سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

بررسی و آنالیز پدیده

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال / قسمت پنجم

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال / قسمت پنجم
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ از آن‌ها داریم.

به گزارش ایران ورزشی؛ سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ از آن‌ها داریم.

این لیست شامل بازیکنان برتر پنج لیگ معتبر اروپایی نمی‌شود بلکه به بازیکنانی می‌پردازد که به عقیده اپتا و براساس داده‌های آماری قبلی آن‌ها، انتظار تاثیرگذاری در عملکرد تیم‌هایشان در فصل پیش‌رو از آن‌ها می‌رود. ما هم در آستانه آغاز فصل جدید فوتبال اروپا، هر روز آمار پنج بازیکن از این لیست را مرور می‌کنیم، با ما همراه باشید.

جمال موسیالا - بایرن مونیخ

 

---

حضور جمال موسیالا در هفته 33 فصل 20-2019 بوندسلیگا با 17 سال و 115 روز سن، او را به جوان‌ترین بازیکن تاریخ بایرن در این رقابت‌ها تبدیل کرد. میانگین دریبل موفق در هر 90 دقیقه‌ی هیچ بازیکنی (که حداقل 300 دقیقه بازی کرده) در فصل گذشته بیش از موسیالای 18 ساله نبوده (4.6). او در همین شرایط آماری، بیشترین میزان دریبل موفق در زمین حریف (6.2) و محوطه جریمه (1.9) را در بین تمامی بازیکنان بوندسلیگا ثبت کرده.
در مقیاسی بزرگ‌تر تنها 3 بازیکن در فصل قبل بوندسلیگا دریبل‌های بیشتری از او در محوطه جریمه حریف کامل کردند: ارلینگ هالند (22)، لئون بایلی (20) و مارکو رویس (19)، هر سه آن‌ها 2000+ دقیقه بازی کردند درحالی‌که موسیالا در 871 دقیقه 18 دریبل موفق زده. فرانک ریبری تنها بازیکنی است که از این نظر بهتر از موسیالا (1.86) عمل کرده (میانگین 1.93 دریبل موفق در محوطه جریمه حریف در فصل 19-2018). او حتی در بین پنج لیگ معتبر اروپایی هم رقیبی ندارد؛ میانگین 1.86 دریبل موفق در محوطه جریمه‌ او در 90 دقیقه حتی از کیلین امباپه (1.6) و نیمار (1.5) بیشتر است.
ورود موسیالا به محوطه‌ی جریمه نیز برای هر خط دفاعی‌ای خطرناک بوده، چراکه او از قدرت تمام‌کنندگی خوبی هم برخوردار است. او جوان‌ترین گلزن بایرن در بوندسلیگا (17 سال و 205 روز) و جوان‌ترین گلزن بایرنی و آلمانی لیگ قهرمانان است (17 سال و 363 روز). او در فصل گذشته‌ی لیگ بطور میانگین هر 145 دقیقه گل زده و تنها لواندوفسکی در فصلی که رکورد تاریخ بوندسلیگا را شکست آمار بهتری از او در این زمینه داشته (میانگین 60 دقیقه). بنظر می‌رسد آینده‌ی روشنی پیش‌روی موسیالا باشد.

جورجینیو واینالدوم - پاریس

 

---

بعد از بردن تقریبا تمامی جام‌های ممکن زیرنظر یورگن کلوپ در لیورپول، واینالدوم به پاریس آماده تا زیرنظر پوچتینو کار کند. لیورپول فصل سختی را پشت سر گذاشت اما فرم خوب اواخر فصل واینالدوم کمک زیادی به کسب سهمیه لیگ قهرمانان آن‌ها کرد. هافبک هلندی در تمامی بازی‌های قرمزها در لیگ برتر بازی کرد و به‌عنوان یکی از مطمئن‌ترین پاسورهای لیگ قطعا جای خالی‌اش در ترکیب لیورپول حس خواهد شد.
گرچه او خلاق‌ترین هافبک لیورپول نبود و جایگاه سیزدهم تیم در میانگین خلق موقعیت و پاس گل موردانتظار را در فصل قبل لیگ برتر داشت اما به بخش جدایی‌ناپذیر تیم تبدیل شده بود. در 161 بازی‌ای که شروع‌کننده بود آمار 68% پیروزی را داشت (109 برد) که بیش از درصد بردهای لیورپول در 29 بازی بدون حضورش در ترکیب اصلی است (55%). وینی در ژوئیه 2020، زودتر از هر لیورپولی دیگری به رکورد 100 برد لیگ برتری با این تیم رسید (141 بازی).
مهم‌ترین توانایی واینالدوم حفظ مالکیت توپ است، آمار پاس‌های صحیحش در فصل قبل لیگ 92.4% بوده. بیش از هر بازیکن دیگری در انگلیس و تنها کمتر از آرتور یوونتوس (93.6%) و ماکسیم لوپز ساسولو (93%) در پنج لیگ معتبر اروپایی. وینی در یک‌سوم پایانی زمین هم اشتباهات کمی مرتکب شده و آمار 89.2% پاس صحیح را ثبت کرده؛ کورتیس جونز (91%) و برناردو سیلوا (89.4%) تنها بازیکنان فصل قبل لیگ برترند که بهتر از او عمل کردند.
با وجود چنین آمارهای موثری، اکثر پاس‌های او بی‌خطر بوده. میانگین مسیر رو به‌جلوی طی کرده‌ پاس‌های فصل قبل وینی تنها 0.6 متر است، کمتر از فابینیو (3.5)، جردن هندرسون (3.3) و تیاگو (2.8). پاری سن ژرمن امیدوار است برخلاف فصل گذشته برنده‌ی لیگ یک شود و واینالدوم آن‌ها را در میانه‌ی میدان قوی‌تر کند. او پیش‌تر با آیندهوون در فصل 15-2014 اردیویژه و با لیورپول در لیگ برتر 20-2019 قهرمان لیگ داخلی شده.

ممفیس دیپای - بارسلونا

 

---

بعد از پشت سر گذاشتن 4 فصل خوب در لیگ یک فرانسه، ممفیس دیپای به بارسلونا آمده تا زیرنظر مربی سابقش رونالد کومان کار کند، آن‌ها در تیم ملی هلند همکاری موفقی داشتند. بعد از 18 ماه ناموفق در منچستریونایتد، ممفیس می‌خواهد ثابت کند که ارزش انتقال به یک تیم بزرگ را داشته. او از زمان ورودش به فوتبال فرانسه در ژانویه 2017، تنها کمتر از کیلین امباپه (133) روی گل‌های تیمش در لیگ یک تاثیر مستقیم گذاشته (107) و بیشترین پاس گل را در این مدت ثبت کرده (44).
فصل 21-2020 بهترین فصل ممفیس از نظر تاثیرگذاری روی گل‌ها بود؛ 22 گل و 12 پاس گل و دومین بازیکنی که بیشترین تاثیر گل را در لیگ یک فرانسه داشته، پشت سر امباپه (34). این مهاجم 27 ساله به نخستین بازیکن لیون حداقل از فصل 07-2006 تبدیل شد که 20+ گل در یک فصل لیگ یک می‌زند و تعداد پاس گل‌هایش در این رقابت‌ها دو رقمی می‌شود.

تاثیرگذاری روی گل‌ها تنها نقطه قوت فصل قبل ممفیس نبوده. بیشترین شوت در لیگ یک (110) و بیشترین خلق موقعیت بالاتر از آنخل دی‌ماریای پاری سن ژرمن (50) با 64 خلق موقعیت. فصل قبل در بین پنج لیگ معتبر، توماس مولر (88)، برونو فرناندز (77) و جک گریلیش (70) تنها بازیکنانی بودند که بیش از مهاجم هلندی در جریان بازی موقعیت خلق کردند.
وقتی از آمارهای لیگ یک صحبت می‌شود "تنها امباپه" جمله‌ای تکراری است، اما باید گفت که ستاره پاریسی‌ها (185) تنها بازیکنی است که در فصل قبل لیگ دریبل‌های موفق بیشتری از ممفیس (150) در زمین حریف داشته و بازهم تنها امباپه (49) بوده که بیش او (48) حمل توپ‌هایش به شوت ختم شده. ممفیس (حداقل فعلا) می‌تواند نگرانی‌ای از پایین‌تر قرار گرفتن از امباپه در فصل جدید نداشته باشد، هرچند که هم‌تیمی جدیدش لیونل مسی آماده رقم زدن وضعیت مشابهی برای اوست.

داوید آلابا - رئال مادرید

 

---

بازیکنی همه‌کاره، قدرتمند و باشخصیت، این‌ها توانایی‌های داوید آلابایی هستند که بعد از انجام بیش از 400 بازی و بردن 27 جام با بایرن مونیخ تابستان امسال با انتقالی آزاد راهی رئال مادرید شد. با جدایی سرخیو راموس و رافائل واران، آلابا نه تنها رئال را قدرتمند می‌کند بلکه به یکی از بازیکنان آن‌ها تبدیل می‌شود که راه برنده شدن را می‌داند. او احتمالا زوج ادر میلیتائو در میانه‌ خط دفاعی باشد، هرچند امکان دارد مانند سال‌های آغازین حضورش در بایرن به‌عنوان دفاع چپ بازی کند یا حتی به خط هافبک برود و جانشین یا زوج کاسمیرو شود.
ویژگی‌های فیزیکی و تکنیکی او بسیارخوب است و بازیکنی چندپسته محسوب می‌شود. در طول سه‌گانه‌ی بایرن در فصل 20-2019، آلابا یکی از نقاط قوت آن‌ها بود. او در آن فصل بوندسلیگا بیشترین میانگین پاس (87) و پنجمین میانگین بازپس‌گیری توپ (7.6) را به‌ثبت رساند. علاوه بر آن، ستاره‌ی اتریشی دومین بازیکن لیگ با بیشترین میانگین لمس توپ در هر بازی (97.2) بود، پشت سر هم‌تیمی‌اش یاشوا کیمیش (98.3).
این آمارها می‌تواند نویدبخش نقش او در بازی‌سازی‌های فصل آینده‌ی رئال مادرید باشد. از این‌رو آلابا توانایی‌هایش در خط میانی را با پست جدیدش در قلب خط دفاعی تطبیق داده همانطور که او در فصل 21-2020 بوندسلیگا به بازیکنی تبدیل شد که بیشترین شروع حملات در جریان بازی را برای بایرن به‌ثبت رساند (128).
ویژگی‌های دفاعی و بازی‌گردانی تنها چیزهایی نیستند که بازی آلابا را تشکیل می‌دهند، او سابقه زیادی در زدن ضربات از راه دور با پای چپش دارد. او طی دوران حضورش در بوندسلیگا 24 گل زد که 13 تای آن‌ها خارج از محوطه جریمه بودند (54%). او 7 گل از مجموع این 13 گل را از طریق ضربات آزاد مستقیم به‌ثمر رساند، یکی دیگر از ویژگی‌هایی که رئال می‌تواند خیالش بابت آن از جانب خرید 29 ساله‌اش راحت باشد.

یان زومر - گلادباخ

 

---

بعد از عملکردی ضعیف در فصل 21-2020 و قرارگیری در جایگاه هشتم، خارج از سهمیه‌ی اروپایی، گلادباخ امیدوار است با مربی جدیرش آدی هوتر عملکرد خوبی داشته باشد. این موفقیت اما بسته به عملکرد دروازه‌بان‌شان یان زومر است.
او هم مانند تیمش عملکرد ناامیدکننده‌ای در فصل قبل بوندسلیگا داشت و 9.4 گل بیش از آنچه مدل آماری xGOT (گل خورده موردانتظار) پیش‌بینی کرده بود گل خورد، بدترین عملکرد در بین تمامی گلرهای فصل 21-2020. آن‌ها برای کسب دوباره نتایج دو فصل قبلی و قرارگیری در رتبه‌های پنجم و چهارم لیگ به بازگشت سومر به فرم خوبش نیاز دارند. گلر سوئیسی در فصل 20-2019 جلوی به‌ثمر رسیدن 7.6 گل موردانتظار را گرفت و بهترین عملکرد لیگ را از این نظر داشت، در فصل قبل از آن هم از این نظر آمار 6.9 را ثبت کرد و نفر دوم لیست شد. با این‌حال او از زمان پیوستن به گلادباخ در فصل 15-2014 یکی از بهترین گلرهای لیگ آلمان بوده و طبق مدل xGOT از به‌ثمر رسیدن 15.9 گل جلوگیری کرده، مانوئل نویر تنها دروازه‌بانی است که در این برهه زمانی عملکرد بهتری از او داشته (20).
عملکرد زومر در یورو 2020 نیز قطعا هواداران گلادباخ را به فصل جدید خوشبین‌تر کرده، او بیش از هر گلر دیگری در این مسابقات مهار توپ داشت (21). او با مهار پنالتی تعیین‌کننده‌ی کیلین امباپه در ضربات پنالتی بازی یک هشتم نهایی موجب حذف فرانسه در برابر سوئیس شد تا سوئیس برای اودین بار از سال 1954 به یک چهارم نهایی یک تورنمنت بزرگ ملی صعود کند.

مهم‌ترین توانایی زومر واکنش‌های سریع و پیش‌بینی‌اش از ضربات حریف است چراکه با 1.83 متر قد از اکثر دروازه‌بانان کوتاه‌تر است. او از زمان پیوستنش به گلادباخ از بازل در تابستان 2014، 229 بار در بوندسلیگا به میدان رفته، بیش از هر گلر دیگری در این دوره زمانی. او اگر در فصل 22-2021 دچار مصدومیت خاصی نشود می‌تواند رکورد اسکار ونت (244) به‌عنوان بازیکن خارجی‌ای که بیشترین بازی را برای گلادباخ انجام داده بشکند و به یکی از اسطوره‌های آینده‌ی باشگاه تبدیل شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.