شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

عدم برنامه‌ریزی، مشکل بنیادی کشتی در «المپیک»ها

از سکوت رسول خادم تا امتناع عباس جدیدی

از سکوت رسول خادم تا امتناع عباس جدیدی
ناصر انصافی مقدم
ناصر انصافی مقدم خبرنگار

نتیجه‌ای که تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازی‌های المپیک 2020 توکیو به دست آورد نه‌تنها برای مردم و دوستداران ورزش کشتی، که حتی برای مسئولان ورزش و دست اندرکاران فدراسیون کشتی هم دلچسب و راضی‌کننده نبود.

ایران ورزشی// نتیجه‌ای که تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازی‌های المپیک 2020 توکیو به دست آورد نه‌تنها برای مردم و دوستداران ورزش کشتی، که حتی برای مسئولان ورزش و دست اندرکاران فدراسیون کشتی هم دلچسب و راضی‌کننده نبود. طوری که شواهد موجود نشان می‌دهد در شرایطی که کمتر از دو ماه به آغاز پیکارهای کشتی قهرمانی 2012 جهان در نروژ فرصت باقی مانده است، کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد شاید دستخوش تغییراتی بنیادی و اساسی شود و «غلامرضا محمدی» سرمربی این تیم، جای خود را به شخص دیگری بدهد.
در حالی که مشکل کشتی ما بسیار فراتر و اساسی‌تر از تغییر در ارکان کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد است و اینطور نیست که فقط کادر فنی تیم ملی را مقصر اصلی ناکامی تیمی دانست که در رقابت‌های شش وزن المپیک توکیو بدون مدال طلا ماند و فقط توانست به یک مدال نقره و یک برنز دست پیدا کند.
کشتی ما در المپیک مثل همیشه چوب عدم برنامه‌ریزی و نداشتن مدیریت درست و صحیح خود را خورد. نبود یک برنامه بلندمدت چهار یا پنج‌ساله که می‌بایست پس از بازی‌های المپیک 2016 ریودوژانیرو در دستور کار دست‌اندرکاران و مسئولان ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون کشتی قرار می‌گرفت ولی بسان دوره‌های پیش‌بازی‌های المپیک، طرح و برنامه‌ای مدون و اصولی برای موفقیت در المپیک 2020 توکیو وجود نداشت. این مسأله سالیان متمادی است که گریبان کشتی ما را در المپیک‌ها گرفته و باعث شده کشتی ایران نتواند در المپیک‌ها به موفقیت دست پیدا کند. در برخی المپیک‌ها هم اگر تک‌مدال‌های طلایی به دست آمده، حاصل توش و توان و زحمات و تلاش‌های طاقت‌فرسای تعداد معدودی از کشتی‌گیران ما بوده که از سکوی قهرمانی المپیک‌ها بالا رفته‌اند.
حال آنکه کشورهایی همچون روسیه و آمریکا و چه‌بسا گرجستان، آذربایجان، ژاپن، ترکیه، ازبکستان، قزاقستان و... برای موفقیت کشتی خود پس از هر دوره المپیک برای موفقیت در المپیک دوره بعد، یک برنامه درازمدت چهارساله در دستور کار خود قرار می‌دهند و چنین برنامه‌ای را کاملاً لازم‌الاجرا می‌دانند.
تیم ملی کشتی آزاد ایران، کارنامه و نتیجه خوبی در بازی‌های المپیک 2020 توکیو نداشت و فقط صاحب یک مدال نقره و یک برنز شد.
برای ارزیابی دقیق و روشن عملکرد تیم ملی کشتی آزاد ایران و نتایج به دست آمده کشتی‌گیران کشورمان در بازی‌های المپیک 2020 توکیو و اینکه این عدم موفقیت را باید حاصل نبود برنامه‌ریزی اصولی فدراسیون کشتی برای این المپیک دانست یا اینکه کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد و از جمله غلامرضا محمدی سرمربی این تیم مقصر نتایج به دست آمده در توکیو بوده‌اند، بر آن شدیم تا با تعدادی از قهرمانان پیشکسوت کشتی آزاد ایران جهان و المپیک گفت‌و‌گو کنیم ولی هیچ‌کدام حاضر به انجام این گفت‌و‌گو نشدند و ترجیح دادند برای کشتی اصلاً صحبتی نکنند و سکوت اختیار کنند.
یکی از این قهرمانان صاحب‌نام، «رسول خادم» رئیس سابق فدراسیون کشتی پیش از علیرضا دبیر رئیس کنونی فدراسیون کشتی و سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد و دارنده دو مدال طلا و یک نقره جهان و قهرمان بازی‌های المپیک 1996 آتلانتا و برنده مدال برنز المپیک 1992 بارسلون بود که تمایلی برای صحبت کردن راجع به وضعیت حال حاضر کشتی ایران نداشت و به‌هیچ‌وجه قبول نکرد دلایل اساسی ناکامی و شکست تیم ملی کشتی آزاد ایران را مطرح کند.
رسول خادم می‌گفت نمی‌خواهم راجع به کشتی اظهارنظری بکنم حتی اگر کشتی هم در المپیک 2020 توکیو به موفقیت و مدال‌های طلا دست می‌یافت! وقتی از رسول سؤال کردیم آیا حاضر است دوباره مسئولیت فنی یا اجرایی را همچون گذشته در فدراسیون کشتی بر عهده بگیرد در جواب گفت که به هیچ عنوان حاضر نیست از این پس حتی کمترین نقشی در کشتی ایران داشته باشد. او می‌گفت همچون گذشته مسئولیت بنیاد خیریه امیرالمؤمنین(ع) را دارد و در چند استان بویژه استان‌های محروم همچون سیستان‌و‌بلوچستان و خراسان جنوبی مشغول و سرگرم فعالیت و انجام کارهای خیریه است و این کار برای او خیلی مهم‌تر از فکر کردن به مسأله کشتی و برایش لذت‌بخش است.
حرف اول و آخر رسول خادم 50ساله فقط این بود که دیگر سن و سالی از من گذشته و تمام امور فنی و اجرایی کشتی را باید به جوان‌ترها سپرد.
«عباس جدیدی» دارنده یک مدال طلا و دو برنز جهان و نایب‌قهرمان بازی‌های المپیک 1996 آتلانتا هم همچون رسول خادم به هیچ عنوان حاضر نشد راجع به نتایج به دست آمده تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازی‌های المپیک 2020 توکیو و کلاً ورزش کشتی صحبتی داشته باشد و در جواب ما گفت اصلاً نمی‌خواهد درباره ورزش کشتی صحبتی کند چراکه اینطوری خیلی بهتر است.
یکی دیگر از قهرمانان مدال‌دار جهان که نخواست نامش فاش شود در پاسخ به سؤال ما گفت: «من هم حاضر نیستم درباره ورزش کشتی اصلاً صحبتی داشته باشم.» و وقتی علت این مسأله را از او پرس‌و‌جو کردیم در جواب ما گفت من می‌ترسم راجع به کشتی اظهارنظری بکنم چراکه برخی از دست‌اندرکاران و مسئولان فدراسیون کشتی توسط افراد وابسته به خود در فضای مجازی همانند اینستاگرام دارای «پیج»‌های متعدد و فراوانی هستند که منتقدان به آنها و اعضای کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد را مورد توهین، دشنام و فحاشی قرار می‌دهند و این اصلاً زیبنده ورزش پهلوانی کشتی نیست؛ بنابراین اگر ما راجع به وضعیت و شرایط حال حاضر کشتی هیچ صحبتی نکنیم خیلی بهتر است و از این طریق می‌توانیم شخصیت ورزشی و اجتماعی خود را بین مردم حفظ کنیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.