سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

دیگر نه تیمی می‌تواند 6 گل به پرسپولیس بزند نه 5 قهرمانی متوالی بیاورد

وطنخواه: شجاع و نوراللهی به قطر نروند که مثل علیرضا عزیزی بشوند؟

وطنخواه: شجاع و نوراللهی به قطر نروند که مثل علیرضا عزیزی بشوند؟
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو خبرنگار

رضا وطنخواه مدافع چپ استثنایی تاریخ شاهین و پرسپولیس یکی از بزرگان و نامداران بازمانده از نسل طلایی اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 است که سه قهرمانی جام تخت جمشید را به نام این باشگاه ثبت کردند و یکی از بهترین و طلایی‌ترین مقاطع تاریخ پرسپولیس را شکل دادند.

به گزارش ایران ورزشی؛رضا وطنخواه مدافع چپ استثنایی تاریخ شاهین و پرسپولیس یکی از بزرگان و نامداران بازمانده از نسل طلایی اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 است که سه قهرمانی جام تخت جمشید را به نام این باشگاه ثبت کردند و یکی از بهترین و طلایی‌ترین مقاطع تاریخ پرسپولیس را شکل دادند.
هر بار که یکی از پیشکسوتان و نامداران تاریخ پرسپولیس از دست می‌رود، سراغ وطنخواه می‌رویم و با او گپی می‌زنیم تا بلکه یاد و خاطره آن عزیز از دست رفته زنده شود و جوان‌تر‌ها بدانند فوتبال‌مان چه نفرات گرانقدر و پرمایه‌ای داشته که سال‌ها بعد از پایان دوران فوتبال‌شان از خاطر‌ها پاک شدند و گوشه خانه نشستند تا نوبت مرگ‌شان برسد.
اتفاقاً وطنخواه روی این نکته تأکید دارد که بازیکنان فعلی پرسپولیس باید به پیشنهادهای خوب خارجی‌شان جواب مثبت بدهند تا سرنوشت‌شان شبیه علیرضا عزیزی و بزرگان فراموش شده فوتبال ایران نشود.

آقا رضا سلام چه خبر؟ ایران نیستید؟
سلام پسرم، نه فعلاً در اوکراین هستم پیش پسرم و خانواده‌اش.
خوش می‌گذرد؟
نه بابا چه خوشی؟ امروز(دیروز) خبر رفتن علیرضا را شنیدم و اعصابم خرد است. مریضی علیرضا طولانی بود و خیلی زجر کشید . قربان خدا بروم اما انگار بین بنده‌هایش فرق می‌گذارد. علیرضا نباید به این زودی می‌رفت اما مریضی چند سال یقه‌اش را گرفته بود . وقتی امروز صبح (دیروز) خبر فوتش را خواندم، کلافه شدم و اعصابم بهم ریخت.
مشکل بیماری آقای عزیزی چه بود؟
کبدش از کار افتاده بود. اتفاقاً یک ماه پیش من با پسرش صحبت کردم و شماره دکتری که من را جراحی کرده بود را بهش دادم. دکتری که اتفاقاً پرسپولیسی از کار در‌آمد و کارش فوق‌العاده بود و به من زندگی دوباره داد. گفتم علیرضا را ببر پیش این دکتر اما نفهمیدم برد یا نه. دنیاست دیگر چه می‌شود کرد. قربان خدا بروم که هر کسی را به یک شکلی از این دنیا می‌برد.
از آقای عزیزی برایمان بگویید. از فوتبالش.
من یک اردوی تیم ملی در زمان آقای اوفارل حضور داشتم که این خدا بیامرز هم بود . اوفارل آنجا به علیرضا گفت زیاد دریبل نزن اما او گوش نمی‌کرد. من بهش گفتم حرف اوفارل را گوش کن اما گفت ول کن، من آمده‌ام اینجا تا کیف کنم و کاری که دوست دارم را انجام بدهم . علیرضا توپ را که می‌گرفت چند نفر را دریبل می‌زد و به خاطر همین هم خط خورد. بازیکن باهوش و باتکنیکی بود.
ظاهراً دوران حضورش در تیم ملی طولانی نبود.
بله طولانی نبود اما علیرضا هم وقتی در تیم‌های آبادان بود هم وقتی به هما و پرسپولیس آمد، نمایش‌هایش در حد بالا بود منتهی قدر خودش را ندانست.
از ویژگی‌های اخلاقی و اجتماعی‌اش چطور؟ چیزی خاطرتان هست؟
خب ما دوران طولانی کنار هم نبودیم. ما یک دوره کنار هم در پرسپولیس بودیم و وقتی من کنار رفتم ایشان در پرسپولیس بود. علیرضا زیاد با من زندگی نکرده بود اما واقعاً رفیق‌باز بود. بچه خوبی بود. فوتبال را به خاطر دل خودش بازی می‌کرد. می‌گفت دوست دارم دریبل بزنم و کیف کنم.
بگذریم. اوضاع کرونا در اوکراین چطور است؟
اینجا اصلاً کرونا وجود ندارد. مردم هم اصلاً ماسک نمی‌زنند.
یعنی واکسن زده‌اند یا اصلاً کرونایی نیست؟
نه کرونایی وجود ندارد. هیچ کس واکسن هم نزده. پسر و عروسم هم نزده‌اند.  من هم تعجب می‌کنم.  البته وقتی بیرون راه می‌روم نفسم را حبس می‌کنم. اینجا هیچ کس ماسک نمی‌زند و ما هم دیدیم اینطوری است ماسک را گذاشتیم کنار.
آب و هوا چطور است؟
هوا عالی است؛ خنک. خانمم می‌گوید انگار همه جا جنگل بوده و درخت‌ها را بریده و خیابان و خانه درست کرده‌اند. هر جا را نگاه می‌کنید سبز است. باران می‌آید و هوا خنک است طوری که پنجره‌ها را می‌بندیم. من روزی نیم ساعت صبح و نیم ساعت عصر پیاده روی می‌کنم هر چند زانویم کمی درد دارد. محیط بسیار خوبی است و فرهنگ مردم‌شان هم در رانندگی و شرایط اجتماعی خیلی بالاست. نه دودی وجود دارد نه سر و صدایی.
شما بعد از قهرمانی پرسپولیس صحبتی نکرده‌اید. بازی آخر و جشن قهرمانی را دیدید؟
بله من بازی را دیدم و تبریک می‌گویم به کادر‌فنی و بازیکنان. حالا مسئولان را که نمی‌شناسم اما امیدوارم آنها هم پا به پای کادر‌فنی و بازیکنان در جهت پیشبرد اهداف پرسپولیس کوشا باشند. پنجمین قهرمانی متوالی واقعاً برای من باورکردنی نیست. دست یحیی، افشین و کریم باقری و بقیه درد نکند. امیدوارم این قهرمانی‌ها ادامه پیدا کند و آرزو دارم قهرمانی پرسپولیس در آسیا را ببینم.
راستی شنیدم کریم با گلر تیم دعوا کرده؟
نه مشکلی که پیش آمد کوچک بود و همان شب تمام شد و رفت.
شنیدم این مهاجم تیم، مغانلو هم می‌خواهد برود؟
خب رقم رضایتنامه‌اش بالاست و بعید است پرسپولیس بتواند پرداختش کند. از طرفی پیشکسوتان روی این نکته تأکید دارند که باشگاه باید نفرات اصلی‌اش را حفظ کند.
خب بله باید این بازیکنان را نگه دارند. یکی‌شان که رفت قطر اما باید هم بروند. من وقتی آن بک وسط هم رفت قطر گفتم چرا نرود.
بله شما در مورد شجاع و ترابی هم همین نظر را داشتید.
بله شجاع را می‌گویم. خب اگر نرود می‌شود همین علیرضا عزیزی، علی جباری، کارگرجم و ... که اتفاقاً فوتبال‌شان هم قویتر بود اما الان هشت شان گروه نه شان است . ببینید من وقتی به پرسپولیس آمدم یعنی لیاقت پوشیدن پیراهن این تیم را داشتم که آمدم. پرسپولیس هر کسی را جذب نمی‌کند اما نباید منت بگذاریم. بازیکن طبق قراردادش بازی کرده و فردای روزگار می‌خواهد جدا شود. من تماشاچی باید خیلی خودخواه باشم که بگویم حتماً باید بماند چون آن بازیکن باید برود و بتواند زندگی‌اش را تاأمین کند. حالا من معلم دانشگاه بودم و توانستم زندگی‌ام را تأمین کنم اما خیلی از هم‌دوره‌ای‌های من نتوانستند.
الان بحث جدایی نوراللهی هم مطرح است و او هم پیشنهادهای خوبی از قطر دارد.
باید برود. اینها نه تحصیلات خیلی بالایی دارند، نه پدر و مادر پولدار. می‌آیند سه سال، 5 سال، 7 سال در پرسپولیس بازی می‌کنند و بعد هم جدا می‌شوند. مگر ترابی نرفت و برگشت؟ اینها هم می‌روند و برمی‌گردند. الان شجاع دارد زندگی می‌کند. اینها اگر نروند فردا می‌خواهند چه کار کنند؟ فقط یک فوتبال را دارند که چند سال دیگر تمام می‌شود. من هم بودم اجازه می‌دادم که بروند هر چند بهتر است باشگاه طوری با ایشان قرارداد ببندد که وقت جدایی یک ریال هم نصیب خودش بشود.
رکورد 5 قهرمانی متوالی در لیگ برتر هم یک دستاورد استثنایی است.
بله فکر می‌کنم دیگر محال است تیمی بتواند 6 گل به پرسپولیس بزند یا 5 سال متوالی قهرمان لیگ بشود. امیدوارم فصل بعد قهرمانی ششم را هم به دست بیاورند تا با آن 6 تا یکی شود. اگر قهرمانی آسیا را هم بیاورند که فوق‌العاده است. دست‌شان درد نکند. خسته نباشید می‌گویم به کلیه بازیکنان و مربیان و امیدوارم باشگاه با این بازیکنان یک جوری کنار بیاید که در فوتبال و زندگی‌شان ضرر نکنند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.