چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

بررسی و آنالیز پدیده

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال / قسمت ششم

ستاره‌های فصل پیش‌روی فوتبال / قسمت ششم
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ از آن‌ها داریم.

به گزارش ایران ورزشی؛سایت theAnalyst به بازیکنانی پرداخته که در فصل قبل عملکرد امیدوارکننده‌ای داشتند و حالا انتظار ادامه این روند یا بهبود بخشیدن به آن را در فصل ۲۲-۲۰۲۱ از آن‌ها داریم.

این لیست شامل بازیکنان برتر پنج لیگ معتبر اروپایی نمی‌شود بلکه به بازیکنانی می‌پردازد که به عقیده اپتا و براساس داده‌های آماری قبلی آن‌ها، انتظار تاثیرگذاری در عملکرد تیم‌هایشان در فصل پیش‌رو از آن‌ها می‌رود. ما هم در آستانه آغاز فصل جدید فوتبال اروپا، هر روز آمار پنج بازیکن از این لیست را مرور می‌کنیم، با ما همراه باشید.

جیدون سانچو - منچستریونایتد

 

---

جیدون سانچو سرانجام در این تابستان از دورتموند به منچستریونایتد پیوست تا یکی از موردانتظارترین انتقالات سال‌های اخیر فوتبال اروپا نهایی شود. او سال 2017 منچسترسیتی را به مقصد آلمان ترک کرد و حالا 4 سال بعد به‌عنوان یکی از بهترین استعدادهای فوتبال جهان به انگلیس برگشته.
از زمان انجام نخستین بازی در بوندسلیگا در ژانویه 2018، سانچو در 102 بازی لیگ روی 83 گل تاثیر مستقیم گذاشته. تنها رابرت لواندوفسکی (131) و توماس مولر (87) از این نظر بهتر از او عمل کردند. درحالی‌که در بین بازیکنان زیر 21 سال پنج لیگ معتبر کیلین امباپه عملکردی مشابه او در این بازه زمانی داشته.
33 تا از اثرگذاری‌هایی که سانچو روی گل‌های تیمش در لیگ طی سه فصل قبل داشته بعد از یک حمل توپ به‌ثمر رسیده، تنها بازیکنانی که عملکردی برابر یا بهتر از سانچو داشتند، لیونل مسی (39) و کیلین امباپه بودند (33). این درحالی است که مارکوس رشفورد، بهترین بازیکن منچستریونایتد در این زمینه در طول این سه فصل، روی تنها 20 گل تیمش بعد از حمل توپ‌هایی که داشته موثر واقع شده.
با 267 دریبل موفق در سه فصل اخیر بوندسلیگا (میانگین 3.5)، سانچو از دیگر بازیکنان لیگ بهتر عمل کرده. یونایتد سابقه خوبی در داشتن بازیکنانی داشته که به راحتی به خط دفاع رقبا نفوذ می‌کردند، امثال رایان گیگز، کریستیانو رونالدو و مارکوس رشفورد که خودشان را در اولدترافورد ثابت کرده‌اند. کار سانچو برای اضافه شدن به این لیست در کوتاه‌مدت دشوار به‌نظر می‌رسد.

دوشان ولاهوویچ - فیورنتینا

 

---

در طول 70 سال گذشته تنها 9 بازیکن فیورنتینا موفق به‌ثمر رساندن 20+ گل در سری آ شدند. مهاجمان بزرگی چون گابریل باتیستوتا، انریکو کیه‌زا و لوکا تونی در استادیو آرتمیو فرانکی درخشیدند اما حالا یک مرد جدید وارد صحنه شده: دوشان ولاهوویچ.
او سال 2018 از باشگاه صربستانی پارتیزان وارد فلورانس شد، مهاجم نوکی بلندقامت با 190 سانتی‌متر قد. ولاهوویچ 21 ساله فصل گذشته سری آ را با 21 گل به‌عنوان چهارمین گلزن برتر به پایان رساند (15 تای آن‌ها پنالتی نبودند). لوییز موریل (22)، روملو لوکاکو (24) و کریستیانو رونالدو (29) تنها بازیکنانی بودند که بیش از او گل زدند. در بین بازیکنان زیر 22 سال پنج لیگ معتبر نیز تنها ارلینگ هالند (27) بیش از ولاهوویچ گل زد.
علاوه بر گلزنی، پای چپ جادویی دوشان ولاهوویچ او را تبدیل به استعدادی خاص کرده، توانایی حرکت و وارد کردن هم‌تیمی‌هایش به بازی حتی در روزهایی که گلزنی نمی‌کند فوق‌العاده است. او فصل 21-2020 را با فرمی عالی تمام کرد، 12 گل در 13 بازی آخر سری آ، تنها سیمی از ماه مارس گل‌های بیشتری نسبت به او در لیگ زد (13).
مهاجم صرب روی توپ‌های هوایی هم تهدیدی جدی است، جایی‌که هیچ مهاجمی در فصل قبل سری آ بیش از او در نبردهای هوایی شرکت نکرده (260). هرچند که او باید روی ضربات سرش کار کند؛ از 19 ضربه سری که زده تنها 4 تا درون چارچوب بوده و 2 تای آن نیز به گل تبدیل شده.
با وجود اینکه او هنوز راه زیادی تا تبدیل شدن به مهاجمی کامل دارد اما به‌زودی به یکی از خواستنی‌ترین مهاجمان فوتبال اروپا تبدیل می‌شود و فیورنتینا و سعی می‌کند حداقل برای یک فصل دیگر حفظش کند. طولی نخواهد کشید که نام او در کنار امثال کیلین امباپه، ارلینگ هالند و لوتارو مارتینز آورده شود.

اورلین چوامن - موناکو

 

---

موناکویی‌ها دو فصل سخت را پشت سر گذاشتند، جایی‌که تیری هانری برای اولین بار مربیگری‌ را تجربه کرد و لئوناردو ژاردیم دوبار اخراج شد‌ آن‌ها در فصل 19-2018 از سقوط فرار کردند و فصل 20-2019 را در رده نهم جدول به‌ پایان بردند و بعد از پایان فصل 21-2020 بار دیگر موناکو را در اروپا خواهیم دید، قطعا نمی‌شود تاثیر اورلین چوامن در این نتایج را نادیده گرفت.
پیش از اینکه موناکو چوامن را دو روز بعد از تولد 20 سالگی‌اش در ژانویه 2020 به خدمت گیرد، او 21 بار برای بوردو در لیگ یک بازی کرده بود. 18 ماه بعد، چوامن در تیم منتخب فصل 21-2020 لیگ یک قرار گرفت، بعد از اینکه بیش از سایر هم‌تیمی‌هایش در ترکیب اصلی قرار گرفته بود (36). در واقع او جوان‌ترین بازیکن فصل قبل پنج لیگ معتبر بود که انقدر بازی کرد، درحالی‌که تنها 5 بازیکن متولد 2000 به بعد دیگر 30+ بازی کردند. 4 تا از این 6 بازیکن فرانسوی بودند، نشانه دیگری از پایان‌ناپذیر بودن چشمه استعدادپروری فرانسوی‌ها. بعید نیست که چوامن را در جام جهانی قطر ببینیم.
عملکرد بدون توپِ چوامن فوق‌العاده بوده. او دومین بازیکن فصل قبل پنج لیگ معتبر با بیشترین تکل بوده (127)، درحالی‌که بنجامین آندره از لیل تنها بازیکن لیگ یک بود که بیش از او بازپس‌گیری توپ داشته. از طرفی تنها بازیکن دیگر متولد 2000 به بعد پنج لیگ معتبر که 90+ تکل زده ادوارد کاماوینگا بوده.

ʏᴀsɪɴ ᴍᴀsᴏᴜᴍɪ, [14.08.21 07:34]
در بین پنج لیگ معتبر، تنها سه بازیکن در یک‌سوم پایانی زمین بیش از چوامن مالکیت توپ را از حریفان پس گرفتند (156). چوامن دومین بیشترین شروع حمله در جریان بازی را در لیگ یک داشته (434) و در بین هافبک‌های لیگ یک که روی حمله‌های تیم‌هایشان موثر واقع شدند جایگاه سوم را داشته (1537).
در بین بازیکنان موناکو فقط بهترین گلزن‌شان ویسام بن‌یدر (131) بیش از چوامن (122) در حملات در جریان بازی که به شوت منتهی شده تاثیر گذاشته درحالی‌که او جایگاه دوم را در بازی‌سازی‌هایی که به گل ختم شدند داشته (13) و تنها دو بازیکن بیش از او پاسِ پاس گل دادند (6).

رومن فاوره - برست

 

---

برست با پرداخت تنها 650 هزار یورو رومن فاوره را از موناکو خرید. آن‌ها سابقه خوبی در خرید از موناکو دارد؛ پیش‌تر ابراهیما دیالو و اروین کاردونا را هم از موناکو خریده بودند. در فصل 21-2020 این هافبک کناری 23 ساله روی 11 گل تیمش در لیگ یک نقش داشت (6 گل، 5 پاس گل). او یکی از پنج بازیکن فصل قبل لیگ یک بود که آمار 60+ شوت و 60+ خلق موقعیت را ثبت کرد، در کنار ممفیس دیپای، فرید بولایا، جاناتان بامبا و آنخل دی‌ماریا.
روندی صعودی از لیگ دسته چهار فوتبال فرانسه و موناکوی بی به لیگ یک برای فاوره آسان بود، او فصل گذشته نخستین بازی‌اش را برای تیم ملی زیر 21 سال فرانسه هم انجام داد. علاوه بر اثرگذاری رو گل، او خودش را به‌عنوان یکی از بهترین هافبک‌های حمل‌کننده توپ لیگ یک مطرح کرده. 323 حمل توپ تهاجمی فصل قبل فاوره بیش از دیگر هافبک‌های کناری لیگ یک بوده و 3.96 کیلومتر پیش‌روی او در این حمل توپ‌ها بیش از هر هافبک و مهاجم دیگری در لیگ یک بوده. هرچند که فاوره هنوز جای پیشرفت دارد، چراکه هیچ‌یک از این حمل توپ‌ها به گل یا پاس گل ختم نشده بود.
توانایی بالای فاوره در حرکت با توپ با آمار درخشان دریبل‌های موفقش همراه شده. وینگر برست ششمین بازیکن فصل قبل لیگ یک با بیشترین دریبل بوده (147) اما در بین بازیکنانی که 85+ اقدام به دریبل کردند او بیشترین درصد موفقیت را داشته (61%). سبک بازی او کار رقبا برای متوقف کردنش را سخت کرده، در بین بازیکنان فصل قبل لیگ یک که بیشترین خطا روی‌شان انجام شده، وینگر برست جایگاه چهارم را دارد (72).
فاوره نه تنها در خط حمله تهدیدی بزرگ است، بلکه در عملکرد دفاعی خوبی هم برای تینش داشته. او بیش از سایر هم‌تیمی‌هایش بازپس‌گیری توپ (230) داشته که 30 تای آن‌ها در یک‌سوم پایانی زمین بوده (دومین بازیکن برتر لیگ یک از این نظر، پس از امینه گوئیری). توانایی بالای او در پرس کردن موجب شروع 35 حمله‌ای شده که به شوت ختم شده‌اند، درحالی‌که تنها بوباکار کامارا (39) و ممفیس دیپای (37) از او بهتر عمل کردند. اگر او آمار تاثیرگذاری کارهایی که کرده را بهبود بخشد، قطعا به یکی از ستارگان آینده فوتبال فرانسه تبدیل می‌شود که باشگاه‌های بزرگ زیادی خواهانش می‌شوند.

امیل اسمیت‌رو - آرسنال

 

---

امیل اسمیت‌رو بعد از پشت سر گذاشتن دو فصل حضور ناامیدکننده قرضی در لایپزیگ و هادرسفیلد تاون، سرانجام سال گذشته به ترکیب آرسنال راه یافت. او نخستین فصل کامل حضورش در لیگ برتر را به‌عنوان قدرت خلاق مورد اطمینان میکل آرتتا شروع می‌کند. نتایج توپچی‌ها در حضور این بازی‌ساز جوان انگلیسی پیشرفت خوبی داشته. او از زمان انجام نخستین بازی لیگ برتری‌اش در دسامبر 2020، 20 بار در 26 بازی آخر آرسنال به میدان رفته که 18 بار آن در ترکیب اصلی قرار گرفته. در این مدت اسمیت‌رو بیشترین پاس گل را در بین بازیکنان آرسنال داده (4) و تنها بوکایو ساکا (28 خلق موقعیت، 3.5 xA) از نظر خلق موقعیت بهتر از او عمل کرده (27 خلق موقعیت، 2.6 xA).
میانگین امتیازات آرسنال در حضور اسمیت‌رو 2 بوده، درحالی‌که در 18 بازی بدون حضور او بطور میانگین 1.2 امتیاز کسب کردند. با وجود اینکه 14 بازیکن در فصل قبل لیگ برتر دقایق بازی بیشتری از اسمیت‌رو داشتند اما این هافبک تهاجمی بااستعداد بیشترین خلق موقعیت روی حمل توپ را داشته (17)، حداقل 5 بار بیش از سایر هم‌تیمی‌هایش.
ویژگی اسمیت‌رو حرکت با سرعت به زمین حریف، پیدا کردن هم‌تیمی‌هابس و خلق موقعیت گلزنی با پاس دادن به آن‌ها می‌باشد. او علاوه بر توانایی بالایی که در حملات سریع دارد، در بین تمام بازیکنان آرسنال در لیگ برتر فصل قبل که 1000+ دقیقه بازی کردند، فقط از دنی سبایوس (میانگین 11.9 کیلومتر، 7.4 کیلومتر در ساعت) میزان دوندگی کمتری داشته (میانگین 11.5 کیلومتر، 7.3 کیلومتر در ساعت).
استون ویلا علاقه زیادی به جذب اسمیت‌رو در این تابستان داشت اما آرتتا اذعان کرد که او بخش مهمی از ترکیب آرسنال در فصل 22-2021 خواهد بود. او با 21 سال سن و در فاصله تنها یک سال تا جام جهانی 2022 قطر، از هر شانسی که برای رسیدنش به پیراهن تیم ملی انگلیس لازم باشد، استفاده خواهد کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.