ظهور پدیده‌ای پرامید را در دسته فوق سنگین به اهالی ورزش و وزنه‌برداری ایران در تیم ملی وزنه‌برداری ایران داد. البته اگرچه لاشا تالاخادزه فوق ستاره دست نیافتنی گرجی‌ها بار دیگر در توکیو با شکستن رکوردهای پی‌درپی المپیک و جهان همه را شگفت‌زده کرد و کاری کرد کارستان اما این علی داودی که ما در توکیو دیدیم قطعاً با حمایت، هدایت و مدیریت درست به واسطه اهرم‌های ایده‌آلی که برای حضور در این دسته وزنی دارد حتی می‌تواند تبدیل شود به رقیبی جدی برای این غول بی‌شاخ و دم گرجستانی. قطعاً در روزهای آینده و بعد از فروکش کردن تب المپیک، به شکلی کامل ضمن آنالیز این دوره از رقابت‌های المپیک در خصوص شرایط دسته فوق سنگین و وضعیت کمی و کیفی این دسته فنی می‌پردازیم اما در مجال مختصر فعلی فقط می‌توان گفت علی داودی همانطوری که پیش‌بینی می‌کردیم، با ثبت 5 حرکت صحیح از مجموع شش حرکت خود در رقابت دسته وزنی 109+ کیلوگرم موفق شد عملکردی قابل قبول داشته باشد و با تاکتیکی درست برای رسیدن به هدف روی تخته المپیک قدم بگذارد.  ملی‌پوش جوان و آینده‌دار دسته فوق سنگین کشورمان در حرکت اول یکضرب ۱۹۱ کیلوگرم را با قدرت بالای سر برد. او در حرکت دوم نیز وزنه ۱۹۶ کیلوگرم را به خوبی مهار کرد تا من اسد سوریه‌ای (نزدیکترین رقیبش برای نقره المپیک) را طبق برنامه پشت سر بگذارد. داودی با مهار وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی ضمن ثبت سه حرکت صحیح در یکضرب بعد از تالاخادزه نفر دوم جدول شد و خیال همه را بابت ایستادن در جایگاه دوم راحت کرد. تالاخادزه در یکضرب با وزنه ۲۰۸ کیلوگرم شروع کرد و در ادامه وزنه‌های ۲۱۵ و ۲۲۳ را مهار کرد تا رکوردشکنی‌ خود در المپیک را از یکضرب با قدرت آغاز کند. در این دسته (من اسد) از سوریه ۱۰ کیلو کمتر از داودی وزنه زد و با ۱۹۰ کیلوگرم در یکضرب سوم شد.

تثبیت نایب قهرمانی با مهار وزنه 241 کیلوگرمی
شروع حرکت دوضرب نیز برای علی داودی همانطوری پیش رفت که او و کادرفنی می‌خواست. داودی در نخستین حرکت خود با مهار وزنه 234 کیلوگرم تقریباً مدال نقره مجموع خود را تثبیت کرد. نماینده فوق سنگین وزنه‌برداری ایران اگرچه به خاطر بهم خوردن تعادلش در هنگام حرکت قیچی زیر وزنه 240 کیلوگرمی که دومین انتخاب برخواه سرمربی تیم ملی برای او بود، این حرکت را از دست داد و با سه چراغ قرمز به پشت صحنه مسابقه رفت اما این جوان باانگیزه که به هیچ‌وجه نمی‌خواست مدال نقره‌ای رنگ و ارزشمند المپیکی او تحت‌الشعاع فشارهای روحی روانی حاکم بر فضای رقابتی دسته فوق سنگین شود با یک کیلوگرم افزایش وزنه و تغییر وزنه به 241 کیلوگرم در سومین حرکت دوضرب خود با قدرت روی تخته آمد. داودی در سومین حرکت خود با آرامشی ستودنی پشت وزنه قرار گرفت و پس از یک استارت استاندارد، وزنه را به خوبی با لیفت، کشش و ضربه دو عالی و نهایتاً یک زیرگیری شسته رُفته و پرقدرت و قیچی تکمیلی ایده‌آل بالای سرش به پرواز درآورد تا پس از گرفتن سه چراغ سفید از داوران با ثبت مجموع 441 کیلوگرم پرونده حضورش در المپیک 2020 توکیو را با خاطره‌ای خوش و کسب مدال نقره المپیک در توکیو ببندد. تالاخادزه بی‌رقیب نیز در دوضرب با مهار وزنه 265 کیلوگرم و ثبت مجموع 488 کیلوگرم اختتامیه این مسابقه را با رکوردشکنی و درخشش خیره کننده خود برای حاضرین در سالن به یاد ماندنی و ماندگار کرد. تالاخادزه حالا صاحب هر سه رکورد یکضرب، دوضرب و مجموع المپیک است و بی‌رقیب‌تر از همیشه به کارش در توکیو خاتمه داد. من اسد سوریه‌ای نیز با ثبت مجموع 424 کیلوگرم صاحب نشان برنز المپیک در دسته فوق سنگین این دوره شد. مدالی تاریخی و ارزشمند برای این کشور همسایه و جنگ‌زده که تاکنون تجربه‌اش نکرده بودند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.