چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

قهرمانی تاریخی جوانان کشتی آزاد در مسابقات جهانی

یک جام و هزار صاحب

یک جام و هزار صاحب

تیم ملی کشتی آزاد جوانان با کسب 5 طلا ، یک نقره و یک برنز قهرمان جهان شد. یک موفقیت بزرگ و تاریخی که نشان از توان این تیم برای تبدیل شدن به یک تیم پرقدرت دارد اما با این حال این موفقیت بزرگ در زیر حواشی زیاد ایجاد شده خیلی دیده نشد. به همین دلیل می‌شود از چند زاویه به این قهرمانی نگاه کرد.

به گزارش ایران ورزشی؛تیم ملی کشتی آزاد جوانان با کسب 5 طلا ، یک نقره و یک برنز قهرمان جهان شد. یک موفقیت بزرگ و تاریخی که نشان از توان این تیم برای تبدیل شدن به یک تیم پرقدرت دارد اما با این حال این موفقیت بزرگ در زیر حواشی زیاد ایجاد شده خیلی دیده نشد. به همین دلیل می‌شود از چند زاویه به این قهرمانی نگاه کرد.
اول؛ اینکه هر 5 نفری که طلا گرفتند، عرفان الهی، رحمان عموزاد، محمد نخودی، امیرحسین فیروزپور و علی اکبرپور مازندرانی هستند و در این استان به این موفقیت بزرگ رسیدند. یعنی 5 طلا در 10 وزن که نشان از قدرت کشتی مازندران دارد و البته اینکه این استان کشتی‌خیز ایران به اندازه کل دنیا به مدال طلا رسید. تا این اندازه وابسته بودن به کشتی مازندران و اینکه در هیچ یک از رده‌های سنی سرمربی تیم ملی از این استان نیست، نشان از عدم تعادل در برنامه‌های کشتی دارد. در حالی که این استان هم قهرمانان بزرگی را دارد و هم مربیان سازنده درجه یک اما چرا دیده نمی‌شوند؟ در واقع مازندران صاحب اصلی این جام است. بدون هیچ شریک و حرف و حدیثی.
دوم؛ در این تیم چهره‌هایی به عنوان قهرمانی رسیدند که مدت زمان زیادی است با تیم بزرگسالان تمرین می‌کنند. به طور مثال محمد نخودی سال 2019 با خواست غلامرضا محمدی راهی بزرگسالان آسیا شد و مدال برنز گرفت. همان غلامرضا محمدی که هفته گذشته به دلیل ضعیف بودن از تیم بزرگسالان برکنار شد، محمد نخودی، رحمان عموزاد و امیرحسین فیروزپور را در ماه‌های گذشته بارها به اردوی بزرگسالان دعوت کرد و به مسابقات متعدد اعزام شدند تا خیلی زود در تیم بزرگسالان بدرخشند. بازگرداندن آنها به تیم جوانان اگر این رقابت‌ها حکم انتخابی بزرگسالان را نداشت، هیچ توجیهی نداشت. الان باید روی این نفرات در بزرگسالان جهان حساب می‌کردند نه اینکه دوباره به جوانان برگردند. این همان چرخه معیوب است که باعث به ثمر ننشستن جوانان آینده‌دار می‌شود.
سوم؛ حد فاصل سال‌های 2014 تا 2016 تیم کشتی آزاد جوانان به عنوان قهرمانی جهان رسید اما چند نفر از این نفرات توانستند در ترکیب بزرگسالان خوش بدرخشند؟ بنابراین قهرمان جوانان جهان شدن زمانی خوب است که این جوانان خوب حفظ شوند و به تیم بزرگسالان برسند. چرخه‌ای که ناقص است و متأسفانه از 10 نفر شاید دو نفر هم به تیم بزرگسالان نرسند. بنابراین جشن و سرور قهرمانی جوانان زمانی معنا می‌دهد که در رده بزرگسالان هم این قهرمانی تکرار شود.
چهارم؛ بعد از قهرمانی تیم جوانان کش و قوس‌های زیادی به راه افتاد که چه کسی بیشتر در این قهرمانی نقش داشت. خیلی‌ها نام دوره مدیریت رسول خادم را به میان آوردند. صد البته که رسول خادم در این قهرمانی نقش دارد و صد البته که انتخاب غلامرضا محمدی در آن مقطع در به وجود آمدن این تیم نقش دارد اما مشخص نیست چرا افرادی که امروز بعد از دو سال و نیم از روی کار آمدن دبیر، هنوز معتقدند که این قهرمانی کار رسول خادم است اما اعتقاد نداشتند که قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در سال 2013 کار غلامرضا محمدی و محسن کاوه بود. تیمی که سال 2011 نایب قهرمان جهان شده بود تقریباً با همان ترکیب در سال 2013 قهرمان دنیا شد اما همه گفتند کار رسول خادم است. چرا افرادی که امروز می‌گویند باید حق را گفت آن موقع نگفتند که کسی مثل یزدانی خرم برای این تیم زحمت کشیده بود. سال 2014 تیم ملی کشتی فرنگی قهرمان دنیا شد. همه این قهرمانی را به پای کادر فنی وقت و رسول خادم نوشتند. دریغ از کسانی که امروز از جوانان جهان نمی‌گذرند اما آن موقع حاضر نبودند بگویند که این قهرمانی متعلق به محمد بنا است که چهار ماه پیش از تیم جدا شده بود و یا متعلق به یزدانی خرم است که در دوره مدیریت او قهرمانانی مثل حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی ساخته شدند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.