دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد زیر پای چه کسی ذبح می‌شود؟

قربانی

قربانی

تیم ملی کشتی آزاد روز گذشته در میان استقبال علاقه‌مندان به کشتی وارد تهران شد اما سرمربی این تیم در مراسم استقبال دیده نشد. تیم ملی کشتی آزاد که در توکیو صاحب یک نقره و یک برنز شد، حالا مورد هجمه رسانه‌ها قرار گرفته و شاید همین هجمه‌ها هم باعث دلخوری سرمربی تیم ملی شده است.

به گزارش ایران ورزشی؛تیم ملی کشتی آزاد روز گذشته در میان استقبال علاقه‌مندان به کشتی وارد تهران شد اما سرمربی این تیم در مراسم استقبال دیده نشد. تیم ملی کشتی آزاد که در توکیو صاحب یک نقره و یک برنز شد، حالا مورد هجمه رسانه‌ها قرار گرفته و شاید همین هجمه‌ها هم باعث دلخوری سرمربی تیم ملی شده است. ظاهراً سرمربی تیم ملی در حال قربانی شدن به خاطر منافع برخی هست وگرنه نتایج تیم ملی کشتی آزاد در توکیو هرگز نتیجه ضعیف و دور از انتظاری نبوده که هنوز پای سرمربی تیم ملی کشتی آزاد از توکیو به تهران نرسیده که درباره انتخاب جانشین او بحث شود.
نتیجه‌ تیم ملی کشتی آزاد با توجه به موجودیت فعلی کشتی ایران هرگز نتیجه ضعیف و بدی محسوب نمی‌شود اما ظاهراً عده‌ای اسب خود را برای رسیدن به صندلی سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد زین کرده‌اند و به همین دلیل هم هر روز یک پروژه جدید را بر علیه تیم ملی کشتی آزاد و بخصوص سرمربی تیم ملی به راه می‌اندازند و از نتیجه معمولی توکیو یک فاجعه ساختند. تیم ملی کشتی آزاد ایران دو ماه و حتی کمتر از آن باید در مسابقات قهرمانی جهان به میدان برود اما حالا درگیر یک حاشیه خود‌ساخته بیهوده شده است. ظاهراً برخی فراموش کردند که کشتی آزاد در سال‌های 2017 و 2018 چه فاجعه‌ای را به بار آورد که حالا یک نقره و یک برنز را ضعیف قلمداد می‌کند. تیمی که در آن دو دوره مسابقات جهانی یک نهمی و یک ششمی را کسب کرده بود و در جهانی 2019 با همین کادر فنی به عنوان سومی جهان رسید، چرا باید در بازی‌های المپیک در 6 وزن صاحب 3 یا 4 مدال می‌شد؟ کشتی ایران در توکیو چیزی را برداشت کرد که بعد از المپیک ریو در مسابقات جهانی کاشته بود و هرگز چیزی که کاشته شده بود، بیش از این چیزی که درو کرده نبود.
شانس‌های مدال کشتی آزاد در المپیک فقط سه وزن بودند، حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم، محمدحسین محمدیان در وزن 97 کیلوگرم و امیر حسین زارع در وزن 125 کیلوگرم سه شانس کسب مدال کشتی ایران بودند که از این سه شانس، دو نفر مدال گرفتند و نفر سوم هم اگر حسن یزدانی مدال طلا می‌گرفت، به لحاظ روانی به هم نمی‌ریخت و حتماً مدال می‌گرفت اما حتی اگر هم یک وزن را بپذیریم که ضعیف بوده و شکست خورده آیا دو مدال در سه وزن نتیجه بدی محسوب می‌شود؟
چه فاجعه‌ای در توکیو رخ داده که حالا تیم ملی کشتی آزاد سیبل انتقادات شده است؟ بعضی از نقدها به حدی غیر کارشناسی و غیر حرفه‌ای است که تحت هیچ شرایطی نمی‌توان درباره آنها قضاوت خوبی داشت و حتماً به نقدی که معتقد است رضا اطری و یا مرتضی قیاسی و مصطفی حسین‌خانی باید در توکیو مدال می‌گرفتند، باید شک کرد. باید شک کرد که این تحلیل‌ها سفارشی هستند نه کارشناسی؟ ظاهراً با این تحلیل‌ها باید منافع برخی تأمین شود و گرنه چرا باید رضا اطری شانس مدال در توکیو باشد؟ چرا باید مرتضی قیاسی در توکیو مدال می‌گرفت و یا چرا باید به شکست مصطفی حسین‌خانی مقابل کایل دایک که در همین مسابقات هم برنز را کسب کرد، ایراد گرفت؟
در جهانی 2017 که کشتی ایران نهم دنیا در رده‌بندی تیمی شد و به لحاظ مدالی هم با تک طلای یزدانی در رده پنجم ایستاد، رضا اطری حتی یک امتیاز هم برای تیم ملی کسب نکرد. در جهانی 2018 هم همین اتفاق رخ داد ولی در جهانی 2019 و المپیک 2020 او پنجم شد. حالا چرا مدال نگرفته چون غلامرضا محمدی مقصر بوده؟
در وزن 74 کیلوگرم هم مصطفی حسین‌خانی در 2017 هیچ امتیازی برای کشتی ایران کسب نکرد و در 2018 و 2019 در ترکیب تیم ملی نبوده اما هر وقت هم در ترکیب تیم ملی بوده، شرایط بهتری نداشته اما در این دوره باید مدال می‌گرفت؟ حسین‌خانی و اطری با رسول خادم طلا درو می‌کردند که حالا نتیجه آنها با غلامرضا محمدی مورد نقد است؟ به نظر اندکی از اظهار نظرها دور از انصاف و غیر کارشناسی است. کما این‌که برخی از همین منتقدین در دوره رسول خادم سکوت کرده بودند و از اطری و حسین‌خانی مدال نمی‌خواستند و برخی دیگر هم که آن موقع از رسول خادم انتقاد می‌کردند که چرا نباید غلام محمدی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد باشد، حالا بیشترین نقد را از غلام محمدی دارند.
نباید کشتی را قربانی منافع شخصی کرد. باید تحلیل درست از کشتی داشت و اگر قرار باشد به خاطر افراد کشتی تحلیل شود، همان فاجعه‌ای رخ می‌دهد که در سال‌های 2017 و 2018 رخ داد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.