جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱

بررسی عملکرد تیم‌های لیگ بیستم

شکست‌ناپذیر در خـــانه

شکست‌ناپذیر در خـــانه
جعفر برزگر
جعفر برزگر خبرنگار

شاید برای پرداختن به تمام اتفاقات همین نیم‌فصل اول پرسپولیس یک روزنامه کامل نیاز باشد. باشگاهی که هفته‌ها و ماه‌های زیادی را درگیر بدهی‌اش به برانکو بود و خوب می‌دانست بلافاصله بعد از آن هم باید مطالبات بودیمیر، کالدرون و دستیارانش را پرداخت کند. از طرفی انتشار مصاحبه‌های مدیرعامل سابق با هواداران باعث برکناری‌اش از این پست شد. تیمی که با مشکلات بسیار به فینال آسیا رسید و آنجا هم برای دومین مرتبه ناکام ماند.

ایران ورزشی/شاید برای پرداختن به تمام اتفاقات همین نیم‌فصل اول پرسپولیس یک روزنامه کامل نیاز باشد. باشگاهی که هفته‌ها و ماه‌های زیادی را درگیر بدهی‌اش به برانکو بود و خوب می‌دانست بلافاصله بعد از آن هم باید مطالبات بودیمیر، کالدرون و دستیارانش را پرداخت کند. از طرفی انتشار مصاحبه‌های مدیرعامل سابق با هواداران باعث برکناری‌اش از این پست شد. تیمی که با مشکلات بسیار به فینال آسیا رسید و آنجا هم برای دومین مرتبه ناکام ماند.

جدایی بشار رسن
قبل از بازی‌های مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا زمزمه‌های جدای‌اش شنیده می‌شد. بازی فینال که به پایان رسید او در اردوی پرسپولیس از همبازیانش خداحافظی کرد و خیالش راحت بود که هیچ مانعی هم بر سر راهش وجود ندارد. بشار رسن در حالی از پرسپولیس جدا شد و همراه تیم به تهران نیامد که برخی از مسئولان باشگاه مدعی بودند از این اتفاق بی‌اطلاع هستند اما بعد از حرف و حدیث‌های فراوان بشار رسن طی مصاحبه‌ای مدعی شد هم مدیران باشگاه هم کادرفنی در جریان جدایی‌اش قرار داشتند.

بازگشت تأثیرگذار ترابی
عملکرد ضعیف مهاجمان پرسپولیس باعث شد کادرفنی خیلی زود به فکر جذب یک مهاجم ششدانگ بیفتد. گزینه‌های متعددی روی میز کار یحیی گل‌محمدی قرار گرفت اما وقتی شنیدند و مطمئن شدند مهدی ترابی از العربی جدا خواهد شد و این باشگاه یوسف المساکنی را به خدمت گرفته، باب مذاکره را با مهاجم جدا شده‌شان آغاز کردند و خیلی سریع او را به پای میز مذاکره کشاندند. ابراهیم شکوری سخنگوی باشگاه هم مدعی شد هیچ پولی را بابت رضایتنامه او به باشگاه قطری ندادند و بند فسخ قرارداد هم ندارد. بدون شک ترابی در نیم‌فصل دوم یکی از بهترین‌های پرسپولیس بود که تأثیر زیادی در نتیجه‌گیری این تیم داشت.

خریدهای خوب و ضعیف
پرسپولیس نسبت به فصل گذشته تغییرات زیادی داشت. علیرضا بیرانوند، محمد نادری، امیر روستایی، شجاع خلیل‌زاده، علی علیپور، محسن ربیع‌خواه، مهدی ترابی و کریستین اوساگونا بازیکنانی بودند که جایی در لیست ابتدایی این تیم نداشتند و در ادامه هم بشار رسن جدا شد. یحیی گل‌محمدی برای پر کردن جای خالی آنها آرمان رمضانی، احسان پهلوان، حامد لک، سعید آقایی، علی شجاعی، عیسی آل‌کثیر، محمد شریفی، محمدمهدی مهدی‌خانی و میلاد سرلک را به خدمت گرفت. مهدی ترابی هم پس از فسخ قراردادش با تیم العربی قطر به پرسپولیس برگشت. از این خریدهایی که گل‌محمدی داشت فقط نیمی از آنها عملکرد قابل دفاعی داشتند که نتیجه کارشان در این جدول آمده است. مغانلو و ترابی از بهترین‌های این تیم بودند.

شش بازی معوقه
حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا و راهیابی‌شان تا فینال این مسابقات باعث شد شش بازی این تیم در لیگ برتر معوق شود. اتفاقی که اعتراض بسیاری از تیم‌ها را به همراه داشت. نساجی، ذوب‌آهن، سپاهان، استقلال، مس رفسنجان و گل‌گهر تیم‌هایی بودند که تقابل‌شان با شاگردان گل‌محمدی در تاریخ از پیش تعیین شده برگزار نشد.

محرومیت آل‌کثیر
یکی از بدترین اتفاقاتی که برای پرسپولیس رخ داد محرومیت عیسی آل‌کثیر بود؛ مهاجم جدید قرمزهای پایتخت که عملکرد فوق‌العاده خوبی در لیگ قهرمانان آسیا داشت اما به دلیل شادی بعد از گلش مقابل پاختاکور ازبکستان به مدت شش ماه از حضور در میادین محروم شد. این در حالی است که بررسی شادی‌های گل گذشته آل‌کثیر بخصوص زمانی که در تیم صنعت‌نفت آبادان بازی می‌کرد، نشان می‌دهد آل‌کثیر چنین اقدامی را در ادامه عادت قبلی خود انجام داده است. آل‌کثیر در گفت و گو با سایت باشگاه پرسپولیس تأکید کرده بود که این نوع شادی گل را به خاطر خواهرزاده‌اش که چشمان کوچکی دارد انجام می‌داده است. البته منشأ محرومیت آل‌کثیر را می‌توان در جوسازی رسانه‌های عربستانی در روزهای گذشته جست و جو کرد. رسانه‌های سعودی با بازنشر چند باره شادی گل آل‌کثیر مقابل پاختاکور، اتهام نژادپرستی به وی را مطرح کردند و ظاهراً در القای این امر موفق بوده‌اند. آل‌کثیر از دقیقه 84 بازی برگشت با پدیده در هفته نوزدهم به جای عالیشاه وارد زمین شد.
 
شکست‌ناپذیر در خانه
با اینکه پرسپولیس با فراز و نشیب‌هایی در میانه نیم‌فصل همراه بود اما در ادامه روند صعودی‌اش را آغاز کرد. آنها زمانی که در خانه خود بازی می‌کردند هرگز تن به شکست ندادند. شاگردان یحیی گل‌محمدی از اول بازی‌ها تا پایان فصل در ورزشگاه آزادی، بازی‌شان را با باخت به پایان نبردند. آنها از 15 بازی خانگی صاحب 13 پیروزی و 2 تساوی مقابل ذوب‌آهن و سپاهان در هفته‌های ششم و هفتم (بازی‌های معوقه) شدند.
 
فقط یک باخت، بدون پیروزی مقابل سپاهان
پرسپولیسی‌ها در پایان لیگ بیستم رکوردهای بسیاری را به دست آوردند. شاگردان یحیی گل‌محمدی در 30 مسابقه‌ای که به میدان رفتند فقط در یک بازی شکست خوردند که آن هم مقابل آلومینیوم اراک در هفته دوازدهم بود که با نتیجه 2 بر یک بازی را واگذار کردند. ضمن اینکه قرمزهای پایتخت فقط مقابل سپاهان موفق به پیروزی نشدند و حداقل یک مرتبه یکی از 14 حریف دیگرشان را شکست دادند.
 
نوراللهی بهترین بازیکن
احمد نوراللهی و احسان پهلوان تنها بازیکنانی بودند که در تمام 30 هفته به میدان رفتند. البته شماره هشت پرسپولیس عملکرد بسیار خوبی از خود به جا گذاشت. او در طی 2531 دقیقه‌ای که به عنوان هافبک در میدان حضور داشت 10 گل زد و هفت پاس گل داد. بدون تردید او یکی از تأثیرگذارترین بازیکنان پرسپولیس در لیگ بیستم بود که جدایی احتمالی‌اش می‌تواند مشکلاتی را برای فصل آینده این تیم ایجاد کند.

حذف مقابل استقلال
پرسپولیس در اولین بازی حذفی میهمان تیم مس نوین کرمان بود که با نتیجه 3 بر صفر به پیروزی رسید. آنها در دومین بازی هم به زمین شاهین بندرعامری رفتند که با برتری 4 بر ۲ زمین را ترک کردند. براساس قرعه مسابقات و در مرحله یک‌چهارم نهایی آنها باید دربی را برگزار می‌کردند که این بازی در ضربات پنالتی و با حساب 4 بر ۳ به سود استقلال به پایان رسید.

دستکش طلایی برای حامد لک
حامد لک در 16 بازی دروازه پرسپولیس را بسته نگاه داشت و به همین دلیل صاحب دستکش طلایی و عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ بیستم شد. او یکی از عوامل مؤثر پرسپولیس در گلات قهرمانی بود.

بهترین پیروزی مقابل 2 تیم
پرسپولیس در هفته دهم میهمان گل‌گهر سیرجان بود. تیمی که به لحاظ بازیکن یکی از بهترین‌های لیگ بود اما شاگردان امیر قلعه‌نویی در این بازی سنگین‌ترین شکست فصل‌شان را تجربه کردند. یک مرتبه در نیمه اول و چهار مرتبه هم در نیمه دوم دروازه این تیم باز شد. شاگردان یحیی گل‌محمدی در هفته بیست و هشتم هم با همین نتیجه ماشین‌سازی را در تبریز شکست دادند.
 
انتقال رمضانی به استقلال
غیر از بشار رسن که بعد از هفته چهارم و بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا از پرسپولیس جدا شد سعید حسین‌پور به ماشین‌سازی و محمد انصاری هم به مس رفسنجان رفت اما آرمان رمضانی که نیم‌فصل ناموفقی را پشت سر گذاشته بود در لیست مازاد قرار گرفت و در انتقالی غیرمنتظره به استقلال رفت.

نحوه بیشترین گل‌های زده:
پاس در عمق: 14 تا ارسال از سمت چپ: 10 تا

نحوه بیشترین گل‌های خورده: 
شوت و پنالتی: هر کدام 4 تا
تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه اول: 0
تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه دوم: 2 گل
تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه اول: 0
تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه دوم: یک گل

داوران بازی‌های خانگی:                 
زاهدی‌فر(3)، بیژن حیدری، اکبریان، خورشیدی (2)، کرمانشاهی، عرب‌براقی، حاج‌ملک، صفایی، عادل، مهدوی

کمک داوران بازی‌های خانگی:
میرزابیگی (4)، قاسمی، عالیقدر (2)، مدیرروستا، ابوالفضلی، مولوی، ظهیری، مروجی، الوندی، محمدی، بهرامی، راهی، سیفی، علی‌نژادیان، انتظاری، رعیت، ماهانی، سلطانی، حجتی، رستمی، ایلدروم، نوری، احمدی، داودزاده، مرادی

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.