چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

روز امضای قرارداد با فدراسیون فوتبال آلمان، 600 پیام تبریک داشتم؛ فقط بهترین ها را می خواهم

هانسی فلیک: می‌خواهم آلمان را دوباره به اوج برگردانم

هانسی فلیک: می‌خواهم آلمان را دوباره به اوج برگردانم

سرمربی جدید مانشافت، در اولین مصاحبه مفصل خود در مورد شغل جدیدش شرکت کرده است

به گزارش ایران ورزشی؛هانس دیتر فلیک بعد از سال ها حضور در کنار یواخیم لوو، راهی بایرن مونیخ شد تا دستیار نیکو کواچ در تیم اول آلمان باشد، ولی در ادامه و بعد از اخراج کواچ، به عنوان سرمربی موقت باشگاه معرفی شد و آنقدر خوب عمل کرد که در همان فصل اول حضورش در این تیم، به یک شش گانه تاریخی دست پیدا کرد.

فصل دوم هم او تیم را قهرمان بوندس لیگا کرد و در انتهای فصل و با اعلام جدایی یواخیم لو از تیم ملی، به عنوان سرمربی آلمان انتخاب و معرفی شد. به نقل از Sueddeutsche، فلیک در این مصاحبه در مورد برنامه هایش برای بازگرداندن آلمان به قله های افتخار حرف زده است. همچنین فلیک در خصوص شایعاتی که می گفتند او برای رسیدن به صندلی تیم ملی، بایرن را رها کرده هم صحبت کرده است که آن را باهم می خوانیم:

آقای فلیک، حتما فوت گرد مولر خبر بسیار ناراحت کننده ای برای شما بود. جایی گفته بودید فقط به خاطر او به دنیای فوتبال آمدید.

گرد مولر الگوی بزرگ من بود. هنوز هم تصاویر بسیاری از جام جهانی 1970 که 5 ساله بودم، در ذهنم دارم. خیلی خوب به یاد دارم که گرد مولر در آن دوره گل ها را می زد. از همان موقع درست مثل پدرم، از طرفداران سرسخت بایرن بودم. وقتی با دوستانم فوتبال بازی می کردیم، همیشه می خواستم گرد مولر باشم.
چیزی که بعدا در دوران فوتبالتان چندان مشهود نبود...

درست است. ویژگی تهاجمی ام در طول سال ها، محو شد.
آیا دوران فوتبالتان به شکل کلاسیک آغاز شد؟

در موکن لاخ، یک زمین هندبال داشتیم، ولی خب مشخص است که از آن برای فوتبال استفاده می کردیم. اگر هم شجاعت به خرج می دادیم، سراغ زمین چمن می رفتیم، ولی گوش به زنگ می ماندیم. سرایدار یکی از آن کامیون های مشهور فولکس واگن داشت و وقتی صدای موتورش می آمد، سریع در می رفتیم.
اولین تورنمنت بزرگ فوتبالی که به یاد دارید، چیست؟

واقعیتش را بخواهید، جام جهانی 1974 و گل پیروزی بخش گرد مولر در فینال است. بازی در بعدازظهر انجام می شد و کاملا به یاد دارم که آن را در رستورانی در موکن لاخ تماشا کردیم. بعد از بازی، برای شادی در خیابان بودیم. طی فقط 5 دقیقه، تمام روستا بیرون ریخته بودند.
الان یکی از سوال ها این است که آیا گرد مولر امروز می توانست بیشتر یا کمتر از قبل گل بزند. با این حال، سوال اساسی این است که آیا امروز گرد مولری می توانست وجود داشته باشد؟ آیا تیم ها از وجودش استقبال می کردند یا او را به پست وینگر هدایت می کردند؟

سوال خیلی خوبی است. می ترسم خطرناک باشد.
آیا شما گرد مولر جوان را تمرین می دادید؟

نگاهی به بازیکنان تهاجمی ما بیندازید. همه‌شان فوق العاده با استعداد و منعطف، ولی همه‌شان تا اندازه بسیاری شبیه هم هستند. همیشه گفته ام به مدافعانی نیاز داریم که بتوانند دوباره دفاع کنند و مهاجمانی که بتوانند یورش ببرند. به متخصصین نیاز داریم. فرض کنید گرد مولر در تیم ملی الان ما حضور می داشت: بازیکنی که همیشه می تواند آن جلو بازی کند، توپ ها را مال خود کند و به سمت محوطه یورش ببرد؛ بازیکنی که شم گلزنی داشته باشد. فوق العاده می شد.
اولین مربی ملی که شما در زندگی‌تان تجربه کردید، هلموت شون کلاه به سر بود. آیا یادتان می آید این دفتر سرمربی تیم ملی که الان در آن حضور دارید، چه تاثیری رویتان گذاشت؟ آیا مربیگری تیم ملی چیز بزرگی برایتان بود؟

به عنوان یک نوجوان، در مورد چنین چیزی فکر نمی کند، ولی البته، سرمربیگری در تیم ملی چیزی بسیار خاص است. موقعیتی بسیار قابل احترام است.
از اول آگوست، شما خودتان هم تبدیل به یک سرمربی ملی شدید. شما یازدهمین نفر در تاریخچه طولانی سرمربیان تیم ملی آلمان هستید. آیا اول آگوست را با این فکر که "خب، الان من دیگه پادشاه آلمان هستم"، بلند شدید؟

به هیچ وجه. اصلا یادم نمی آید اول آگوست کجا بودم.
هیچ همسایه ای برای تبریک نبود؟ هیچ تماسی دریافت نکردید؟

نه. اول آگوست فقط مراسم رسمی شروع سرمربی‌گری ام بود. با این حال، وقتی در اواخر ماه مِی، قراردادام را امضا کردم، موبایلم داشت منفجر می شد. در یک روز، 600 پیام داشتم. دیوانه وار بود. این دو برابر مقداری بود که بعد از قهرمانی در چمپیونز لیگ دریافت کرده بودم.
توانستید از همه تشکر کنید؟

نه، نمی توانستم چنین کاری بکنیم. تعداد خیلی زیاد بود، ولی الان می توانم بگویم از همه در این مسیر متشکرم. همه چیز را خوانده ام و از دریافت تک تک پیام ها، خوشحال شدم.
مرکز اصلی توجه بودن حس ترسناکی ندارد؟

حتما دوران حضورم در بایرن را به یاد دارید. هیچ چیز در مورد من نیست. ما تیمی از تمرین دهنده ها هستیم و الان می توانم انرژی تیمم را در ورک‌شاپ‌هایمان احساس کنم.
به چه شکلی؟

می دانیم که تیم ملی آلمان هستیم. همه می دانیم که می خواهیم دوباره شانس قهرمانی باشیم و بازی هایمان را ببریم. می خواهیم فوتبال آلمان را دوباره به اوج برسانیم.

شما و کادر مربیگری‌تان در حال گذراندن ورک‌شاپی 3 روزه در دوسلدورف هستید. این ورک‌شاپ در مورد چیست؟

آنالیزورهای ما چند صحنه از بازی رقبای آتی‌مان شامل لیختن اشتاین، ارمنستان و ایسلند نشانمان دادند. همچنین جلسه ای آنلاین با دیگر مربیان رده های سنی آلمان داشتم و به آنها گفتم مشتاق کار کردن با آنها هستم. همچنین در مورد لیست بازیکنان برای بازی های سپتامبر هم صحبت کردیم. مدز بوتگرایت، تمرین دهنده جدیدمان مربوط به ضربات ایستگاهی، هم در مورد اولویت هایش صحبت کرد.
چه شد که ایده اضافه کردن متخصصی برای ضربات آزاد و کرنرها به ذهنتان رسید؟

با برنهارد پیترز (تمرین دهنده سابق هاکی و از نویسندگان و مسئولان فوتبالی) ارتباط خوبی دارم و معمولا با او در مورد اهمیت ضربات ایستگاهی در بازی های تیمی صحبت می کنم. به او گفتم دوست دارم شخصی را در این باره به کادر مربیگری اضافه کنم و او 3 نفر از جمله مدز را پیشنهاد داد. او را قبلا هم می شناختم. در بایرن هم دوست داشتم متخصصی در این باره داشته باشم و مدز آنجا هم نقش خوبی داشت که البته به دلایل مختلف، چندان جواب نداد.
شیوه کارش چطور است؟

رویکرد بسیار جالبی دارد که حتما در گلف دیده اید. در کنار مسائل دیگر، داستان به چگونگی ضربه زدن به توپ، میزان چرخش و سرعت آن مربوط می شود. در ادامه می تواند روی آی‌پد به بازیکنان نشان دهد که چطور و با چه سرعتی به توپ ضربه زده اند و توپ به چه شکلی به سمت دروازه رفته است. می توانند آن را به شیوه دیگری امتحان کنند.
آیا ستاره های کلاس جهانی بعد از سال ها فوتبال و رسیدن به قهرمانی اروپا و جهان، وقتی یک مربی گمنام می گوید باید به گونه دیگری به توپ ضربه بزنید، این را می پذیرند؟

پاسخ نسبتا ساده است: بازیکنان می خواهند موفق باشند و وقتی می بینند چیزی این را برایشان به همراه دارد، از آن استقبال می کنند. آیا گل ضربه ایستگاهی میکل دامسگارد دانمارکی مقابل انگلیس (در یورو 2020) را به یاد دارید؟ (این گل)
بله، مستقیم گل زد و تکنیک ضربه زنی خیلی خوبی هم داشت.

مدز بوتگرایت، مربی ضربات ایستگاهی دانمارکی ها بود.
آیا او بود که به دامسگارد این تکنیک را یاد داد؟

من آنجا نبودم، ولی می توانم چنین چیزی را تصور کنم. 

آیا احساس می کنید تمام تیم های بوندس لیگا با تمام دقت اتفاقات مربوط به تیم ملی را زیر نظر دارند؟

بله. ارتباط بسیار خوبی وجود دارد. نکته حائز اهمیت برایم این است که خیلی از آنها را خوب می شناسم.
درک‌تان از دفتر کاری‌تان چیست؟ چقدر می خواهید در بازی های لیگ دیده شوید؟ رالف رانگینک طی مصاحبه ای اخیرا گفته مربیگری در تیم ملی در آینده باید یک شغل تمام وقت باشد.

به این معنا است که قبلا متفاوت بوده است. همیشه در مورد مربی یا بازیکن 24/7 محتاط بوده ام. هر کسی نیاز به زمان ریکاوری دارد، ولی لیگ می تواند روی من به عنوان کسی که همواره در لیگ حضور دارد، حساب کند. البته لازم نیست برای این کار به همه جا سفر کنم. اخیرا جلسه ای آنلاین با مربیان لیگ داشته ام. با بازیکنان هم چنین خواهم کرد که شامل زمان های خارج از بازی های ملی هم خواهد بود. ارتباط خیلی برای من مهم است. البته باید گوش شنوا هم داشته باشیم و ایده ها را رد و بدل کنیم.
در بایرن مونیخ هم در جریان قرنطینه اول، به همین شکل با بازیکنان در ارتباط بودید و جلسه تمرینی سایبری مشهور هم داشتید.

بله، در آن روزها، حتی از طریق زوم، جلسات مربوط به برنامه های تاکتیکی هم برگزار می کردیم. به شکل چهره به چهره ولی مجازی، با کادر مربیگری با هر بازیکن صحبت می کردیم. در ادامه از Doodle هم برای برگزاری جلسه استفاده کردیم. هر کسی اول حاضر می شد، حق انتخاب داشت و هر کس دیر می آمد، این حق را از دست می داد.
به نوعی جلسه خصوصی تک به تک بود.

به عنوان مثال، تقویم Doodle خبر می داد ساعت 1:30 ظهر با خاوی مارتینز جلسه دارد. جلسات بسیار مفیدی بود و بازیکنان هم با آن منطبق شده بودند.
آیا مدیریت این تقویم به عهده کاتلین کروگر، مدیر تیمی بایرن، بود؟

نه، خودم این کار را می کردم.
آیا برای تیم ملی هم از چنین روشی استفاده می کردید؟

الان مشغول انجام بررسی های لازم برای چگونگی پیاده سازی آن هستیم. برایم اهمیت بالایی دارد که در خارج از تایم فیفا دی هم با بازیکنان در ارتباط بمانم. از نظر من، بازیکنان باشگاه همواره بازیکنان ملی هستند و ارتباط هیچ گاه نباید قطع شود. همچنین دوست دارم همیشه با مربیان لیگ و مدیران ورزشی در تماس باشم. از چنین ارتباطی همیشه لذت می برم.
آن طور که مشخص است، به شغل رویایی‌تان رسیده اید. آیا بعد از اینکه بایرن را ترک کردید، پیشنهادات دیگری برای بررسی نبود؟

اول اینکه دوست دارم در این باره چیزی بگویم که خیلی برایم اهمیت دارد. اینکه به منظور مربیگری در تیم ملی، بایرن را ترک کنم، هیچ وقت جزو برنامه هایم نبود.
با این حال، گاهی اوقات این طور به نظر می رسد که اوضاع را طوری پیش بردید که قراردادتان با بایرن به پایان برسد.

دوباره می گویم. هیچ وقت برنامه ام این نبوده است. هنوز هم 23 فوریه امسال و بعد از برد 4 به یک در مرحله یک هشتم لیگ قهرمانان مقابل لاتزیو در رم را به یاد دارم. آن موقع بود که تصمیمم را گرفتم. می خواهم یک بار دیگر شفاف سازی کنم: وقتی تصمیم به ترک بایرن گرفتم، اصلا خبری از کناره گیری یوگی لوو نبود. وقتی هم خبر از کناره گیری اش داد، اصلا خوشحال نبودم. دوست داشتم برایش در جام جهانی قطر آرزوی موفقیت کنم.
چه برنامه های دیگری برای تابستان امسال داشتید؟

نمی دانم. شاید استراحت می کردم یا یکی از پیشنهادات را می پذیرفتم.
این پیشنهادات چه ماهیتی داشتند؟ باشگاهی بودند یا ملی؟

هر دوی این ها را شامل می شد، ولی اسمی نخواهم بود. دو جلسه در Zoom با یک باشگاه خیلی بزرگ داشتم که مستقیما با رئیس صحبت کردم. خیلی هیجان انگیز بود. هر دو خیلی با احترام باهم مواجه شدیم و قرار بود تیمی با استعداد ورزشی خیلی خوب در اختیارم قرار بگیرد.
ولی؟

ولی فرصت بسیار ارزشمندی برای حضور در تیم ملی فراهم بود. البته، الیور بیرهوف در مورد این پیشنهادات شنید و فشار را کمی بیشتر کرد و باید بگویم گرفتن این تصمیم حس خیلی خوبی داشت.
آیا آلمانی ها باید از انتشار اولین لیست بازیکنان دعوت شده به تیم ملی طی هفته آتی، انتظار غافلگیری داشته باشند؟ همیشه گفته اید در همیشه از نظرتان باز است. منظورتان چیست؟

منظورم این است که بازیکنان همیشه این فرصت را در اختیار دارند. لزوما به دنبال جمع کردن گروهی جوان یا با تجربه نیستم. فقط بهترین ها را می خواهم.

در مورد اسم هایی چون توماس مولر، متس هوملز و ایلکای گوندوعان گفته اید: اگر مطابق انتظار عمل کنند، دعوت می شوند.

بله، دقیقا همین صحبت ها را مطرح کردم.
شنیده می شود گوندوعان به بازنشستگی از تیم ملی فکر می کرده، ولی شما منصرفش کرده اید. گویا در مورد هوملز هم چنین ماجرایی بوده است.

بگذارید این گونه بگویم: هیچ دلیل برای اینکه این بازیکنان در صورت آماده بودن دعوت نشوند، وجود ندارد. خودشان هم می دانند و آگاهند که همیشه نظر صادقانه ام را در موردشان اعلام می کنم. این در مورد بازیکنانی چون مارکو رویس، یولیان دراکسلر و تیلو کرر که اخیرا در تیم ملی نبوده اند هم صادق است. آنها در باشگاه های بزرگی در لیگ قهرمانان بازی می کنند و اگر آن چیزی باشند که ما می خواهیم، خوش آمدگویی گرمی برایشان خواهیم داشت. اگر کسی بتواند به ما کمک کند، چرا باید به او نه بگویم؟
خیلی از این بازیکنان در ورزشگاه بودند و در بازی های یورو 2020 به میدان رفتند. چه چیزی در تیم کم بود؟

اوه، خیلی سخت است...
چون نمی خواهید از یوگی لوو انتقاد کنید؟

صحبت در مورد اینکه چه چیزی کم بود، سخت است. بالاتر از همه، موارد انتزاعی به ذهنم می آیند: مثلا کمی جسارت یا اعتقاد درونی به اینکه چقدر خوب هستید. همه چیز مقابل فرانسه تقریبا خوب بود، ولی انتظار داشتم بازیکنی پیدا می شد که تفاوت ها را ایجاد کند و به سمت زنجیره دفاعی حمله کند و خطر ایجاد کند. باید آنها را وادر به اشتباه می کردند.
دستاورد بزرگ ایتالیایی ها، چه درسی در خود دارد؟ تیمی بدون ستاره های بزرگ بود، ولی همبستگی خوبی باهم داشتند و به خوبی هدایت می شدند؟

آیا عملکرد ماینتس را در هفته گذشته دیدید؟ با اینکه خیلی از بازیکنانشان نبودند، مقابل لایپزیش پیروز شدند. از همدیگر حمایت می کردند و خود را جلوی توپ می انداختند. آنها به خودشان اعتماد دارند و با فشار بازی را آغاز می کنند. واقعا قابل توجه است. مربی‌شان بو اسونسون آنجا بسیار خوب عمل کرده است. داشتن برنامه واضح و اعمال فشار به صورت تیمی و با یک اعتقاد قلبی. همه چیز از همین جا نشات می گیرد.
منظورتان این است که ماینتس با حضور یک بازیکن بازیکن تبدیل به ایتالیا می شود؟

اگر دوست دارید این طور برداشت کنید، چرا که نه؟
خب، می توانید به آلمانی ها اطمینان دهید که تیم ملی همچنان می تواند فوتبال خوبی بازی کند؟

البته که همچنان می توانیم خوب بازی کنیم.
آیا از این آگاهید که دیگر یک مربی باشگاهی نیستید و سرمربی همه ملت هستید؟ و دفتری که در آن حضور دارید، یک بعد سیاسی هم دارد؟

بله، کاملا از این موضوع آگاهم، ولی به خودم اجازه نمی دهم درگیر جو آن شوم.
به عنوان یک مربی ملی، حتما در مورد نظرش در خصوص وضعیت کارگران جام جهانی قطر، پرسش می شود.

من متخصص نیستم و وارد مناظره های سیاسی نخواهم شد. موضعم در خصوص اهمیت حقوق انسانی، غیرقابل بحث است، ولی در موارد خاص، ابتدا باید اطلاعات کامل و جامعی کسب کنیم. می دانم چقدر راحت ممکن است خود را تبدیل به تیتر یک روزنامه ها کنید. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.