جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

مردی کلیدی برای فصل کوچ ستاره‌ها

کامیابی‌نیا؛ یک آچار فرانسه واقعی

کامیابی‌نیا؛ یک آچار فرانسه واقعی
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

مصدومیت مزمن‌ ماه‌های اخیر کمال کامیابی‌نیا سبب شده وی چندان به چشم نیاید و او نه تنها نتوانست تیم ملی را در مسابقات حساس خردادماه یوزها در بحرین همراهی کند بلکه در دیدارهای پایانی و سرنوشت‌ساز لیگ بیستم نیز که قهرمانی تازه‌ای را نصیب سرخ‌های تهرانی کرد، غایب بود

به گزارش ایران ورزشی؛مصدومیت مزمن‌ ماه‌های اخیر کمال کامیابی‌نیا سبب شده وی چندان به چشم نیاید و او نه تنها نتوانست تیم ملی را در مسابقات حساس خردادماه یوزها در بحرین همراهی کند بلکه در دیدارهای پایانی و سرنوشت‌ساز لیگ بیستم نیز که قهرمانی تازه‌ای را نصیب سرخ‌های تهرانی کرد، غایب بود.با این حال در فصل پیش‌رو که پرسپولیس مجبور است بدون حسین کنعانی‌زادگان کوچ کرده به قطر به میدان بیاید و در شرایطی که به نظر می‌رسد امکان جدایی احمد نوراللهی و شهریار مغانلو نیز بسیار بیشتراز احتمال ابقای آنها است، کامیابی‌نیا می‌تواند نقشی بسیار حساس‌تر و مهم‌تر را در این تیم برعهده گیرد. او هم می‌تواند در صورت جا نیفتادن سریع علیرضا ابراهیمی مدافع وسط صید شده از گل‌گهر سیرجان و علی نعمتی مدافع در آستانه جذب از تیم پدیده به‌ جای آنها در این منطقه حیاتی انجام وظیفه کند و هم در صورت انتقال قطعی و نهایی نوراللهی به لیگ قطر پست او را در مرکز میدان اشغال کند. تحت هر شرایطی در یک «پرسپولیس در آستانه تغییرات بزرگ و تازه» کامیابی‌نیا می‌تواند به‌ لطف تجربه زیاد و آشنایی فراوانش با مؤلفه‌ها و ساز و کارهای این تیم چاله‌هایی را پر و نیازهایی را تأمین کند که سایرین به‌ دلایلی متعدد قادر به انجام و تأمین آن نیستند.

همانجا بمان!
استفاده اضطراری و هر از چندگاه از کامیابی‌نیا در پست مدافع وسط از فصل پیش باب شد. زمانی که سرخ‌ها به سبب مصدومیت‌ها و غیبت‌های سید جلال حسینی و کنعانی‌زادگان (و بخصوص نفر دوم) کمال را به طور موقتی به دفاع وسط منتقل کردند و او در کنار حسینی در این منطقه چنان خوب توپ زد و دفع کننده حملات حریف شد که یحیی گل‌محمدی حتی پس از سالم شدن مجدد کنعانی‌زادگان و بازگشت او به میدان در ابتدا اشتیاق زیادی به بازگرداندن کامیابی‌نیا به پست تخصصی‌اش (هافبک وسط دفاعی) نشان نداد و در چند دیدار دیگر هم از وی در همان دفاع وسط سود جست. زمانی هم که سرمربی پرسپولیس سرانجام دست به این کار زد، کامیابی‌نیا در کنار میلاد سرلک چنان وسط میدان را خوب مدیریت کرد که احمد نوراللهی در بهترین فصل فوتبالی‌اش این شهامت را یافت که بیش از هر زمانی به سمت جلو به حرکت درآید و تبدیل به یک هافبک تهاجمی کامل شود و در این روند چنان به توفیق رسید که با 9 ‌گل زده به بهترین گلزن فصل گذشته قرمز‌ها هم تبدیل شد.

بازیکنی همه فن حریف
با احتساب همه این مسائل و رویدادهای احتمالی تازه‌ای که در راه است، کامیابی‌نیا می‌تواند در فصل بیست‌ویکم لیگ مهره‌ای بسیار خاص و گره‌ بازکن برای قرمز‌ها باشد و در هیأت مردی همه کاره قفل‌های بسته پرشماری را برای آنان باز کند. کافی است تصور کنید احمد نور رضایت ندهد که با رقمی کمتر از ارقام پیشنهادی تیم‌های صنعتی داخلی و یا باشگاه‌های غربی در پرسپولیس بماند و رفتنی شود و مغانلو نیز خلاف میلش پیراهن سپاهان یا سانتاکلارای پرتغال را به تن کند و در آن صورت قرمز‌ها باید مهره‌هایی را در میدان داشته باشند که بتوانند این تیم را جمع و جور و اتفاقات وسط میدان را مدیریت و تیم را در مسیر حرکت و نتیجه‌گیری‌اش هدایت کنند و اگر یکی از آن مهره‌ها سید جلال حسینی باشد (که البته هست) نفر دوم را باید کامیابی‌نیا تلقی کرد. مردی که به سبب توانایی‌اش در ایفای نقش در پست‌های مختلف و در هر یک از نقاط خطوط دفاعی و میانی یک مهره کارآمد برای قرمزها به شمار می‌آید و هم قوه مدیریت دارد و هم از هوش بالا و توان جنگندگی عالی بهره‌ می‌گیرد و در کمتر رویارویی فیزیکی کم می‌آورد و در جنگ‌های روانی هم به سبب تجربه زیاد و عبور از مرز 30 سال سن تبحر دارد و مردی مؤثر بخصوص برای روزهای سخت و مسابقات دشوار است.

مثل امیری، بالاتر از امیری!
قطعاً می‌توان در فصل جدایی تعدادی از ستاره‌های سرخ روی تجربه و مهارت امثال وحید امیری و امید عالیشاه هم حساب کرد و به سعید آقایی و میلاد سرلک هم امید بست و از سیامک نعمتی، مهدی شیری و محمد شریفی توقع بسیار بیشتری در زمینه تلاش و از خود گذشتگی داشت و البته به پنجه‌های چسبناک حامد لک برترین دروازه‌بان لیگ بیستم نیز چشم دوخت اما اگر یک آچار فرانسه واقعی را برای روزهای سخت پیش رو در ترکیب پرسپولیس می‌جویید، به کامیابی‌نیا نگاه کنید. مردی که مثل سیدجلال پر تجربه و پخته است اما 8 تا 9 سال از او جوان‌تر است و مانند امیری قوه بازیخوانی دارد اما بیشتر از او فیزیکی و در کارهای دفاعی از وی تواناتر است و با اینکه ذاتاً یک گلزن نیست اما بارها رخ داده که جلو رفته و بخصوص در ضربه‌های ایستگاه گل‌های حساسی را به سود سرخ‌ها به ثمر رسانده است. به همین سبب است که پرسپولیس باید هرچه بیشتر به امید بهبودی سریع‌ وی و درمان کامل شانه و ساق پای مجروح او همت گمارد و مردی را در ترکیبش داشته باشد که در غیاب چند بازیکن کوچ کرده جای آنها را چنان پر کند که انگار از آغاز هم در تیم پرسپولیس نبوده‌اند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.