سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

بررسی عملکرد تیم‌های لیگ بیستم

نیم فصل دوم بدون باخت

نیم فصل دوم بدون باخت
جعفر برزگر
جعفر برزگر خبرنگار

باخت‌های سنگین   
سپاهان فصل را با شکست سنگین مقابل گل‌گهر سیرجان و شاگردان امیر قلعه‌نویی آغاز کرد. البته این آخرین باخت آنها با دریافت 3 گل نبود. شاگردان محرم نویدکیا دو باخت مشابه 3 بر یک دیگر مقابل نفت مسجدسلیمان و پدیده را هم تجربه کردند. این تیم در بازی با ماشین‌سازی هم در حالی که 3 بر یک از تیم انتهای جدولی پیش بود، در نهایت به تساوی 3 بر3 رضایت داد.

نیم فصل دوم بدون شکست
تیم سپاهان با اینکه تا پایان هفته پنجم دو شکست را تجربه کرده بود اما روزهای خوبش از بازی ششم آغاز شد و تا هفته دوازدهم هم ادامه داشت. این تیم طی هفت هفته چهار پیروزی و سه تساوی را به دست آورد. آنها دو بازی پایانی نیم فصل اول‌شان را هم با پیروزی پشت سر گذاشتند اما در نیم فصل دوم این تیم کاملا متحول شد به طوری که در 15 بازی رنگ باخت را ندیدند و با 11 پیروزی و چهار تساوی 37 امتیاز به دست آوردند.

کی‌روش ضعیف
کی‌روش استنلی در همه این سال‌ها که پیراهن ذوب‌آهن و سپاهان را بر تن داشت یکی از آماده‌ترین بازیکنان و بهترین خارجی‌های لیگ بود. اما در فصل جاری او با روزهای خوبش فاصله بسیاری دارد که البته در مقطعی هم مصدوم بود. این خارجی در تمام فصل فقط یک بار موفق به گلزنی شد که آمار بسیار ضعیفی برای او به حساب می‌آید. محسن بن‌صالح عبدالله دیگر خارجی سپاهان هم فقط 12 دقیقه در بازی هفته پنجم مقابل نفت مسجدسلیمان به میدان رفت اما گئورگی ولسیانی تا زمانی که مصدوم نشده بود همچون فصل قبل عملکرد قابل دفاعی داشت.

نیمه دوم‌های متفاوت
با توجه به گل‌های رد و بدل شده سپاهان در هر نیمه از بازی‌هایش باید این تیم را تیم نیمه‌های اول دانست. شاگردان محرم نویدکیا طبق آماری که از خود به جا گذاشتند در 45 دقیقه اول بازی‌های‌شان 32 گل از 53 گل زده‌شان را به دست آورده‌اند. سپاهانی‌ها اما 16 گل از 24 گل خورده‌شان در 45 دقیقه دوم بوده است. نکته مهم اینکه آنها در نیم فصل دوم فقط شش مرتبه دروازه‌شان باز شد.

شهباززاده گلزن، سروش پاسور
در لیگ بیستم 28 بازیکن برای تیم سپاهان به میدان رفتند که سجاد شهباززاده با زدن 20 گل و 5 پاس گل مؤثرترین بازیکن تیمش بود. شهباززاده 2426 دقیقه در زمین حضور داشته که به طور میانگین در هر 121 دقیقه یک گل زده است. او با همین آمار عنوان آقای گل لیگ بیستم را به دست آورد. اما شماره 73 سپاهان یعنی سروش رفیعی با 10 پاس گل ضمن کسب عنوان بهترین پاسور گل، دو مرتبه برای تیمش موفق به گلزنی شد. سروش با دریافت 10 کارت زرد هم پرکارت‌ترین بازیکن تیمش بود.

نیازمند همیشه ثابت
در میان بازیکنان سپاهان فقط پیام نیازمند، سجاد شهباززاده و دانیال اسماعیلی‌فر در تمام 30 هفته لیگ به میدان رفتند. اما دروازه‌بان ملی‌پوش این تیم بازیکن همیشه ثابت سپاهان بود که بدون تعویض و در نهایت تمام 2700 دقیقه را درون دروازه ایستاد. او 24 مرتبه هم دروازه‌اش باز شد که به طور میانگین در هر 5/112 یک گل دریافت کرده است. نیازمند 13 مرتبه هم کلین‌شیت داشت و دروازه‌اش را بسته نگاه داشت. این بازیکن هم بعد از پایان لیگ به تیم پورتیموننزه پرتغال رفت.

بازگشت احسان حاجی‌صفی
بعد از بازی‌های تراکتور در لیگ قهرمانان آسیا سه بازیکن کلیدی این تیم یعنی اشکان دژآگه، مسعود شجاعی و احسان حاجی‌صفی جدا شدند که این آخری همانطور که زمزمه‌اش از قبل شنیده می‌شد به سپاهان برگشت. جالب اینکه اولین بازی حاجی‌صفی برای سپاهان در هفته هجدهم مقابل تراکتور در اصفهان بود. او بلافاصله بعد از پایان فصل به تیم آ.ا.ک یونان رفت.

حذف مقابل فولاد
سپاهان در اولین بازی جام حذفی به مصاف مس رفسنجان رفت که پس از تساوی یک بر یک در پایان 90 دقیقه گئورگی ولسیانی در دقیقه 120 و در حالی که همه منتظر شنیدن سوت پایان بازی بودند، گل پیروزی را زد. سپاهان در مرحله یک هشتم میهمان تیم لیگ یکی خوشه‌طلایی بود که آن بازی هم در زمان قانونی گلی به همراه نداشت تا اینکه در دقایق 116 و 120 محبی و شهباززاده دروازه میزبان را باز کردند. شاگردان محرم نویدکیا در سومین بازی و از مرحله یک چهارم نهایی میهمان فولاد بودند و در شرایطی که در دقیقه 107 دروازه حریف را باز کردند در دقیقه 116 دروازه‌شان باز شد و کار به ضربات پنالتی کشیده شد که ضربه جلال‌الدین علی‌محمدی را محسن فروزان مهار کرد تا فولاد با نتیجه 5 بر ۴ به برتری برسد.

نوید سپاهانی جدید با محرم
همانطور که قبل از پایان فصل زمزمه‌هایش شنیده می‌شد محرم نویدکیا هدایت تیم سپاهان را در لیگ بیستم برعهده گرفت. مربی جوانی که رفتار بسیار حرفه‌ای را در پیش گرفته و برخوردش با حواشی و اشتباهات داوری می‌تواند الگویی برای سایر مربیان جوان باشد. او همین رفتار را تا پایان فصل از خود ارائه و حتی در دو، سه هفته پایانی شانس پرسپولیس را برای قهرمانی بیشتر از تیم خودش می‌دید. به نظر می‌رسد این سپاهان با جذب بازیکنان مورد نظر نویدکیا در فصل آینده حرف‌های بسیاری برای گفتن خواهد داشت.


نحوه بیشترین گل‌های زده:
پاس در عمق: 19 تا، ارسال از سمت راست: 7 تا

نحوه بیشترین گل‌های خورده:
پاس در عمق : 8 تا، ارسال از سمت چپ و پنالتی: هر کدام 5 تا   
تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه اول: صفر
تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه دوم: 4 گل
تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه اول: صفر
تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه دوم: 2 گل

داوران بازی‌های خانگی: 
پیام حیدری، بنیادی‌فر(2)، پورخلف، زیاری،عرب‌براقی، ناظمی، شریفی، کاظمی، اکبریان، بیژن حیدری، کرمانشاهی، ابراهیمی، مهدوی                                                           
کمک داوران بازی‌های خانگی:
ایلدروم، علی‌نژادیان، مرادی، مروجی (2)، عیوض‌محمدی، ذورقی، پورمتقی، حاجیلو، کاووسی، حاجی‌پور، افخمی، مولوی، نادری، راهی، مدیرروستا، یوسفی، ظهیری، الوندی، بهرامی، عطایی، مداح، نوری، رستمی، سلطانی، عرب‌آبادی، عالیقدر
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.