پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

ماجرای اختلاف صداوسیما با AFC بر سر بدهی و حق پخشی که باید بپردازد

مسئولان صداوسیما: تا دو روز آینده موضع‌مان را اعلام می‌کنیم

مسئولان صداوسیما: تا دو روز آینده موضع‌مان را اعلام می‌کنیم
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

موافقت با میزبانی ایران در بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر، از همان ابتدا به یکی از ابهامات و دغدغه‌های جدی فدراسیون فوتبال تبدیل شده بود. مهم بود که ایران بتواند در زمین خانگی خود از حریفانش میزبانی کند و مانند تیم‌هایی چون عراق و سوریه ناچار به برگزاری بازی‌های خانگی‌اش در زمین دیگری نباشد. مشکلات متعددی اما وجود داشت که از همان ابتدا این موضوع را سخت جلوه می‌داد.

به گزارش ایران ورزشی؛ موافقت با میزبانی ایران در بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر، از همان ابتدا به یکی از ابهامات و دغدغه‌های جدی فدراسیون فوتبال تبدیل شده بود. مهم بود که ایران بتواند در زمین خانگی خود از حریفانش میزبانی کند و مانند تیم‌هایی چون عراق و سوریه ناچار به برگزاری بازی‌های خانگی‌اش در زمین دیگری نباشد. مشکلات متعددی اما وجود داشت که از همان ابتدا این موضوع را سخت جلوه می‌داد.
الزام استفاده از کمک داور ویدئویی (VAR) یکی از مهم‌ترین موانع میزبانی برای ایران به نظر می‌رسید اما کنفدراسیون فوتبال آسیا برای رفع این مشکل راه‌حلی داشت و شرکتی انگلیسی را معرفی کرد که تجهیزات مورد نیاز برای کمک داور ویدئویی را به کشور میزبان می‌آورد و کار نصبش را هم برعهده می‌گرفت که این راه‌حل هم به دلیل موانعی که تحریم و گمرک برای شرکت انگلیسی ایجاد می‌کرد، امکان‌پذیر نبود.
همه این مشکلات اما باز هم تهدیدی برای میزبانی نشد چون طبق گفته مسئولان فدراسیون فوتبال در نامه ارسالی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام شده است استفاده از VAR توصیه‌ای است اما الزام نیست و با این حساب نبودن VAR دلیلی بر میزبان‌نشدن ایران نیست.
حالا مشکلی اساسی‌تر میزبانی ایران را تهدید می‌کند. ماجرای کهنه و اختلاف دیرینه فوتبال و تلویزیون، یعنی حق پخش است که این بار میزبانی ایران در بازی‌های پیش رو را با اما و اگر همراه کرده است. مسابقاتی که اولین‌شان روز 11 شهریور مقابل سوریه برگزار خواهد شد.
حق پخش تلویزیونی این مرحله از مسابقات انتخابی جام جهانی در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار دارد که البته به اسپانسر واگذار شده است، حال دو مسأله در این بین وجود دارد که یکی بدهی صداوسیما بابت حق پخش تلویزیونی است و مسأله دیگر حق پخش مسابقات پیش‌ِرو.
کنفدراسیون فوتبال آسیا از ابتدای سال 2021 اسپانسر خود را تغییر داده است اما بدهی قدیمی صداوسیما به اسپانسر قبلی محل اختلاف است. صداوسیما می‌گوید بدهی‌اش کمتر از مبلغ ادعایی این شرکت اسپانسری است که ابتدا این اختلاف حدود 4 میلیون دلاری باید حل شود. در صورت حل این مسأله صداوسیما باید حق پخش مسابقات پیش‌ِروی AFC را که تیم ملی در آن حضور دارد، خریداری کند تا یک مسأله مهم در واگذاری میزبانی حل شود.
کنفدراسیون فوتبال آسیا حتی راه‌حلی اراده داده که مشکل تحریم‌های بانکی را هم از پیش پای صداوسیما برمی‌دارد. راه‌حل این بوده که فدراسیون فوتبال ایران طرف حساب AFC و اسپانسرش باشند و پرداخت‌ها از طریق حساب مشترک صورت بگیرد و پرداختی صداوسیما در ایران به فدراسیون فوتبال صورت بگیرد. فدراسیون فوتبال با دریافت مبلغ حق پخش از صداوسیما و کسر شدن این مبلغ از حسابش نزد AFC بخشی از مشکلات مالی‌اش را مرتفع کند.
حسن کامرانی‌فر، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال با اشاره به پیگیری‌هایی که از سوی فدراسیون فوتبال برای حل این مشکل انجام شده، در مصاحبه با سایت فدراسیون فوتبال گفت: «تعامل بسیار خوب و سازنده‌ای با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی داریم و ضمن تشکر از مدیران ارشد این مجموعه، امیدوارم تا فرصت هست، بتوانیم این موضوع را نیز حل و فصل کنیم. در صورت رفع موانع پیش رو در روزهای آینده، مفصل در این خصوص صحبت خواهیم کرد.»
میرشاد ماجدی، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال هم در مصاحبه دیگری تأکید کرده است: «اگر تا چند روز آینده این مبلغ پرداخت نشود، میزبانی از ما گرفته می‌شود. خواهشم این است با تدابیری که مسئولان صدا و سیما اتخاذ می‌کنند، در اسرع وقت با هماهنگی‌هایی که با فدراسیون می‌شود، مبلغ درخواستی AFC را پرداخت کنیم و مانند گذشته میزبانی را در استادیوم آزادی برعهده بگیریم.»
سایت رسمی فدراسیون فوتبال البته از نشستی خبر داده که قرار است در روزهای آینده برگزار شود. در خبر منتشر شده در این سایت آمده: «نشست ستاد هماهنگی و برنامه‌ریزی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به ریاست عزیزی خادم و با حضور علی فروغی، مدیر شبکه ٣ سیما و به نمایندگی از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی و عبدالرضا موسوی، مالک هواپیمایی زاگرس در بخش برنامه‌ریزی اقتصادی و دیگر اعضای این ستاد برگزار می‌شود.»
در کنار همه اینها تماس‌های خبرنگار ایران ورزشی با مسئولان اطلاع‌رسانی سازمان صداوسیما و مسئولان شورای سیاستگذاری ورزش صداوسیما در نهایت به بیان این پاسخ انجامید که صداوسیما تا دو روز آینده موضع و تصمیم خود را در این رابطه اعلام خواهد کرد و تا پیش از آن حاضر به بیان هیچ مطلبی درباره پرداخت حق پخش تلویزیونی به فدراسیون فوتبال نیست.
حالا سؤال اینجاست که علی‌رغم همه مثبت‌اندیشی فدراسیون فوتبال، آیا صداوسیما از موضع جدی خود در برابر پرداخت حق پخش کوتاه می‌آید؟ در صورتی که صداوسیما حاضر به پرداخت این مبلغ نباشد و روی تفاوت مبلغ اصرار کند، آیا ممکن است فدراسیون فوتبال از جیب خود این مبلغ را بپردازد و پرداخت این مبلغ از سوی صداوسیما را در مکاتبه با کنفدراسیون فوتبال آسیا تأیید کند؟ آیا هر دو طرف درباره تصمیم‌گیری‌هایی که در نشست پیش رو صورت می‌گیرد، شفافیت لازم را خواهند داشت؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.