سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

نواک جوکوویچ را از اوپن آمریکا بیرون کردند

جوکوویچ، تنها حریف جوکوویچ

جوکوویچ، تنها حریف جوکوویچ

در اتفاقی شوکه‌کننده در رقابت‌های تنیس اوپن آمریکا، نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان به خاطر کوبیدن توپ به یکی از خط‌ نگه‌دارهای انتهای زمین، رد صلاحیت و از ادامه مسابقه محروم شد.

جوکوویچ در دور چهارم اوپن آمریکا به مصاف حریفی سید بیستمی از اسپانیا به نام پابلو کارنیو بوستا رفته بود و پس از آنکه امتیازی را از دست داد که باعث عقب افتادن او با نتیجه 6-5 در ست نخست بازی شد، با ناراحتی توپی که داخل جیبش داشت را بیرون آورد و با راکت به آن ضربه‌ای نه چندان محکم زد. از بخت بد این ستاره صرب ضربه‌ای سهوی که از سر ناراحتی زد، به گلوی خط نگه‌دار انتهای زمین خورد و این زن به زمین افتاد. او با بالا بردن دستش به نشانه عذرخواهی به سمت این خط نگه‌دار رفت و از او عذرخواهی کرد اما اتفاقی که نباید می‌افتاد، افتاده بود. جوکوویچ پس از بحثی طولانی با سوئرن فریمل، داور تورنمنت، آندریاس اگلی ناظر مسابقات و اورلی تورته داور روی تور، به دلیل رفتار غیرورزشی از ادامه مسابقه محروم و حذف شد. جرم جوکوویچ در نظر داوران آنقدر بزرگ بود که آنها حتی حاضر به بازبینی تلویزیونی اتفاق نشدند و برای اساس همان چیزی که خودشان دیده بودند رأی صادر کردند.

اتحادیه تنیس آمریکا پس از این اتفاق بیانیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است:« در راستای اساسنامه انضباطی این گرنداسلم، اقدام سهوی نواک جوکوویچ برای بی‌محابا و خطرناک ضربه زدن به توپ در داخل زمین مسابقه توجه به عواقب آن، داور تورنمنت رقابت‌های اوپن آمریکا، نواک جوکوویچ را ازادامه رقابت در مسابقات تنیس اوپن آمریکا در سال 2020 محروم می‌کند. از آنجایی که او محروم شده است، تمام امتیازاتی که در بازی‌های قبلی‌اش در این دوره از مسابقات کسب کرده را هم از دست خواهد داد و نه تنها جوایز نقدی که تا این مرحله از رقابت‌ها کسب کرده را از دست خواهد داد بلکه علاوه بر آن باید تمام جریمه‌های متناسب با خطای مرتکب شده را هم بپردازد.»

چیزی که باعث شد درخواست جوکوویچ از داوران برای گذشتن از تقصیر او فایده‌ای نداشته باشد، تکرار شدن ابراز خشم او بود. در اوایل مسابقه نیز جوکوویچ یک توپ را با ضربه راکت به یک طرف از زمین بازی شلیک کرد که البته در آنجا هیچ داور یا توپ جمع‌کنی حضور نداشت.

مرد شماره یک تنیس دنیا به خاطر حرکت غیرورزشی‌اش 250 هزار دلاری که به خاطر صعود به دور چهارم اوپن آمریکا کسب کرده بود را از دست خواهد داد. او امسال به سبب غیبت رقبای اصلی‌اش یعنی راجر فدرر و رافائل نادال شانس زیادی برای کسب هجدهمین قهرمانی‌اش در گرنداسلم‌ها داشت و اگر این اتفاق رخ می‌داد 3 میلیون دلار جایزه نقدی دریافت می‌کرد.

او پس از بازی حاضر به شرکت در نشست خبری نشد اما ساعاتی بعد در صفحه‌ اینستاگرامش بابت اتفاقی که افتاد عذرخواهی کرد. جوکوویچ نوشت:« تمام این اتفاقات مرا عمیقاً ناراحت کرد و الان احساس تهی بودن دارم. وقتی حادثه رخ داد من به طرف خط نگه‌دار رفتم و حالش را پرسیدم. گفتند که خدا را شکر حال او خوب است. من بی‌نهایت بابت اینکه چنین استرسی را به او وارد کردم، متأسفم. واقعاً قصد و غرضی نداشتم. حرکتم بسیار اشتباه بود. من نامش را فاش نمی‌کنم تا حریم شخصی‌اش نقض نشود.»

با اتفاقی که رخ داد جوکوویچ به فهرست تنیسورهایی پیوست که به دلیل ارتکاب حرکات غیرورزشی از ادامه مسابقه محروم شدند. از جمله این افراد می‌توان به جان‌مک‌انرو در رقابت‌های اوپن استرالیای سال 1990، تیم هنمان در رقابت‌های ویمبلدون سال 1995 و دنیس شاپووالوف در جام دیویس سال 2017 اشاره کرد. این اتفاق ضربه‌ای دیگر به اعتبار جوکوویچ زد، کسی که به خاطر ابتلا به کرونا در ابتدای تابستان پس از شرکت در یک تورنمنت تنیس به شدت مورد انتقاد واقع شد. همچنین با این اتفاق روند بردهای متوالی جوکوویچ که تعدادش به 29 مورد رسیده بود (26 برد متوالی در سال 2020) به پایان رسید.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.