شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

بررسی و آنالیز پدیده

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال / قسمت دوم

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال / قسمت دوم
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ از آن‌ها داریم.

به گزارش ایران ورزشی؛سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ از آن‌ها داریم.

این لیست شامل بازیکنان برتر پنج لیگ معتبر اروپایی نمی‌شود بلکه به بازیکنانی می‌پردازد که به عقیده اپتا و براساس داده‌های آماری قبلی آن‌ها، انتظار تاثیرگذاری در عملکرد تیم‌هایشان در فصل پیش‌رو از آن‌ها می‌رود. ما هم در آستانه آغاز فصل جدید فوتبال اروپا، هر روز آمار پنج بازیکن از این لیست را مرور می‌کنیم، با ما همراه باشید.


یوری تیلمانس - لسترسیتی

 

---

فصل قبل برای یوری تیلیمانس نمی‌توانست بهتر از این تمام شود. هافبک بلژیکی تک گل تیمش در فینال جام حذفی را زد و بهترین بازیکن زمین شد تا لستر برای اولین بار قهرمان این رقابت‌ها شود. برندان راجرز، او را که بیشتر به‌سبب توانایی حفظ توپ و بازی‌سازی عمیق شناخته می‌شود به‌عنوان "مربی تیم در زمین" توصیف می‌کند.

البته شاید بهتر باشد راجرز در این فصل استراحت بیشتری به او بدهد تا بتواند از حداکثر توان او استفاده کند. تیلیمانس یکی از 12 بازیکن فصل قبل لیگ برتر بود که در تمامی بازی‌ها حضور داشت، او حداقل 514 دقیقه (حدودا شش بازی) بیش از دیگر هم‌تیمی‌هایش در لیگ بازی کرد.به این‌ها جام ملت‌های اروپای این تابستان و لیگ اروپای 22-2021 را که اضافه کنیم می‌بینیم تیلیمانس زمان زیادی برای استراحت و آماده‌سازی‌اش ندارد.
جیمز وارد پروز (523) تنها بازیکن فصل قبل لیگ برتر بود که حملات بیشتری در جریان بازی نسبت به تیلیمانس (483) شروع کرده بود. او با میانگین 12.9 در هر 90 دقیقه‌ برای آمار مذکور تنها پشت سر هم‌تیمی‌اش ویلفرد اندیدی (15) قرار گرفت، این آمار نشان‌دهنده‌ی قدرت بالای لستر در میانه‌ میدان است. 180 تاثیرگذاری تیلیمانس۶ در حملات تیم (که 95 تای آن مربوط به بازی‌سازی می‌شد، بالاتر از شوت یا خلق موقعیت) نشان‌گر تاثیر بالای او در لستر فصل پیش دارد.
با تنها 4 پاس گل شاید هواداران به اشتباه او را بازیکنی با مشکل خلق موقعیت بدانند اما تیلیمانس پیشتاز آمار secondary chances created (پاسِ پیش از پاس منجر به خلق موقعیت گل) در فصل 21-2020 لیگ برتر است، 45 بار؛ تنها برونو فرناندز (9) secondary assist بیشتری از هافبک بلژیکی (7) در سطح اول فوتبال انگلیس داشته.

مایکل اولیس - کریستال پالاس

---

برای دومین تابستان متوالی، کریستال پالاس با بخدمت‌گیری یک ستاره چمپیونشیپی تیمش را تقویت کرد. بعد از خرید ابرچی ازه از QPR در سال 2020، آن‌ها این فصل هافبک جوان ریدینگ مایکل اولیس را به تیم‌شان اضافه کردند. این‌ها خریدهای موردنیاز تیم جنوب لندنی زیرنظر پاتریک ویرا است. پالاس میانگین مسن‌ترین ترکیب لیگ برتر 21-2020 را با 29 سال و 213 روز سن در اختیار داشت. در پایان فصل 12 بازیکن از جمع عقاب‌ها جدا شدند و مربی آن‌ها روی هاجسون هم کنار رفت.
در غیاب ازه که به‌سبب مصدومیت آشیل بخش قابل‌توجهی از ماه‌های ابتدایب فصل جدید را از دست می‌دهد، امید پالاسی‌ها به اولیس 19 ساله است. اولیس تنها برای جوان‌تر کردن ترکیب تیم روی کاغذ به پالاس نیامده، ملی‌پوش تیم زیر 18سال فرانسه فصلی درخشان در ریدینگ داشت؛ 19 تاثیرگذاری روی گل او در فصل قبل، بیش از هر بازیکن نوجوان دیگری در چهار سطح اول فوتبال انگلیس بود.
از مجموع 19 تاثیرگذاری اولیس، 12 تای آن پاس گل بوده که بازهم بیش از سایر نوجوانان فوتبال انگلیس بوده؛ برنان جانسون (10 برای لینکولن) و ژائو پدرو (9 برای واتفورد) تنها بازیکنان زیر 20 سال چهار سطح اول فوتبال انگلیس بودند که بیش از او (7) گل زدند.
توانایی حمل توپ او نیز بسیار بالاست، او در 44 بازی‌ای که فصل قبل در چمپیونشیپ کرد مجموعا 3475 متر توپ را رو به جلو برد. بیش از هر هافبک تهاحنی، وینگر یا مهاجمی در چمپیونشیپ 21-2020.
اولیس همچنین 84 بار برای هم‌تیمی‌هایش خلق موقعیت کرد؛ امیلیانو بوئندیا (123) و جد والاس (85) تنها بازیکنان چمپیونشیپ‌اند که آمار بهتری از او داشتند. میزان پاس گل موردانتظار 6.3 اولیس نیز بیش از سایر هم‌تیمی‌هایش در ریدینگ بوده.
کریستال پالاس امیدوار است اولیس زیرنظر ویرا خودش را در لیگ برتر جا بیندازد و با وجود فشار بالایی که وجود دارد عملکرد خوبی در فصل جدید داشته باشد.

ژرسون - مارسی

 

---

ژرسون برای دومین بار شانس درخشش در فوتبال اروپا را دارد. بعد از بازگشت به برزیل و دوره خوبی که با فلامینگو داشت، با این تیم به دو قهرمانی لیگ برزیل رسید و به انتظار 38 ساله‌ی آن‌ها براب قهرمانی در کوپا لیبرتادورس پایان داد، حالا او در مارسی بازی خواهد کرد.
با وجود 3 فصل حضور در رم و فیورنتینا (و انجام 36 بازی در فصل 19-2018 برای فیوره)، ژرسون به برزیل برگشت تا به فرم خوبی که هه می‌دانستند پتانسیلش را دارد برگردد. او در فلامینگو عملا همه‌چیز برد، مجموعا 83 بار در لیگ و لیبرتادوری بازی کرد، 3 گل و 9 پاس گل هم در آن بازی‌ها ثبت کرد.
او که پیش از ترک فلامینگو در همه پست‌های زمین به‌جز دروازه‌بانی بازی کرده بود لقب جوکر از هواداران دریافت کرده بود. او بازیکنی همه‌کاره است؛ خلاق است (65 خلق موقعیت، نفر پنجم تیم پشت سر بازیکنان تهاجمی) و مهارت بالایی در جنگیدن بر سر توپ دارد (108 تکل، دومین بازیکن برتر فلامینگو در لیگ برزیل).
یکی دیگر از توانایی‌های ژرسون دقت پاسش است، او به‌ ندرت توپ را از دست می‌دهد. او در 8 بازی‌ای که سال 2021 در لیگ و لیبرتادورس برای فلامینگو انجام داد آمار 92.1% پاس صحیح را ثبت کرد. او در لیبرتادوس مقابل وِلِز عملکرد فوق‌العاده‌ای را داشت و هر 45 پاسش را سالم به مقصد رساند، برای چهارمین بار در این رقابت‌ها از سال 2011 یک بازیکن آمار 100% پاس صحیح را ثبت می‌کرد.
مربی او در مارسی خورخه سامپائولی خواهد بود، کسی که به‌خوبی ژرسون را می‌شناسد. مربی آرژانتینی زمانی که در لیگ برزیل مربیگری می‌کرد سه بار در لیگ برزیل مقابل ژرسون قرار گرفت و تحت‌تاثیر مهارت‌های او قرار گرفت. او امیدوار است ژرسون خیلی زود خودش را با لیگ یک وفق دهد و تیم جایگاه بهتری را نسبت به پنجمی فصل قبل کسب کند.

لورنزو اینسینیه - ناپولی

---

لورنزو اینسینیه برای چهارمین فصل متوالی بازوبند کاپیتانی ناپولی را به بازو خواهد بست. درحالی‌که یازدهمین فصل حضورش در سری آ را تجربه خواهد کرد، بعد از نخستین بازی‌ در ژانویه 2010، نخستین حضور در ترکیب اصلی در آگوست 2012، ملی‌پوش ایتالیایی 304 بازی در سری آ انجام داده و آمار 85 گل و 65 پاس گل را ثبت کرده، درحالی‌که آمار تعداد بازی و پاس گل‌های او در این دوره زمانی بیش از سایرین در سری آ بوده.
از فصل 13-2012، اینسینیه بیش از دیگر بازیکنان سری آ در مجموع (592) و در جریان بازی (548) خلق موقعیت داشته. او به‌سبب شوت‌های از راه دورش به‌یاد آورده می‌شود و در این مدت زمانی بیشترین شوت خارج از محوطه جریمه (522) را زده و دومین بازیکن با بیشترین گل خارج از محوطه جریمه (22) در سری آ بوده، درحالی‌که او در فصل 21-2020 با 21 شوت و 7 گل خارج از محوطه جریمه بهترین آمار را داشته. 21-2020، بهترین فصل اینسینیه از نظر گلزنی در سری آ بود، با 19 گل در 35 بازی و 7 پاس گل او در 30% گل‌های فصل قبل ناپولی در سطح اول فوتبال ایتالیا نقش مستقیم داشته.
اینسینیه بازیکنی شوت‌زن است؛ در بین بازیکنانی که 1000+ دقیقه در فصل قبل سری آ بازی کردند تنها کریستیانو رونالدو (5.4) میانگین شوت در 90 دقیقه‌ی بیشتری از او داشته (4.5). با این حال شوت‌های او اغلب در شرایطی سخت در جریان بازی زده می‌شود؛ در بین 15 بازیکنی که بیشترین شوت بدون احتسابِ پنالتی را در سری آ 21-2020 داشتند، اینسینیه با 0.07 گل موردانتظار بدترین آمار را داشته، این یعنی امکان گل شدن شوت‌های او تنها 7% بوده.
او یکی از خلاق‌ترین بازیکنان فصل قبل سری آ هم بوده، در بین بازیکنانی که 2000+ دقیقه بازب کردند، تنها اشرف حکیمی (0.23) میانگین پاس گل موردانتظار در جریان بازی در 90 دقیقه‌ی بیشتری از اینسینیه داشته (0.20). او همچنین با 54 خلق موقعیت در جریان بازی در سری آ، تنها پشت سر لوییز آلبرتو (59) و روسلان مالینوفسکی (57) قرار می‌گیرد. این آخرین سال قرارداد اینسینیه با ناپولی است. تنها 4 بازیکن در طول تاریخ بیش از او (391) برای ناپولی بازی کردند. او تنها هشت گل تا رسیدن به رکورد 115 گل زده‌ مارادونا برای ناپولی فاصله دارد. این فصل شکستن این رکوردها برای لورنزو است.

بوکایو ساکا - آرسنال

---

2020-21 برای هواداران آرسنال فصل سختی بود، قرارگیری در رده هشتم لیگ برای دومین فصل متوالی و جا ماندن از صعود به رقابت‌ها اروپایی برای اولین بار از فصل 95-1994. هرچند که یکی از اندک نقاط روشن فصل توپچی‌ها درخشش بوکایو ساکا بود. او از زمان ورودش به تیم اصلی در نوامبر 2018 زیرنظر اونای امری، بیش از سایر هم‌تیمی‌هایش در این مدت، 19 پاس گل برای آرسنال داده. فصل قبل برای ساکا فوق‌العاده بود، 46 بازی در تمامی رقابت‌ها او را بعد از جک ویلشر در فصل 11-2010 (49) به جوان‌ترین بازیکن تیم که این تعداد بازی کرده تبدیل کرد. او همچنین با 2560 دقیقه بیش از دیگر نوجوانان حاضر در پنج لیگ معتبر اروپایی در فثل قبل بازی کرد.
ساکا بیش از سایر بازیکنان آرسنال در تمامی رقابت‌های فصل قبل خلق موقعیت (50)، دریبل موفق (64) و پیروزی در دوئل‌ها (214) را داشت. گل ساکا برابر بنفیکا در ماه فوریه، او را به جوان‌تربن بازیکن آرسنال پس از سسک فابرگاس در سال 2006 تبدیل کرد که تعداد گل‌ها و پاس گل‌هایش دو رقمی می‌شود
ساکا بهترین بازیکن فصل قبل آرسنال شد و در لیست 26 نفره گرت ساوت‌گیت برای یورو 2020 جای گرفت. با وجود غیبت در دو بازی ابتدایی انگلیس مقابل کرواسی و اسکاتلند، ساکا موفق شد در ادامه تورنمنت تاثیرش را روی انگلیس بگذارد؛ بهترین بازیکن زمین در دیدار مقابل جمهوری چک و حضور مقابل آلمان و دانمارک در دور حذفی. او با 19 سال و 309 روز سن به چهارمین فینالیست جوان تاریخ یورو تبدیل شد.
کمتر کسی پیش از شروع یورو پیش‌بینی می‌کرد که ساکا (272 دقیقه) دقایق بیشتری از گریلیش (173)، فودن (159)، سانچو (97) و رشفورد (84) بازی کند، هرچند او ثابت کرد که استحقاق این اعتماد را داشته است. اگر آرسنال بطور کامل مشکلات ترکیبش را در این تابستان رفع کند و تیم خوبی در کنار ساکا بسازد، می‌توانیم شاهد رشد استعداد این جوان انگلیسی به درجات بالاتری باشیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.