سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

چشم انتظار درخشش کاراته‌کاهای المپیکی ایران در روز اختتامیه

گنج‌زاده و عباسعلی امیدهای طلایی کاراته

گنج‌زاده و عباسعلی امیدهای طلایی کاراته
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

اگرچه دست سرنوشت و سایه شوم دوپینگ، مانع اعزام بهمن عسگری یکی از امیدهای اصلی طلایی کاراته ایران به توکیو شد، یا قوانین دست و پاگیر و پرابهام فدراسیون جهانی کاراته برای کسب سهمیه المپیک، دست کاپیتان پرافتخار کاراته ایران یعنی ذبیح الله پورشیب را از رسیدن به سهمیه المپیک کوتاه کرد

به گزارش ایران ورزشی؛اگرچه دست سرنوشت و سایه شوم دوپینگ، مانع اعزام بهمن عسگری یکی از امیدهای اصلی طلایی کاراته ایران به توکیو شد، یا قوانین دست و پاگیر و پرابهام فدراسیون جهانی کاراته برای کسب سهمیه المپیک، دست کاپیتان پرافتخار کاراته ایران یعنی ذبیح الله پورشیب را از رسیدن به سهمیه المپیک کوتاه کرد اما کاراته ایران در نخستین تجربه و شاید آخرین تجربه المپیکی خود (به خاطر حذف این رشته از المپیک 2024 فرانسه) در سومین روز از مسابقات کاراته بازی‌های المپیک 2020 توکیو، 2 نماینده پرامید و عنواندار یعنی سجاد گنج‌زاده و حمیده عباسعلی در دو بخش مردان و زنان و در اوزان مثبت 75 کیلوگرم مردان و مثبت 61 کیلوگرم زنان را دارد که از ساعت 12:30 دقیقه به وقت ایران قرار است به مصاف رقبای قدرتمند المپیکی خود در توکیو بروند.

گنج‌زاده آماده برای تاریخ‌سازی در توکیو
پس از پایان قرعه‌کشی مسابقات، سجاد گنج‌زاده در وزن مثبت ۷۵ کیلوگرم آقایان در گروه 2 این دسته وزنی طبق قرعه دریافتی به عنوان سر گروه به مصاف رقبای خود از کشورهای کانادا، آمریکا، کرواسی و عربستان می‌رود. گنج‌زاده در صورت صعود از این گروه مدال المپیکی خود را قطعاً برای کاروان ایران تضمین می‌کند. فقط رنگ مدال او بستگی به برتری سجاد بر رقبای مدعی خود در توکیو دارد. سجاد برای رسیدن به توکیو و تاریخ‌سازی در این رویداد بزرگ سختی زیادی را به جان خریده و مطمئناً امروز برای کسب یک مدال خوشرنگ و تاریخی در این رشته کم فروشی نخواهد کرد. مگر اینکه او بدشانسی بیاورد یا اتفاقی ناخواسته گریبانش را بگیرد. گنج‌زاده متولد دی ماه 1370 و اهل تهران است. او با کسب مدال‌های خوشرنگ در عرصه‌های مختلف آسیایی و جهانی یکی از مفاخر و مردان پرافتخار کاراته جهان به شمار می‌رود. گنج‌زاده در تالار افتخارات خود فقط مدال المپیک کم دارد که در توکیو به دنبال صید آن است.
گنج‌زاده امروز در دور اول به مصاف ایوان کوویچ ۲۴ ساله از کرواسی می‌رود. کوویچ با 5/۶۹۹۷ امتیاز به عنوان نفر دوم وزن منفی ۸۴ موفق به کسب سهمیه شده است و دارای یک طلای جهان، یک نقره و یک برنز اروپا است. سجاد در دومین دور از مسابقات خود برابر طارق حمدی ۲۳ ساله از عربستان حاضر می‌شود. حمدی با 5/۲۲۲۷ امتیاز نفر ۲۳ رنکینگ است و از طریق مسابقات گزینشی پاریس موفق به کسب سهمیه شده است، او دارای برنز بازی‌های آسیایی، دو طلا و یک برنز قهرمان آسیا است. نماینده سنگین وزن کاراته کشورمان در سومین مسابقه خود با برایان ایر ۳۳ ساله از آمریکا مصاف می‌کند. ایر با ۳۴۸۰ امتیاز نفر ۱۶ رنکینگ است و از طریق سهمیه قاره آمریکا جواز حضور در المپیک را کسب کرده است. او نیز دارای یک طلا و دو برنز آمریکا است. تنها نماینده کاراته آقایان در المپیک در آخرین مسابقه خود در مرحله گروهی به مصاف دانیل گایسینسکی ۲۶ ساله از کانادا می‌رود. گایسینسکی با امتیاز 5/۱۴۰۲ نفر ۵۷ رنکینگ‌ است و از طریق مسابقات گزینشی پاریس موفق به کسب سهمیه شده است.
گایسینسکی دارای یک طلا و یک برنز آمریکا است. نهایتاً دو نفر برتر هر گروه به مرحله بعدی راه پیدا می‌کنند و این رقابت از ساعت ۱۶:۵۰ به وقت محلی توکیو (۱۲:۲۰ به وقت ایران) آغاز می‌شود. دیدار رده‌بندی این وزن از ساعت ۱۵:۷ به وقت تهران و مسابقه فینال ساعت ۱۵:۳۵ برگزار می‌شود.
عباسعلی مصمم برای رسیدن به مدال المپیک
حمیده عباسعلی دیگر نماینده زنان کاراته ایران است که شانس حضور در اولین و آخرین المپیک رسمی کاراته را پیدا کرده است. به همین دلیل نماینده سنگین وزن زنان کشورمان از ساعت ۹:۳۰ صبح امروز شنبه 16 مرداد ماه مصمم و باانگیزه روی تاتامی می‌رود تا حق زنان شایسته کاراته ایران را در این رویداد بزرگ زنده کند.پس از پایان قرعه‌کشی مسابقات، حمیده عباسعلی در وزن مثبت ۶۱ کیلوگرم زنان در گروه 2 رقابت‌ها، به عنوان سر گروه به مصاف رقبای خود از کشور‌های چین، مصر، الجزایر و سوئیس می‌رود و در صورت صعود از این گروه مدال المپیکش را برای کاروان ایران قطعی می‌کند. عباسعلی با داشتن رنک 2 در وزن مثبت 61 کیلوگرم المپیکی زنان به این رویداد راه پیدا کرده است.
نماینده شایسته زنان کشورمان نیز با کوله‌باری از تجربه و مدال‌های آسیایی و جهانی در توکیو حاضر شده و یکی از امیدهای اصلی کسب مدال در این رویداد است. عباسعلی امروز در دور اول مقابل لامیا ماتوب ۲۹ ساله از الجزایر خواهد رفت. ماتوب با ۳۱۰۵ امتیاز دارای رنکینگ ۲۳ است و از طریق سهمیه قاره آفریقا توانسته است در المپیک شرکت کند. وی دارای یک برنز جهان، یک طلا و دو نقره آفریقا است.حمیده عباسعلی در دور دوم به مصاف الینا کوئرچی ۲۷ ساله از سوئیس خواهد رفت. کوئرچی با ۶۵۵۵ امتیاز دارای رنکینگ ۶ و توانسته است از طریق مسابقات گزینشی پاریس کسب سهمیه کند. او دارای یک برنز جهان، ۴ طلا و ۳ نقره اروپا است.نماینده سنگین وزن زنان کشورمان در دور سوم با فریال عبدالعزیز ۲۲ ساله از مصر مبارزه می‌کند. عبدالعزیز با ۶۶۴۵ امتیاز دارای رنکینگ ۵ است و از طریق مسابقات گزینشی پاریس توانسته است سهمیه المپیک را کسب کند. او نیز دارای یک طلا و یک برنز امید‌های جهان و یک طلا و دو برنز آفریقا است. پر افتخار‌ترین زن کاراته‌کای کشورمان در آخرین مسابقه خود در مرحله گروهی به مصاف گانگ لی ۲۱ ساله از چین می‌رود. لی با 5/۷۴۰۲ امتیاز دارای رنکینگ دو وزن منفی ۶۸ کیلوگرم است و دارای برنز امید‌های آسیا است. این مسابقات به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود و دو نفر برتر هر گروه به مرحله بعدی راه پیدا می‌کنند و از ساعت ۱۴ به وقت محلی توکیو (۹:۳۰ به وقت تهران) آغاز می‌شود. دیدار رده‌بندی این وزن از ۱۴:۵۰ به وقت تهران و مسابقه فینال ساعت ۱۵:۲۵ عصر است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.