شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

پاسخ به آخرین سؤالاتی که درباره مسی پیش آمده

داستان پرابهام لئو

داستان پرابهام لئو
گابریله مارکوتی
گابریله مارکوتی

پوچتینو همشهری مسی است و نیمار هم دوست نزدیکش و فقط پاری‌سن‌ژرمن پول دستمزد او را دارد اما یک پرسش مهم: پاریسی‌ها در این بحران مالی، این همه پول را از کجا می‌آورند و قوانین مالی یوفا چه می‌شود؟

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از EPSN ؛خوان لاپورتا، رئیس بارسلونا، در نشست خبری خود تأکید کرد که این باشگاه با لیونل مسی قرارداد جدیدی امضا نخواهد کرد. لاپورتا به مقررات سختگیرانه لالیگا و اوضاع مالی فاجعه‌باری اشاره کرد که جوزپ ماریا بارتومئو، رئیس سابق به جا گذاشته است. بسیاری می‌گویند پاری‌سن‌ژرمن مقصد احتمالی مسی است، اما...

پرسش: اما لاپورتا گفت که «مذاکرات تمام شد» و نمی‌خواهد «امید واهی» بدهد؟
پاسخ: همانطور که دیروز نوشتم، وقتی اوضاع را تحلیل می‌کنید، به سه جزء می‌رسید: مسی می‌خواهد بماند (دست‌کم لاپورتا که این را می‌گوید)، بارسلونا می‌خواهد او بماند و کاملاً آشکار است که ماندن او به سود لالیگا است. پس بی‌معنی است که وقتی هر سه طرف خواهان ادامه حضور مسی در بارسا هستند، راه حلی پیدا نشود.

پرسش: لاپورتا گفت که انتظار داشت لالیگا انعطاف بیشتری نشان دهد اما لیگ از سوی باشگاه‌های دیگر هم تحت فشار است که محدودیت‌ها را اعمال کند.
پاسخ: قطعاً. مقررات جای خود اما مسی ارزش افزوده‌ای برای لیگ به همراه می‌آورد و این به سود اکثر باشگاه‌ها است، حتی رئال مادرید. ال‌کلاسیکو با مسی ارزش مالی بیشتری نسبت به ال‌کلاسیکو بدون مسی دارد. خائومه رورس هم همین نظر را دارد.

پرسش: خائومه رورس کیست و چرا نظر او مهم است؟
پاسخ: رورس یک عضو رسمی طرفداران بارسلونا است اما مهم‌تر از همه، مؤسس مدیاپرو است. مدیاپرو یک شرکت رسانه‌ای اسپانیایی است که در زمینه حق پخش فیلم‌ و مسابقات ورزشی فعالیت می‌کند. او بیش از همه درگیر این ماجرا بوده است و به شبکه RAC1 گفته که لالیگا ثبت قرارداد جدید مسی را پذیرفته و خود او هم شخصاً در جریان بوده است اما رورس می‌گوید: «یک اتفاقی افتاده... نمی‌دانم چه شده.»

پرسش: چه اتفاقی ممکن است افتاده باشد؟
پاسخ: برخی گفته‌اند که شاید در آخرین لحظات، نظر اطرافیان مسی درباره پیشنهاد لاپورتا عوض شده است. یا شاید هم این بازی قدرت از سوی لاپورتا است و می‌خواهد به خاویر تباس و لالیگا حمله کند. این حمله در راستای نارضایتی بارسلونا از قرارداد لالیگا با شرکت آمریکایی CVC برای فروش ده درصد از حق پخش تلویزیونی مسابقات و ماجرای سوپرلیگ است. لاپورتا روز جمعه به قرارداد CVC اشاره کرد و گفت تنها راهی که می‌شده قرارداد مسی امضا شود، این بوده که بارسلونا با قرارداد CVC موافقت می‌کرده. لاپورتا گفته قصد این کار را ندارد چون این کار علیه منافع باشگاه است و با این قرارداد، آینده آنها به خطر می‌افتد.

پرسش: به نظر می‌رسد که لاپورتا به لالیگا و خاویر تباس؛ رئیس آن اتهام زده که باشگاهش را گروگان گرفته‌اند و گفته‌اند تنها راه ثبت قرارداد مسی این است که بارسا با ثبت قرارداد CVC موافقت کند (که البته هنوز باشگاه‌های دیگر لالیگا هم با آن موافقت نکرده‌اند). آیا اینطور است؟
پاسخ: تباس اینطور فکر نمی‌کند. او در توییتر نوشت که قرارداد CVC باعث کمک به همه باشگاه‌ها، از جمله بارسلونا می‌شود. او به این اشاره کرد که لاپورتا تا چند ساعت پیش از آن، موافق قرارداد CVC بوده است. بله. به نظر می‌رسد که مسی یک مهره پیاده در شطرنج ماجرای CVC است اما با این حال، لاپورتا اعدادی را نشان داد که منطقی به نظر نمی‌رسد...

پرسش: چه اعدادی؟
پاسخ: او ابتدا گفت که حسابرسی دیگری در باشگاه انجام داده و دریافته که اوضاع بدتر از آن چیزی است که تصور می‌شد اما چرا وقتی می‌دانید بودجه‌تان چقدر است، با مسی مذاکره می‌کنید؟ لاپورتا گفت که بدون قرارداد مسی، آنها با بازیکنان فعلی به سقف دستمزد مجاز می‌رسند اما امیدوار است قراردادهای سرخیو آگوئرو، ممفیس دپای، امرسون و اریک گارسیا را هم ثبت کند. دستمزد این چهار نفر در مجموع 40 میلیون دلار در سال می‌شود و 10 میلیون دلار هم بابت انتقال امرسون پرداخت می‌شود. این یعنی 50 میلیون دلار، که تقریباً همان مبلغی است که مسی راضی به دریافتش شده بود (که می‌شد 20 میلیون یورو خالص پس از کسر مالیات).

پرسش: آیا بارسلونا نمی‌تواند با فروش بازیکنان یا توافق با آنها، مجموع دستمزد پرداختی را کاهش دهد؟
پاسخ: برای بارسلونا سخت است باشگاه‌هایی پیدا کند که حاضر به خرید این بازیکنان باشند، چرا که آنها دستمزد بسیار بالایی می‌گیرند. آنها حاضر نیستند بازیکنان جوان و بااستعداد خود مانند فرنکی د‌یونگ و پدری را بفروشند تا مسی را دو فصل دیگر نگه دارند. این کاملاً قابل درک است. لاپورتا گفته جایی برای مانور در زمینه دستمزد نداشته اما این سؤال پیش می‌آید که بازیکنانی مانند سرخیو بوسکتس و جرارد پیکه، که وفادار بوده‌اند و البته دستمزدهای بالایی می‌گیرند، نمی‌توانستند دستمزدشان را کم کنند تا در آخرین سال‌های بازی‌شان کنار مسی باشند؟

پرسش: چند مقصد احتمالی مسی گفته‌اند او را نمی‌خواهند...
پاسخ: بله، پپ گواردیولا گفت که جک گریلیش پیراهن شماره 10 را می‌پوشد و مسی در حال حاضر جزو اهداف باشگاهش نیست. تنها پاری‌سن‌ژرمن است که می‌تواند نزدیک 200 میلیون دلار در دو سال به مسی بپردازد (و باید گفت که مسی فقط به بارسلونا تخفیف می‌داد).

پرسش: پاری‌سن‌ژرمن؟ آنها گئورگینیو واینالدوم، سرخیو راموس و جیان‌لوییجی دوناروما را به صورت آزاد جذب کرده‌اند و برای خرید اشرف حکیمی هم 70 میلیون دلار داده‌اند. این پول از کجا می‌آید؟
پاسخ: سؤال خوبی است. دستمزد پرداختی آنها حتی بدون جذب مسی هم بسیار زیاد است و فراموش نکنیم که قرارداد کیلیان امباپه هنوز تمدید نشده است. اگر او بخواهد در پاریس بماند دستمزدی نزدیک به مسی تقاضا خواهد کرد اما مسی بازیکنی است که اعتبار باشگاه را افزایش می‌دهد، فرصت‌های تجاری جدیدی ایجاد می‌کند و از این مسائل. فراموش نکنیم که او داخل میدان چه می‌کند. این باشگاه گفته اوضاع را بررسی می‌کند و موریسیو پوچتینو، مربی تیم (که مانند مسی اهل شهر روزاریو است) هم بی‌تردید از حضور مسی استقبال می‌کند. اگر بدبین هستید، از زاویه دید مالکان قطری پاری‌سن‌ژرمن، شرایط کوتاه‌مدت را ببینید، چرا که جام جهانی 2022 در قطر برگزار می‌شود.

پرسش: مسی در ترکیب پی‌اس‌جی چه خواهد کرد؟
پاسخ: یک خط حمله سه ‌نفره با نیمار و امباپه که خیلی جذاب خواهد بود. نمی‌دانم از نظر تاکتیکی چقدر جواب بدهد اما داشتن این سه نفر به تاکتیک غلبه می‌کند. پی‌اس‌جی مانند NBA رفتار کرده: چند فوق ستاره با حداکثر دستمزد، چند ستاره متوسط و قابل اعتماد و چند بازیکن ارزان‌تر که تیم را پر کنند. (البته من برای لئاندرو پاردس و خوان برنات نهایت احترام را قائلم.)

پرسش: بازی جوانمردانه مالی چه می‌شود؟
پاسخ: در حال حاضر که به دلیل اثرات کووید-19، این قانون تعلیق شده است. در بلندمدت، یوفا روی مقررات جدید کار می‌کند و به همین دلیل همه چیز روی هوا است. پس در حال حاضر بحث این است که چه کسی می‌تواند بیشتر خرج کند.

پرسش: جذابیت پی‌اس‌جی برای مسی چیست؟ او که به اندازه کافی پول دارد...
پاسخ: به نظرم او بدش نمی‌آید تجربه جدیدی داشته باشد. او مدت‌هاست که طرفدار پوچتینو است. همچنین او کنار نیمار بازی خواهد کرد و البته همچنان می‌تواند برای فتح لیگ قهرمانان بجنگد. اولویت او کسب قهرمانی پنجمش است. برخی می‌گویند که لیگ فرانسه از نظر فیزیکی راحت‌تر است و به این ترتیب او امکان آن را می‌یابد که استراحت کند و در جام جهانی 2022 کاملاً آماده باشد. او می‌تواند با آرژانتین برای آخرین بار تلاش کند که قهرمان دنیا شود.
اما به نظرم کل ماجرا اصلاً تمام نشده است. ما باید ببینیم که واکنش طرفداران بارسلونا چه خواهد بود. ما باید حرف‌های تباس را بشنویم (و مهم‌تر اینکه سایر باشگاه‌های لالیگا باید بدانند که رفتن مسی چه تأثیری روی قرارداد CVC و درآمدهای کوتاه‌مدت لالیگا می‌گذارد). از زاویه دید پی‌اس‌جی هم مهم است که داشتن مسی در فصل 22-2021 به معنای آن نباشد که امباپه در فصل 23-2022 با پیراهن تیم دیگری بازی کند.
شاید من رمانتیک باشم اما به نظرم هنوز این ماجرا ادامه دارد و هنوز فکر می‌کنم بارسلونا راهی برای نگه داشتن او پیدا خواهد کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.