چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

تبدیل رویا به واقعیت

برادران شاهین

برادران شاهین
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: در ماهی که کلمه «حذف» فصل مشترک تمام ورزشکاران المپیکی ما بود، فنون جسورانه و ظریف محمدعلی گرایی در کنار هدفگیری‌های دقیق و با طمأنینه جواد فروغی که یک مدال طلا برای کاروان کشورمان ارزید، دومین جاذبه‌ای بود که میلیون‌ها نفر از ما را به امید شنیدن سرود ملی ایران از توکیو میخکوب‌ کرد. پریدن روی سر بوزو استارچویچ کروات و سپس بلند کردن وی از روی زمین در سه ثانیه پایانی رقابت، محمدعلی گرایی را نه‌ تنها از شکست در یک‌چهارم نهایی رهاند و به شکوهمندانه‌ترین شکل ممکن به تورنمنتی که مدال طلایش را برای ستاره شیرازی آسمان کشتی فرنگی ایران می‌پنداشتیم برگرداند، بلکه چنان فضای مجازی را مبهوت حرکت کم‌نظیر خود کرد که لقب «شاهین» را از فدراسیون جهانی کشتی دریافت‌ کرد.

اما طلای دوم ما در المپیک نه قسمت محمدعلی بلکه تقدیر برادر کوچکتر وی بود؛ محمدرضای ۲۵ ساله‌ای که در یک وزن بالاتر رقابت می‌کرد و بسیاری طلای وزن وی را در محاسبات‌شان برای فرانک استابلر آلمانی کنار گذاشته‌ بودند که مدال‌های طلای مسابقات جهانی کشتی در بوداپست، لس‌آنجلس و پاریس روی گردنش سنگینی می‌کرد. محمدعلی جدال نیمه‌نهایی وزن خود را در حالی به لورینش مجارستانی واگذار کرد که فاصله‌اش با پیروزی تنها یک درخواست چالش اشتباه بود اما محمدرضا در زورآزمایی با استابلر در یک‌چهارمی که از فینال هم دشوارتر بود، سه امتیاز عقب‌افتادگی را جبران‌ کرد و با وجود اینکه با یک سیلی غیر عمد به رقیب قدر خود دو امتیاز به وی هدیه‌ داد، از خستگی استابلر ۳۲ ساله نهایت استفاده را در ۹۰ ثانیه پایانی جدالش برد.

زوئیدزه گرجستانی و پرویز نصیبوف اوکراینی، در نیمه‌نهایی و فینال وزن ۷۷- کیلوگرم مجموعاً ۲ امتیاز از شاهین کوچک کشتی فرنگی ایران گرفتند. تنها امتیازی که محمدرضا گرایی در فینال داد نیز به سوختن درخواست چالش وی باز می‌گشت. به عبارتی دیگر، دارنده مدال نقره المپیک توکیو برابر گرایی تسلیم محض بود.

با دو مدال گرایی و ساروی در کشتی فرنگی، رتبه‌بندی ایران در المپیک دوره جاری از ۴۸ به ۲۸ ارتقا یافت. نقره علی داووی در وزنه‌برداری نیز رنکینگ ما را به ۲۷ رساند. تصور اینکه دو برادر چهار سال دیگر و در پاریس در دو وزن متفاوت روی سکوی قهرمانی بایستند و دو مدال طلا به شیراز ببرند شیرین است. به همان اندازه تبدیل این رویا به واقعیت به هیچ عنوان دور از دسترس نیست.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.