یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

بررسی و آنالیز پدیده

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل 22-2021 از آن‌ها داریم.

به گزارش ایران ورزشی؛سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل 22-2021 از آن‌ها داریم.

این لیست شامل بازیکنان برتر پنج لیگ معتبر اروپایی نمی‌شود بلکه به بازیکنانی می‌پردازد که به عقیده اپتا و براساس داده‌های آماری قبلی آن‌ها، انتظار تاثیرگذاری در عملکرد تیم‌هایشان در فصل پیش‌رو از آن‌ها می‌رود. ما هم در آستانه آغاز فصل جدید فوتبال اروپا، هر روز آمار پنج بازیکن از این لیست را مرور می‌کنیم، با ما همراه باشید.

رودریگو دی‌پائول - اتلتیکومادرید

 

---

اتلتیکومادرید یکی از بهترین هافبک‌های حال حاضر اروپا را در اختیار دارد.

دی‌پائول وقتی 20 سالش بود در سال 2014 وارد فوتبال اسپانیا شد و به والنسیا پیوست. چندین سال طول کشید تا هافبک آرژانتینی با تغییر تیم و پستش از وینگر به وسط خودش را در فوتبال اروپا جا بیندازد.
اودینزه در فصل قبل سری آ چهاردهم شد اما دی‌پائول بهترین آمار پاس‌ گل موردانتظار در جریان بازی را داشت (7.2). جایگاه دست‌نیافتنی او در اودینزه به‌عنوان یک هافبک میانی وقتی مشخص می‌شود که می‌بینیم دومین بازیکن تیم که بیشترین میزان پاس گل موردانتظار در جریان بازی را داشته تنها 2.9 بوده.
دی‌پائول نقشی کلیدی در مالکیت اودینزه ایفا می‌کرد، تنها بازیکنی که در فصل قبل سری آ لمس توپ‌های بیشتری از او (2871) داشت مانوئل لوکاتلی (3304) بود.‌ خرید جدید اتلتی همچنین بیشترین حمل توپ فعال را در فصل قبل سری آ داشته و آمار 778 حمل توپ را در 36 بازی‌اش ثبت کرده که 22 تایش تبدیل به موقعیت گلزنی شده و در بین هافبک‌ها و مهاجمان لیگ، تنها لورنزو اینسینیه (24) آمار بهتری از او داشته

پائولو دیبالا - یوونتوس

 

---

مصدومیت‌ها و دیگر مشکلات، فصل 21-2020 را به بدترین فصل دیبالا در یوونتوس تبدیل کرد؛ تنها 20 بازی در لیگ و ثبت آمار 4 گل و 3 پاس گل. اصلی‌ترین دلیلی که این فصل انتظار تغییر این شرایط را داریم بازگشت آلگری است. بعد از انتقال به یووه در سال 2015، چهار فصل ابتدایی دیبالا در یووه زیرنظر آلگری سپری شد و او در 128 بازی‌اش روی 82 گل تاثیر گذاشت و تنها 7 بازیکن بهتر از او عمل کردند. بهترین فصل او 18-2017 بود که در 33 بازی 22 گل زد.
29 گل زده‌ی رونالدو شامل 38% از مجموع 77 گل زده‌ی یووه در فصل قبل سری آ می‌شد. با وجود آلوارو موراتا و فدریکو کیه‌زا، بازگشت دیبالا به فرم خوبش می‌تواند نویدبخش موفقیت یووه در فصل 22-2021 باشد.
دیبالا که در ماه می به نخستین بازیکن غیراروپایی یوونتوس تبدیل شد که موفق به‌ثمر رساندن 100 گل در بازی‌های رسمی می‌شود موفق به تکرار عملکرد فوق‌العاده‌اش در فصل 20-2019 نشد، جایی‌‌که در تیم منتخب فصل اُپتا هم قرار گرفته بود.

رافینیا - لیدز

 

---

لیدز بازگشت شکوهمندانه‌ای به لیگ برتر داشت؛ کسب 59 امتیاز، دومین تیم تازه صعودکرده لیگ برتر که این اندازه امتیاز می‌گیرد. بازی‌ساز آن‌ها رافینیا بخش اعظمی از این موفقیت را شامل می‌شد.
او در اوایل اکتبر به لیدز پیوست و تا هفته نهم در لیگ بازی نکرد، با این حال فصل را با 6 گل و 9 پاس‌گل به‌عنوان سومین بازیکن موثر روی گل‌های تیم تمام کرد؛ بعد از پاتریک بمفورد (24) و جک هریسون (16). او بیش از دیگر هم‌تیمی‌هایش خلق موقعیت داشت (64) و میانگین پاس‌گل موردانتظارش (0.26) در بین بازیکنانی که 900+ دقیقه در فصل قبل لیگ برتر بازی کردند تنها از برونو فرناندز، کوین دی‌بروین (هر دو 0.28) و جک گریلیش(0.27) کمتر بود.
رافینیا بهترین دریبل‌زن فصل قبل لیدز بود. سه پاس‌گل او از حمل توپ‌ و سه تای دیگر از ضربات شروع‌مجدد به‌ثبت رسیدند، گریلیش تنها بازیکن لیگ بود که در هر دو مورد آمار 3+ را ثبت کرده بود. او بهترین میانگین اسپرینت‌ در هر بازی را در لیگ داشت. واتکینز (19)، پریرا (17) و هریسون (16) تنها خریدهای فصل قبل بودند که تاثیر روی گل بیشتری از او (15) داشتند.

اشرف حکیمی - پاری سن ژرمن

 

---

حکیمیِ 22 ساله با تجربه بازی در رئال مادرید، دورتموند و اینتر بعد از قهرمانی در ایتالیا طی انتقالی 60 میلیونی راهی پاریس شد. یکی از خطرناک‌ترین عناصر دفاعی در کارهای تهاجمی که از ابتدای فصل 20-2019 روی 30 گل تاثیر مستقیم داشته (12 گل، 8 پاس گل)، رابین گوسنز (34) تنها بازیکن شاغل در پنج لیگ معتبر اروپایی است که بهتر از او عمل کرده. در دو فصل اخیر آمار هر 180 دقیقه یک‌بار تاثیر روی گل را داشته که بهتر از بازیکنانی چون جک گریلیش، رودریگو دی‌پائول و رافائل گوئریرو است.

حمل توپ‌های هیچ مدافعی در پنج لیگ معتبر اروپایی در فصل قبل بیش از او منجر به گل نشد (4 گل، 9 پاس گل). درحالی‌که پاری‌سن‌ژرمن در فصل قبل لیگ یک تنها 2 گل با حمل توپ مدافعانش زد.
تنها مدافعی که در فصل قبل سری آ پاس گل‌های بیشتری از او (9) در جریان بازی داد خوان کوادرادو بود (10). پنجمین پاسور برتر سری آ 9 پاس گلش را از روی تنها 6.9 پاس گل موردانتظاری که در جریان بازی داشته داده، دی‌پائول تنها بازیکنی است که از او در این زمینه بهتر عمل کرده.

آندره سیلوا - لایپزیش

 

---

بعد از دو سال حضور در فرانکفورت، آندره سیلوا گام بعدی‌ دوران بازی‌اش را در لایپزیگ برمی‌دارد؛ او بعد از پنج سال به لیگ قهرمانان برمی‌گردد، آخرین بار فصل 17-2016 با پورتو در این رقابت‌ها حضور داشت، جایی‌که با 20 سال سن و آمار 4 گل، 2 پاس گل تیمش را به یک هشتم نهایی رساند. بعد از انتقال ناموفقش به میلان در سال 2017، فصل 19-2018 را قرضی در سویا گذراند و سپس به فرانکفورت رفت و بعد از یک فصل حضور قرضی، قراردادش با آن‌ها را در فصل 21-2020 دائمی کرد تا طی دو فصل حضورش آمار 40 گل، 8 پاس گل را در 57 بازی بوندسلیگایی ثبت کند، تنها رابرت لواندوفسکی در این مدت بیش از او گل زده (75).
با 28 گل در 32 بازی، سیلوا رکورد سال 1977 برند هولزن‌بین (26) به‌عنوان بهترین گلزن فرانکفورت در یک فصل لیگ را شکست. بازهم تنها لوا بود که در فصل قبل بوندسلیگا تعداد گل و گل موردانتظار (41 - 32.2) بیشتری از سیلوا داشت (28 - 26.4).
سیلوا با یک فصل تاخیر، به‌عنوان جانشین تیمو ورنر وارد لایپزیگ می‌شود، ورنری که پیش از پیوستن به چلسی، در فصل 20-2019 برای لایپزیگ 28 گل زد و جای خالی‌اش در فصل قبل به‌خوبی حس می‌شد. لایپزیگ 21 گل از فصل قبلش (81) کمتر زد و با 60 گل زده صاحب ششمین خط حمله برتر بوندسلیگا بود. آن‌ها خوش‌شانس بودند که خط دفاع‌شان با دریافت تنها 32 گل عملکرد عالی‌ای داشت و بالاتر از دورتموند با اختلاف یک امتیاز در رده دوم جدول قرار گرفتند.
سیلوا می‌تواند همان مهاجمی باشد که مربی جدید لایپزیگ جسی مارش به آن نیاز دارد. او هر 40 گل فصل قبلش در بوندسلیگا را درون محوطه جریمه به‌ثمر رساند، مانند ورنر موفق به‌ثمر رساندن 74 گل از 78 گلش در بوندسلیگا از محوطه جریمه شده بود. فصل گذشته لایپزیگ برای نخستین بار از زمان صعودش به بوندسلیگا در فصل 17-2016 هیچ بازیکنی با 10+ گل زده نداشت، آن‌ها امیدوارند که سیلوا شرایط را در فصل 22-2021 برای‌شان تغییر دهد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.