یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

از معدود کشورهایی هستیم که اردوهای تیم‌های پایه‌مان تعطیل است

عبدی: یک نسل فوتبال دارد گم می‌شود

عبدی: یک نسل فوتبال دارد گم می‌شود
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

اعلام رسمی فیفا مبنی بر تعویق مسابقات جام‌جهانی رده‌های نوجوانان و جوانان همزمان شد با پایان اردوی تیم‌های پایه ایران در تاجیکستان. بعد از آن بازیکنان این تیم‌ها به حال خود رها شدند؛ طوری که از دی‌‌ماه تا کنون حتی یک اردوی آماده‌سازی هم برای این تیم‌ها برگزار نشده که حداقل از شرایط آمادگی دور نشوند و زحماتی که برای شناسایی و جمع کردن این بازیکنان در کنار هم کشیده شده بود به هدر نرود.

به گزارش ایران ورزشی؛اعلام رسمی فیفا مبنی بر تعویق مسابقات جام‌جهانی رده‌های نوجوانان و جوانان همزمان شد با پایان اردوی تیم‌های پایه ایران در تاجیکستان. بعد از آن بازیکنان این تیم‌ها به حال خود رها شدند؛ طوری که از دی‌‌ماه تا کنون حتی یک اردوی آماده‌سازی هم برای این تیم‌ها برگزار نشده که حداقل از شرایط آمادگی دور نشوند و زحماتی که برای شناسایی و جمع کردن این بازیکنان در کنار هم کشیده شده بود به هدر نرود. همان زمان حسین عبدی، سرمربی تیم فوتبال نوجوانان بابت این موضوع ابراز نگرانی کرده و گفته بود: «اعتقاد من این است که اگر رقابت‌ها برگزار نشود یک نسل از بین می‌رود و فیفا واقعاً باید به این مسأله رسیدگی کند.» همان زمان عبدی دلیل این اظهارنظر را اینطور بیان می‌کرد که برگزار نشدن مسابقات باعث تعطیلی اردوها می‌شود و بسیاری از بازیکنان به دلایل مختلفی از قبیل ورود به بازار کار و مشکلات دیگری از این دست، از چرخه فوتبال خارج شوند.
این اتفاق درباره بسیاری از کشورهای منطقه اما نیفتاد. تیم‌های جوانان و نوجوانان کشورها اردوهای خود را پیگیری می‌کنند و فقط ایران است که از دی‌ماه که جام‌جهانی نوجوانان و جوانان تعطیل شده هیچ اردویی برای این رده‌های سنی برگزار نکرده است.
حسین عبدی سرمربی سابق تیم فوتبال نوجوانان در این رابطه به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «ما از معدود کشورهایی هستیم که اردوهای تیم‌های پایه‌مان تعطیل است. تنها کار فوتبالی که در ایران انجام شده مربوط می‌شود به برگزاری لیگ و مسابقات مقدماتی تیم ملی فوتبال بزرگسالان. این در حالی است که رقبای ما در رده سنی زیر 20 سال در بازی‌های کشورهای اسلامی حاضر شده‌اند. تیم‌هایی مثل تاجیکستان، ژاپن، عمان، بحرین و کشورهای دیگر بازی‌های دوستانه سنگینی برگزار می‌کنند تا سطح آمادگی بازیکنان را حفظ کنند. همین الان هم معتقدم بازیکنانی که در تیم‌های نوجوانان و جوانان حضور داشتند می‌توانند آینده فوتبال را رقم بزنند و بی‌توجهی به این موضوع از دست دادن سرمایه مالی و انسانی است که صرف استعدادیابی و آماده‌سازی این بازیکنان شده است.»
عبدی درباره روندی که برای استعدادیابی و آماده‌سازی این بازیکنان طی شده اینطور توضیح می‌دهد: «یک سال و نیم، دو سال ما کار کردیم و توانستیم 600، 700 استعداد را شناسایی و از میان آنها دو تیم درست کنیم. اصرار من این بود که این دو تیم را حفظ و با اضافه کردن نفراتی به آنها تقویت‌شان کنیم. ما در رده نوجوانان تیمی 23 نفره داشتیم که با اینکه در مسابقات کافا مقابل تاجیکستان با نتیجه 3 بر یک شکست خورده بود اما در آخرین اردوی آماده‌سازی توانست در اولین بازی دوستانه 4 بر یک این تیم را ببرد و در دومین بازی هم یک بر صفر برنده باشد. این یعنی بازیکنان در مسیر پیشرفت قرار گرفته بودند. وقتی این بازیکنان در باشگاه‌های‌شان به نحوی که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرند، در تیم ملی با تفکر و نوع بازی متفاوتی حاضر می‌شوند که همین باعث پیشرفت می‌شود.»
چه فدراسیون فوتبال قبلی و چه فدراسیون فعلی اما هیچ تدبیری برای حفظ این سرمایه‌ها نداشتند. عبدی این را به‌نوعی از دست رفتن سرمایه می‌داند و به ایران ورزشی می‌گوید: «وقتی ما یک نسل را رها می‌کنیم از چند جهت به فوتبال ضرر می‌زنیم. از یک جهت بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده برای جمع کردن تیم را به تعویق می‌اندازیم و در آستانه مسابقات همه باید دوباره از صفر شروع کنند. از طرف دیگر خیلی از این بازیکنان اگر در اردو و تحت آموزش نباشند، به دلایل مختلف نمی‌توانند در فوتبال بمانند و استعدادهای‌شان هدر می‌رود. علاوه بر همه اینها تیم از آمادگی دور می‌شود؛ مثل قطاری که از حرکت بایستد. هرچقدر هم لکوموتیو از متریال مرغوب ساخته شده باشد، باز هم وقتی به آن رسیدگی نشود، در حالت سکون زنگ می‎زند. دور ریختن سرمایه مالی و انسانی ضرر بزرگی برای فوتبال ما به حساب می‌آید. طبق معمول یک ماه مانده به مسابقات می‌خواهیم اردو بگذاریم که آن هم بی‌فایده است.»
او درباره صحبت‌هایی که درباره حضور مهدی مهدوی‌کیا برای مدیریت تیم‌های پایه و نسل‌سازی می‌شود، اینطور می‌گوید: «دو ماه دیگر تیم امید بازی دارد و زمان برای شناخت تورنمنت‌ها و رقیبان و در عین حال آماده‎سازی بازیکنان کم است. انتخاب مهدوی‌کیا انتخاب خوبی است اما حضور او به‌عنوان مدیر فنی تیم‌های پایه ممکن است با کمیته جوانان دوگانگی ایجاد کند. علاوه بر این مهدوی‌کیا به‌عنوان یک مربی چندشغله که هم هدایت تیم امید را دارد و هم مدیریت فنی تیم‌های پایه، کار سختی خواهد داشت و چاره‌ای جز تقسیم وظایف ندارد. او اگر توانمندی پذیرش همه این مسئولیت‌ها را داشته باشد، خیلی خوب می‌شود.»
حسین عبدی از پیشنهادی که به فدراسیون فوتبال ارائه داده بود، می‌گوید: «پیشنهاد من به آقای ماجدی این بود که همان بازیکنان نوجوان و جوان به تیم‌های بعدی بیایند. اگر کمیته جوانان بتواند این را با رئیس فدراسیون مطرح کند و موافقت او را بگیرد، بسیار خوب است، وگرنه هر سال باید با متدولوژی تازه‌ای جلو برویم و این چیزی جز گم شدن استعدادهای یک نسل از بچه‌های ما نیست. پیشرفت در سنین و سطوح مختلف زمانی اتفاق می‌افتد که فدراسیون ناظر بر پتانسیل فوتبالیست‌ها باشد. اگر فکر کنیم فقط 100 استعداد داریم، اشتباه است. اینقدر استعدادهای زیادی در فوتبال داریم که می‌توانیم روی آنها حسابی کار کنیم. قطع پیوستگی اردوها و بازی‌های دوستانه اما بزرگترین لطمه‌ای است که به بدنه تیم‌های ملی وارد می‌شود.»
همه این صحبت‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که شهاب عزیزی‌خادم رئیس فدراسیون فوتبال در آخرین مصاحبه‌های خود از تغییر نسل فوتبال می‌گوید که قرار است به دست مهدی مهدوی‌کیا و با برنامه‌های او انجام شود؛ آن هم در شرایطی که چیزی تا شروع بازی‌های تیم امید باقی نمانده و مهدوی‌کیا هنوز پاسخ روشنی به فدراسیون فوتبال نداده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.