یکشنبه، ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

https://inn.ir

بررسی و آنالیز پدیده

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال / قسمت سوم

سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ از آن‌ها داریم.

به گزارش ایران ورزشی؛سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ از آن‌ها داریم.

این لیست شامل بازیکنان برتر پنج لیگ معتبر اروپایی نمی‌شود بلکه به بازیکنانی می‌پردازد که به عقیده اپتا و براساس داده‌های آماری قبلی آن‌ها، انتظار تاثیرگذاری در عملکرد تیم‌هایشان در فصل پیش‌رو از آن‌ها می‌رود. ما هم در آستانه آغاز فصل جدید فوتبال اروپا، هر روز آمار پنج بازیکن از این لیست را مرور می‌کنیم، با ما همراه باشید.

کریستوفر تریمل - یونیون برلین

 

---

عامل اصلی موفقیت یونیون برلین در فصل گذشته ضربات شروع‌مجدد بودند، 44% گل‌های آن‌ها در دو فصل اخیر لیگ از این طریق به‌ثمر رسیده، بیش از هر تیم سطح اول دیگری در آلمان. تنها تیمی که بیش از آن‌ها (40) روی ضربات شروع‌مجدد گل زده آینتراخت فرانکفورت (41) است.
کاپیتان اتریشی برلینی‌ها در دو فصل اخیر 216 کرنر زده و یاشوا کیمیش تنها بازیکنی است که بیش از کرنر زده (270). این درحالی‌ست که او یک شوت مستقیم به سمت دروازه از ضربات آزاد نداشته و تنها برای هم‌تیمی‌هایش موقعیت‌سازی می‌کند. در دو فصل اخیر 127 خلق موقعیت داشته که منجر به 17 پاس گل شده (رکورد باشگاه)؛ او از هر دو نظر در بین برترین‌های بوندسلیگا قرار دارد. از فصل 20-2019، تریمل بیش از دیگر بازیکنان بوندسلیگا روی ضربات شروع‌مجدد خلق موقعیت داشته (81) و از توپ‌های مرده پاس‌گل ساخته (13).

اسون بوتمان - لیل

 

---

سفر اسون بوتمان برای تبدیل شدن به یکی از بهترین مدافعان جوان اروپا اصلا ساده نبود. به‌عنوان بازیکن آکادمی آژاکس، مدت زمان زیادی انتظار می‌رفت که او به تیم اصلی برسد. هرچند زوج موفق دالی بلیند و ماتیاس دلیخت او را از تیم اصلی دور کرد و بوتمان به ناچار با انتقالی قرضی به هیرنفین پیوست. لیل سال گذشته درحالی این مدافع هلندی را به‌خدمت گرفت که یک بازی هم برای تیم بزرگسالان آژاکس نکرده بود.
کمتر کسی انتظار درخشش این مدافع 21 ساله در فصلی که به قهرمانی لیل در لیگ یک منتهی شد را داشت. بخش زیادی از این موفقیت به دفاع قدرتمند آن‌ها بستگی داشت؛ بوتمان و ژوس فونت در 35 بازی لیگ کنار هم بودند و در کل فصل تنها 23 گل خوردند که کمترین گل خورده لیگ و بهترین آمار باشگاه در تاریخ سطح اول فرانسه بود.
در 512 بازیکن پنج لیگ معتبر اروپایی که فصل قبل حداقل 250 دوئل داشتند، بوتمان با 67.8% موفقیت در رده پنجم این لیست قرار می‌گیرد. از بین 97 بازیکن پنج لیگ معتبر که 150+ دوئل هوایی داشتند تنها 9 نفر درصد موفقیت بهتری از مدافع جوان هلندی داشتند (68.2%).
با وجود اینکه بوتمان توانایی‌های فیزیکی بالایی دارد اما نشان داده که چیزی بیش از یک مدافع درشت‌هیکل و خشن است. او با 559 حمل توپ (دفعاتی که بازیکن پنج متر یا بیشتر با توپ حرکت می‌کند) در فصل قبل لیگ یک، در جایگاه چهارم بین مدافعان میانی قرار گرفت.
علاقه‌ی باشگاه‌های بزرگی چون منچستریونایتد و لیورپول تنها به سبب فیزیک قویِ بوتمان نبود، توانایی بازی‌گردانی‌ای که اسون دارد او را به گزینه‌ی جذاب نقل و انتقالاتی تبدیل کرده. در بین تمام مدافعان میانی فصل قبل لیگ یک، پاس‌های هیچ‌کس بیش از بوتمان مسیر روبه‌جلو طی نکرده بود، در مجموع (17147 متر) تنها هم‌تیمی‌اش ژوس فونت (1661) و نایِف آگوئر از رن (1873) پاس‌های رو به جلوی بیشتری از او به مقصد رساندند (1641).

میسن مانت - چلسی

 

---

میسن مانت باید ممنون فرانک لمپارد باشد. اسطوره چلسی مربیگری او طی یک فصل قرضی حضورش در دربی کانتی را در فصل 19-2018 چمپیونشیپ بر عهده داشت و سپس مانت را به یکی از کلیدی ترین بازیکنان تیمش در فصل بعد تبدیل کرد. مانت از زمان ورودش به تیم اصلی چلسی در آگوست  2019، 107 بازی در تمامی رقابت ها انجام داده، حداقل 15 بازی بیش از دیگر هم‌تیمی‌هایش.
او خیلی زود به بخشی جدایی‌ناپذیر از چلسی تبدیل شد و در پست‌های مختلفی زیرنظر لمپارد و جانشینش توماس توخل بازی کرد. عملکرد تهاجمی او در فصل گذشته پیشرفت داشته، جاییکه تعداد گل‌ها (9) و پاس گل‌هایش (8) نسبت به فصل 20-2019 (8 گل، 5 پاس گل) بیشتر شده. هرچند که آمار تاثیرگذاری او در حملات چلسی است که اهمیت او برای آبی‌ها را نشان میدهد.
او از زمان ورودش، 177 بار برای هم‌تیمی‌هایش موقعیت خلق کرده که 100 تای آنها در جریان بازی بوده، مقدار پاس گل موردانتظار او هم 15.4 بوده. او در هر سه فاکتور مذکور بهترین بازیکن تیمش بوده و در فصل قبل لیگ برتر تنها بازیکنی که بیش از او خلق موقعیت داشته برونو فرناندز بوده (95).
در فصل 21-2020 لیگ برتر، مانت مجموعا روی 209 حمله چلسی در جریان بازی که به شوت ختم شد تاثیرگذار بوده؛ ترکیبی از توانایی قرارگیری در موقعیت شوت، خلق موقعیت و نقشی کلیدی در بازیسازی تیم. از این نظر، تنها برونو فرناندز (239) و محمد صلاح (222) در فصل قبل لیگ برتر بهتر از او عمل کردند.
درحالیکه اهمیت او در حملات چلسی کاملا مشخص است، به توانایی همه‌کاره بودن او در میانه میدان کمتر پرداخته شده. او در تمامی رقابتهای فصل قبل 106 تکل زد که از دیگر هم‌تیمی‌هایش، حتی انگولو کانته (98) هم بیشتر بوده.او در آستانه شروع سومین فصل حضورش در لیگ برتر، قهرمان لیگ قهرمانان و فینالیست یورو بوده. مانت یکی از 9 بازیکن انگلیسی است که تجربه حضور در فینال یک تورنمنت بزرگ ملی و جام باشگاههای اروپا/لیگ قهرمانان را دارد و با تنها 22 سال سن جوانترین بازیکن این لیست است.

جاکومو راسپادوری - ساسولو

 

---

جاکومو راسپادوری از مصدومیت‌های خط حمله ساسولو در نیم فصل دوم استفاده کرد و به یکی از نکات مثبت تیمش تبدیل شد. او که متولد فوریه 2000 است به جوانترین بازیکن سری آ با 5+ گل زده تبدیل شد، او در 17 بازی این گلها را زد. او با 172 سانتیمتر قد از استانداردهای یک مهاجم نوک برخوردار نیست اما روبرتو دی‌زربی با به کارگیری توانایی خلق موقعیت و دریبلینگ راسپادوری از او در پست 9 کاذب بازی میگرفت.
در بین بازیکنان 21- سال فصل قبل سری آ که 600+ دقیقه بازی کردند تنها دژان کولوسفسکی (2.4) میانگین خلق موقعیت در 90 دقیقه بهتری از او داشت (2). راسپادوری همچنین با 80% دقت شوت در بین بازیکنان فصل قبل که 10+ شوت زدند دومین بازیکن برتر بود. دلیل اصلی آن هم انتخاب شوت‌های عالی‌اش بوده، طوریکه هر شوت او بدون احتساب پنالتی، میانگین 0.18 xG داشته.
5 گل از 6 گل فصل پیش راسپادوری برای ساسولو امتیازآور بوده و آن یک گل هم به شکست 3-1 برابر یوونتوس برمیگردد و بدون گلهای او تیمش احتمالا 8 امتیاز کمتر داشت. 4 گل او برابر 7 تیم بالای جدول زده شد که شامل بریسی تعیین کننده در جریان پیروزی 2-1 مقابل میلان میشد. او به نخستین تعویضی سری آ از فصل 95-1994 تبدیل شد که مقابل  میلان دبل میکند.
استعداد او به قدری بود که روبرتو مانچینی او را با خودش به یورو 2020 ببرد. با وجود تنها 15 دقیقه بازی در ترکیب ایتالیای قهرمان اروپا، راسپادوری میتواند به بخشی کلیدی از ترکیب آتزوری در جام جهانی 2022 قطر تبدیل شود.

فدریکو کیه‌زا - یوونتوس

 

---

خط دفاعی ایتالیا در طول یورو 2020 مورد تعریف و تمجید زیادی قرار گرفت اما یکی از مهاجمین آن‌ها، فدریکو کیه‌زا، استعداد بالای خودش را در این تورنمنت به جهان نشان داد. با وجود نیمکت‌نشینی در 3 بازی از 4 بازی ابتدایی جام، روبرتو مانچینی در 3 بازی حساس پایانی به او اعتماد کرد. کیه‌زا جام را با 2 گل زده و درحالی‌که هر حمل توپش تهدیدی جدی محسوب می‌شد، به پایان رساند. او بیشترین حمل توپ منجر به شوت (9) یا خلق موقعیت (3) را در یورو 2020 داشت (12).
کیه‌زا در فوتبال ایتالیا ثابت‌ شده است، او در سری آ 167 بازی برای فیورنتینا و یوونتوس انجام داده و به‌عنوان یک بازیکن و نه فقط پسرِ انریکو کیه‌زا، شناخته می‌شود. این وینگر 23 ساله از زمانی‌که در فصل 17-2016 پیراهن ویولا را به تن کرده، با 34 گل و 25 پاس گل، بیش از دیگر بازیکنان زیر 25 ساله سری آ روی گل‌های تیمش تاثیر گذاشته (59). کیه‌زا در بین بازیکنان هم‌سن و کوچک‌تر از خودش در 5 لیگ معتبر، بیشترین شوت (468) و سومین خلق موقعیت (236- میکل اویارزابال 243، ترنت الکساندر آرنولد 238) را داشته.
کیه‌زا در نخستین فصل حضورش در یوونتوس اعتماد آندره‌آ پیرلو را جلب کرد و با حضور در 36 بازی در تمامی رقابت‌ها، تنها از سه هم‌تیمی‌اش (بجز گلرها) بازی‌های کمتری انجام داد. او یکی از دو بازیکن یووه با 10+ گل و 10+ پاس گل بود (14 گل، 10 پاس گل)، در کنار آلوارو موراتا (20 گل، 11 پاس گل). تعداد گل‌های کیه‌زا نیز 4 تا بیش از گل‌های موردانتظارش بوده (14 گل با xG 10.1)، بیش از دیگر بازیکنان فصل قبل یووه.
کیه‌زا از ابتدا خودش را در خط حمله یووه ثابت کرد و بعد از کوادو آساموا به دومین بازیکن یووه در 15 فصل اخیر تبدیل شد که در هر سه بازی اول سری آ پاس گل می‌دهد. کیه‌زا همکاری خوبی با دیگر بازیکنان داشت و برای موراتا 3 گل و رونالدو هم 3 گل ساخت، موراتا هم 2 پاس گل به او داد تا گلزن‌ترین ترکیب تیم در سری آ را تشکیل دهند (5 گل). کیه‌زا استعداد نابی دارد و برای آن‌هایی که او را در یوونتوس فصل قبل دنبال کردند، عملکردش در یورو جای تعجبی نداشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.